Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe oblicze Wrocławia

Jarosław Garbacz
Autostradowa obwodnica Wrocławia (na pierwszym planie), stadion, nowe ronda na Euro 2012 - krajobraz Maślic zmienia się jak w kalejdoskopie
Autostradowa obwodnica Wrocławia (na pierwszym planie), stadion, nowe ronda na Euro 2012 - krajobraz Maślic zmienia się jak w kalejdoskopie Wizualizacja inwestora
Kozanów, Maślice i Pilczyce - najbardziej zmieniające się osiedla północno-zachodniej części naszego miasta opisuje Jarosław Garbacz.

Pani Joanna jeszcze trzy lata temu z okien widziała rozległe pola z bujnymi krzakami i buszujące wśród nich sarny i lisy. Dziś każdego dnia obserwuje, jak powstający na Euro piłkarski stadion rośnie w oczach. Właśnie zyskał dach, a stalowe elementy konstrukcji przykrywane są membraną. To ona sprawi, że po zmierzchu arena będzie przypominać chiński lampion.

- Choć trwające przez ostatnie dwa lata roboty budowlane to spora uciążliwość, za rok będę mieszkała w najnowocześniejszej części miasta - mówi Joanna Włodarczyk, mieszkająca przy ul. Królewieckiej.

- Kiedyś na tych polach grałem z kolegami w piłkę i bawiłem się w chowanego. Fajnie, że za rok będę mógł zobaczyć tutaj piłkarskie mecze na najwyższym poziomie - cieszy się Kamil Fralkiewicz z Maślic.

Już teraz z okien na pierwszym planie pani Joanna może podziwiać poszerzone drogi, dwa szerokie ronda i autostradową obwodnicę Wrocławia w tle. Gotowa jest już aleja Śląska, prowadząca pod sam stadion i w stronę ul. Kosmonautów i Lotniczej. Robotnicy krok po kroku kończą kolejne inwestycje i nowymi ulicami pojedziemy w październiku tego roku. Przy Pilczyckiej, między mostem drogowym na Ślęzie a Królewiecką, nie ma już śladu po słynnej działce państwa Krzywdów. Pani Danuta i jej syn Kacper razem z rodziną wyprowadzili się stąd na początku listopada. W kilka dni później na teren wjechały buldożery. Z krajobrazu zniknęły szklarnie i charakterystyczny komin zabudowań działki.

W międzyczasie sąsiedni teren opuścili sąsiedzi państwa Krzywdów. Na miejscu ich posesji zaczynać się będzie park z niewielkim oczkiem wodnym. To tu kibice w otoczeniu zieleni będą mogli oczekiwać na piłkarskie emocje i muzyczne występy gwiazd światowej estrady. Po przeciwnej stronie ulicy Pilczyckiej wyburzono poniemiecki biały dom, stojący przy skrzyżowaniu z ul. Dworską. W tle nie widać już ogródków działkowych, zasłoniętych przez wykopy i górę ziemi przygotowaną na potrzeby budowy nowego torowiska tramwajowego.

Zmieniają się jednak nie tylko Pilczyce i Maślice. Nowe oblicze zyskuje także Kozanów.

- Niedawno odprowadzałem wnuczka na zajęcia do Animy. Dziś śladu po niej nie ma, ale może szybciej dojadę do centrum, jak wybudują szybki tramwaj - opowiada z nadzieją Władysław Golański, mieszkaniec Kozanowa. Osiedlowy Dom Kultury przy skrzyżowaniu Pilczyckiej z Kolistą zniknął z powierzchni ziemi jesienią ubiegłego roku. Siedziba przeniosła się na ul. Kozanowską.
Dziś w miejscu dawnego domu kultury robotnicy przygotowują się do ułożenia nowego torowiska. Tędy szybki Tramwaj Plus zawiezie pasażerów na pętlę krańcową przy ul. Gwareckiej. Drugą odnogą dojedziemy pod pilczycki stadion. Na początku roku drogowcy po północnej stronie ul. Pilczyckiej wycięli drzewa i krzewy. W lutym ruszyły główne prace związane z budową nowego torowiska. Mieszkańcy codziennie widzą, jak ciężarówki przywożą na teren budowy tony piachu i żwiru, w międzyczasie wywożąc ziemię wykopaną z podbudowy pod tory.

Część mieszkańców wciąż nie może się nadziwić, dlaczego podczas rozpoczętych inwestycji miasto nie zdecydowało się na przebudowę ulicy Pilczyckiej. Główna arteria przenosząca ruch z Maślic i Stabłowic przez Kozanów w stronę centrum miasta nie doczeka się poszerzenia na całej długości. Cztery pasy zyska jedynie niewielki odcinek między ulicami Popowicką a Kozanowską.

- Boję się, że za kilka lat znów rozkopią ulicę, gdy okaże się, że cztery pasy jezdni to konieczność - zaznacza Jacek Bandach z ul. Tkackiej. Magistrat wstrzymał się z przebudową całej Pilczyckiej. Zdaniem urzędników problemy komunikacyjne Kozanowa i Pilczyc skończą się wraz z oddaniem do użytku przebudowywanych ulic: Kosmonautów, Lotniczej i Królewieckiej.

- Cieszę się, że moje osiedle tak dynamicznie się zmienia. Jak przyjadą znajomi z zagranicy, najpierw pokażę im stadion, a potem zabiorę na Rynek - zapewnia Kamil Fralkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe oblicze Wrocławia - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska