Wrocław: Ewakuowano pacjentów szpitala

  Wrocław: Ewakuowano pacjentów szpitala

  Jakub Horbaczewski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Ewakuowano pacjentów szpitala

  ©Fot. Janusz Wójtowicz

  Pożar i ewakuacja pacjentów w ramach ćwiczeń w Akademickim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej
  Wrocław: Ewakuowano pacjentów szpitala

  ©Fot. Janusz Wójtowicz

  Piłkarze, działacze, sponsorzy i dziesiątki tysięcy kibiców. A co, jeśli wydarzy się jakieś nieszczęście? Euro to wielka impreza i wyzwanie logistyczne dla służb medycznych. We Wrocławiu mają już ściśle opracowany plan przygotowań. Właśnie rozpoczęła się faza jego praktycznego sprawdzania.
  - Już w ubiegłym roku opracowaliśmy szczegółowy plan działań pod kątem Euro - wyjaśnia Jarosław Maroszek, szef departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.


  We Wrocławiu do obsługi imprezy wyznaczono cztery placówki. Kibicami na pilczyckim stadionie zajmie się szpital z ul. Kamieńskiego. Akademickiemu Szpitalowi Klinicznemu z Borowskiej przypisano pieczę nad strefami kibica. Wojskowy szpital z ul. Weigla zajmie się tzw. UEFA Family. Ostatni, szpital zakaźny z Koszarowej, pomoże w zakresie tych chorób oraz małoletnim.

  Dyrektorzy wyznaczonych placówek (tzw. szpitali referencyjnych) zostali zobowiązani do opracowania planów zarządzania kryzysowego. Teraz przyszła pora, by teorię skonfrontować z praktyką.
  Na pierwszy ogień poszedł Akademicki Szpital Kliniczny. Wczoraj rozpoczął się tam pierwszy etap ćwiczeń.

  Pożar zainscenizowano na II piętrze nowego budynku A (przyszły oddział kardiologii). W dwóch oknach pojawili się, udający pacjentów, pozoranci. Pierwsi strażacy zjawili się już po czterech minutach, a wkrótce na miejscu było osiem jednostek.

  Za pomocą specjalnych wysięgników koszowych strażacy wydostali ewakuowanych ze strefy zagrożenia i przekazali ich w ręce ratowników medycznych. Był też policyjny wóz dowodzenia, a teren zabezpieczało 9 strażników miejskich. Po 25 minutach było już po wszystkim.

  - W takich sytuacjach diabeł tkwi w szczegółach, ale pierwsze odczucia są pozytywne - komentował na gorąco Zbigniew Wójt, nadzorujący sprawy bezpieczeństwa szpitala.
  Tego typu ćwiczenia odbędą się także w pozostałych szpitalach referencyjnych.

  Zobacz więcej zdjęć z ewakuacji

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama