Jak zredukować liczbę punktów karnych i ocalić prawko?

  Jak zredukować liczbę punktów karnych i ocalić prawko?

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Wałbrzychu możesz zmniejszyć liczbę punktów otrzymanych za łamanie przepisów drogowych
  Jak zredukować liczbę punktów karnych i ocalić prawko?

  ©Fot. Dariusz Gdesz

  Kilka dni temu wałbrzyscy policjanci zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej samochód osobowy, którym kierował 37-letni mężczyzna. Okazało się, że był pijany, miał 2,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Aby uniknąć odpowiedzialności, mężczyzna zaproponował policjantom tysiąc złotych łapówki. Obiecał też, że zrobi im meble na wymiar. Za próbę korupcji grożą mu teraz 3 lata więzienia.

  To tylko jeden z przykładów, gdy kierowca zatrzymany przez wałbrzyskich policjantów z sekcji ruchu drogowego próbował wymigać się od kary. Próby uniknięcia mandatów i punktów karnych przez łamiących przepisy kierowców to dla wałbrzyskich funkcjonariuszy chleb powszedni.


  - Kierowcy opowiadają niestworzone rzeczy. Na przykład o tym, że wyprzedzali na linii podwójnej ciągłej, bo jest zamazana i jej nie widać - opowiada Ireneusz Sznel, zastępca naczelnika sekcji ruchu drogowego wałbrzyskiej policji. - Tymczasem linie były niedawno malowane i widać je doskonale.

  Najczęściej w sposób pokrętny tłumaczą się kierowcy zawodowi. Dla nich przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych i związane z tym odebranie prawa jazdy, to zarazem utrata narzędzia pracy.
  A przekroczyć dozwolony limit 24 punktów karnych jest niezwykle łatwo (w przypadku osób posiadających prawo jazdy krócej niż rok, wynosi on 20 punktów). Na przykład za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h lub wyprzedzanie na przejściu dla pieszych można zarobić 10 punktów karnych.

  Szansą na złagodzenie kary jest udział w szkoleniach dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Szkolenia są organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

  - Kierowcy mogą w nich uczestniczyć raz na sześć miesięcy - wyjaśnia Jan Gurazda, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu. - Po ukończeniu takiego szkolenia odejmowanych jest sześć punktów karnych.

  Szkolenie trwa tylko sześć godzin i podzielone jest na dwie równe części. W jednej kierowcy łamiący przepisy spotykają się z psychologiem, który wyjaśnia im m.in., w jaki sposób powinni sobie radzić ze stresem i agresją za kierownicą.

  Druga część szkolenia to pogadanka z policjantem z sekcji ruchu drogowego. Wykorzystując filmy i zdjęcia z wypadków, funkcjonariusz uświadamia piratom drogowym, do czego może doprowadzić brawura i brak wyobraźni za kierownicą.

  Koszt udziału w takim szkoleniu wynosi 250 złotych. To niewygórowana cena dla kierowcy, który może anulować sobie sześć punktów karnych i dzięki temu ocalić prawo jazdy i uniknąć ponownego egzaminu.

  - W ubiegłym roku miałem już na swoim koncie 18 punktów karnych. Gdybym zebrał jeszcze siedem, przepadłyby mi uprawnienia do kierowania samochodem - tłumaczy pan Tomasz, kierowca samochodów ciężarowych z Wałbrzycha. - Wybrałem się więc na taki kurs, który ograniczał się do słuchania wykładów psychologa i policjanta. Uszczupliłem swoje konto punktów karnych i uratowałem prawo jazdy.

  System anulowania kar dla kierowców nie zdaje jednak w pełni egzaminu, bo na szkolenia trafiają często ci sami kierowcy. A nie o to przecież chodzi. Dlatego system będzie zmodyfikowany.

  - W obecnej formule będzie obowiązywał tylko do lutego 2012 roku - mówi Jan Gurazda. - Wówczas szkolenie zostanie wydłużone do około 16 godzin i będą znacznie droższe.

  Nie będą w nich mogli również w nieskończoność uczestniczyć kierowcy, którzy zbliżają się do poziomu 24 punktów karnych oraz 20 punktów w przypadku osób posiadających prawo jazdy mniej niż jeden rok. Po dwukrotnym osiągnięciu limitu kierowca straci wszystkie posiadane kategorie prawa jazdy.

  Chcąc je odzyskać, będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy, jak każdy początkujący kierowca.

  Ile punktów karnych zdarzyło ci się otrzymać za łamanie przepisów na drodze?

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   24 pkt i mit tracenia uprawnień

   PD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 69

   Nie tracimy, po przekroczeniu 24pkt, ani uprawnień, ani dokumentu, to jest mit.
   Zostaje nam zabrane prawo jazdy i jesteśmy skieroani na sprawdzenie naszych umiejetności, jeśli zdamy egzamin, to...rozwiń całość

   Nie tracimy, po przekroczeniu 24pkt, ani uprawnień, ani dokumentu, to jest mit.
   Zostaje nam zabrane prawo jazdy i jesteśmy skieroani na sprawdzenie naszych umiejetności, jeśli zdamy egzamin, to wtedy dostajemy z powrotem ten sam dokument. Obalmy mit tracenia uprawnień.
   Możemy dalej jeździć samochodem, bo uprawnienia mamy, tylko dokumentu je potwierdzającego nie mamy.
   Panie Arturze niech Pan pisze cała prawdę i nie okłamuje ludzi. Przekroczyłem 24pkt, poszedłem na egzamin sprawdzający (pojechałem własnym autem) i dostałem ten sam dokument, który miłem.
   Jak by Pan raz taki kurs odbył to by Pan wiedziało czym Pan pisze. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale po co zbierac pkt ?

   kieroca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 59

   Jeżdżę już 40 lat w tym ponad 20 zawodowo , były lata ze jeździłem po kilkanaście godzin po Wrocławiu do wszystkich możliwych osiedli.
   Nie byłem taryfiarzem.
   Nigdy nie dostałem punktu karnego ani...rozwiń całość

   Jeżdżę już 40 lat w tym ponad 20 zawodowo , były lata ze jeździłem po kilkanaście godzin po Wrocławiu do wszystkich możliwych osiedli.
   Nie byłem taryfiarzem.
   Nigdy nie dostałem punktu karnego ani mandatu.
   Samochodów miałem osiem.
   Ja nie rozumiem o czym jest ten artykuł ?
   To instruktaż jak nie stracić prawka ?
   Przecież to ściema ze można było kilka razy odejmować po 6 punktów.
   Taka możliwość była tylko raz no chyba że wałbrzyski WORD łamał prawo bo chciał zarobić.   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak?

   W-w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 71

   Cytat:
   Jeździć przepisowo. Proste

   Tak jestem ciekawy czy Ty przestrzegasz zawsze np ograniczeń prędkości do 30-40 km/h które dość często i bezsensownie wystepują na naszych drogach a które tak...rozwiń całość

   Cytat:
   Jeździć przepisowo. Proste

   Tak jestem ciekawy czy Ty przestrzegasz zawsze np ograniczeń prędkości do 30-40 km/h które dość często i bezsensownie wystepują na naszych drogach a które tak kocha nasza Policjazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 63

   zastanawiające jest społeczne przyzwolenie, w tym dziennikarzy, na łamanie prawa.. kto ma szanować prawo jeśli dziennikarze piszą takie artykuły, że to codzienność że ludzie dochodzą do 25 punktów...rozwiń całość

   zastanawiające jest społeczne przyzwolenie, w tym dziennikarzy, na łamanie prawa.. kto ma szanować prawo jeśli dziennikarze piszą takie artykuły, że to codzienność że ludzie dochodzą do 25 punktów i muszą "ratować" prawo jazdy.... żenada. Nie ma przyzwolenia na ludzi łamiących przepisy, kary powinny być dużo surowsze, inaczej wszyscy będą mieli ograniczenia prędkości itd głęboko gdzieś.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak?

   J23 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 40

   Jeździć przepisowo. Proste

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama