Ważne
  Grecja: Tsipras przystał na większość warunków eurostrefy. I...

  Grecja: Tsipras przystał na większość warunków eurostrefy. I namawia do głosowania na... "nie" VIDEO

  Sylwia Arlak (AIP)/CNN Newsource/X-News

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Aleksis Tsipras
  1/2
  przejdź do galerii

  Aleksis Tsipras ©Thanassis Stavrakis

  Premier Grecji Aleksis Tsipras zaakceptował wszystkie warunki zaproponowane przez państwa strefy euro w ostatni weekend. Jak wynika z listu, który wysłał we wtorek w nocy do europejskich partnerów, ma jedynie kilka niewielkich zastrzeżeń. W środę wygłosił orędzie, w którym jednak namawiał Greków do głosowania "nie"... ZOBACZ VIDEO.
  Włoski minister finansów i gospodarki Pier Carlo Padoan w środowym wywiadzie dla BBC przyznał, że ministrowie finansów strefy euro wciąż wierzą w porozumienie z Grecją. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble odrzucił jednak propozycję premiera Grecji. Według niego list Tsiprasa nie wnosi niczego nowego do sprawy.


  CNN Newsource/X-News


  W liście, do którego dotarł „Financial Times”, a który został wysłany do szefów Komisji Europejskiej, MFW i Europejskiego Banku Centralnego mowa jest o przedłużeniu obecnego programu pomocowego, jak również o trzecim programie, który miałby być wart 29,1 mld euro.

  Przypomnijmy, że we wtorek odbyła się telekonferencja eurogrupy zwołana przez jej przewodniczącego Jeroena Dijsselbloema. Eurogrupa podjęła decyzję, że nie przedłuży programu pomocowego dla Grecji i nie zdecyduje się na redukcję jej długu.

  "Głosowanie na "nie", to krok ku zawarciu lepszego porozumienia"
  Premier Grecji Aleksis Tsipras w specjalnym wystąpieniu telewizyjnym wezwał Greków do głosowania za odrzuceniem warunków pomocy finansowej.

  - Głosowanie na "nie", to decydujący krok ku zawarciu lepszego porozumienia, które chcemy osiągnąć tuż po ogłoszeniu wyników niedzielnego referendum. W ten sposób obywatele zdecydują, jak chcą żyć. Nie oznacza to zerwania z Europą, ale powrót do Europy wartości - powiedział.

  - "Nie" oznacza znalezienie rozwiązania kwestii długu, bez jego powiększania, jednocześnie nie narażając na niebezpieczeństwa naszego kraju próbując naprawić grecką gospodarkę i społeczeństwo - dodał.

  Skoro się zgodził, to po co referendum?
  - Gra wciąż się toczy. Tsipras ostatecznie zgodził się na warunki, które przedstawiła UE w niedzielę. Paradoksem tej sytuacji jest to, że nie wiadomo tak naprawdę czy ta propozycja wciąż jest na stole i jaki jest jej charakter. Dotyczyła ona bowiem drugiego pakietu pomocowego, który wczoraj wieczorem wygasł. Pytanie brzmi co oznacza, że Tsipras zgadza się na te warunki - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Piotr Buras z think tanku European Council on Foreign Relations (EcFR).

  - Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała wczoraj, że do czasu referendum w Grecji nie będzie prowadziła dalszych rozmów z Grecją. Prezydent Francji Francois Hollande jest jednak gotów do rozmów. Mamy więc nie do końca wspólny front, przynajmniej na gruncie pogłosek niż oficjalnych deklaracji – mówi Buras.

  - Drugie otwarte pytanie brzmi czego ma dotyczyć referendum niedzielne - której propozycji i co w zmian ma uzyskać Grecja. Jeżeli Tsipras zgodzi się teraz na propozycje UE to czy w ogóle to referendum ma sens? Tym listem podważył jego sens. Zrobił dokładnie to, czego miał nigdy nie zrobić. De facto zgodził się na warunki, które przedstawiła UE. O co więc ma teraz pytać społeczeństwo? Potwierdzić jego decyzje? A więc jego decyzja jest niewiążąca? Sytuacja jest bardzo niejasna. To że Grecy nie spłacili kredytu do MSW to bardzo poważny problem, bo osłabia wiarygodność Grecji w oczach partnerów kredytowych – mówi ekspert.

  Według Burasa wczorajszy brak porozumienia to pierwszy krok do bankructwa, ale można je jeszcze zatrzymać. - Nie zamyka to drogi do paru innych rozwiązań np. do restrukturyzacji długu greckiego, która prędzej czy później przyjdzie. Nawet Merkel sygnalizowała taką gotowość, podobnie jak przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jeśli Grecja zgodzi się na warunki stawiane przez UE, dostanie jeszcze więcej niż ta proponowała i zatrzymamy kaskadę rożnych zdarzeń. Fiasko jest bardzo poważne, ale nie ostateczne - przekonuje nasz ekspert.

  Piotr Buras podkreśla, że sytuacja, jaką obserwujemy jest porażką polityczną Merkel. Długo próbowała iść na dalsze ustępstwa.

  Podobne stanowisko przedstawia prof. Piotr Wawrzyk - Nie sadzę żeby miejsce Grecji w UE było zagrożone, co innego w strefie euro. Jeżeli unia dopuści do odejścia Grecji będzie to ogromna porażka samego projektu wspólnej waluty. Okaże się że nie jest to tylko droga rozszerzenia strefy euro, ale również może działać w drugą stronę. Największą porażkę - jako promotorów tej polityki oszczędności, jako sposobu na wychodzenie z kłopotów gospodarczych poniosłyby Niemcy. Będzie to też osobista porażka kanclerz Angeli Merkel - mówi naukowiec.

  Tsipras słabnie
  Buras przekonuje też, że przyszłe wybory parlamentarne w Grecji rodzą dużo pytań. - Istnieje szansa, że jednak dojdzie do referendum, Tsipras je przegra, a wtedy ustąpi. Jego szanse są wówczas marne. Widać, że jego poparcie jest bardzo wysokie, jednocześnie zaczyna spadać. Większość obywateli greckich chce pozostania w strefie euro. Zaczynają rozumieć, że to referendum de facto dotyczy tego, czy Grecja ma pozostać w UE. Tsipras nie ma w tej chwili silnej pozycji - ocenia ekspert.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z cyklu tematycznie i na bieżąco, czyli interesujące treści z publikacyj w sieci:

   Farmer John (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   (...) ”Beata Szydło apeluje do premier Kopacz: wycofajcie się z wprowadzenia euro w Polsce!” ... Apeluję do premier Ewy Kopacz, żeby wycofała się z pomysłów Platformy Obywatelskiej wprowadzenia w...rozwiń całość

   (...) ”Beata Szydło apeluje do premier Kopacz: wycofajcie się z wprowadzenia euro w Polsce!” ... Apeluję do premier Ewy Kopacz, żeby wycofała się z pomysłów Platformy Obywatelskiej wprowadzenia w Polsce euro. Politycy PO wielokrotnie wypowiadali się na ten temat, mówili że euro jest w Polsce potrzebne, że to jest ta ścieżka, którą Polska chce podążać. Apeluję - wycofajcie się z tego złego pomysłu, jeżeli nie chcemy, żeby w Polsce była druga Grecja— powiedziała Szydło przed budynkiem Sejmu (...)

   (...) ”Waldemar Pawlak żegna się z PSL? Były premier nie wykluczył, że wystartuje w wyborach do Senatu jako niezależny kandydat”... Pan prezes Kaczyński wykonał mistrzowski ruch - przesunął się w cień i wystawił nową gwardię. Nagle doszło do tego, że pani premier walczy z cieniem, bo Kaczyńskiego nie może znaleźć i wygląda na to, że PiS i Platforma zamieniły się miejscami ... To znaczy, że teraz PiS przedstawia się jako poważna formacja, która nie wdaje się w zaczepki. Jest to sprytne— przyznał Waldemar Pawlak ... Osobiście rozczarowałem się reakcją Komorowskiego na sukces Pawła Kukiza. Nie można ulec chaosowi czy populizmowi. Zaproponował to, moim zdaniem, niefortunne referendum. JOW-y już mamy w Senacie - zamiast robić referendum o JOW-ach zaproponujmy odpolitycznienie Senatu (...)

   (...) ”Piechociński zamiast na referendum pójdzie na grzyby. "Wydamy ponad 100 mln zł, a referendum będzie nieskuteczne" ... To referendum jest zbędne, niepotrzebne. (…) Referenda są w tej chwili elementem kampanii wyborczej. Szkoda, że odchodzący prezydent zaproponował takie rozwiązanie ... 10 maja znalazłem dokładnie 41 czerwonych kozaków. Potem była dramatyczna susza, a wczoraj raniutko znowu 11 sztuk – siedem czerwonych, cztery szare— wyznał Piechociński

   (…) “Amerykanie ostatecznie przejęli TVN!” ... Jak będzie wyglądał TVN z nowym właścicielem? ... Chodzi o to, żeby ta telewizja została telewizją polską, koncentrującą się na polskim widzu— zapowiada Keneth W. Lowe, prezes Scripps Networks Interactive ... Zmiany, zmiany, zmiany?! Wróble na drzewach z okolic Wiertniczej w Warszawie ćwierkają, że nie jednej dotychczasowej gwieździe TVN mina może zrzednąć, a nawet opaść przysłowiowa szczęka (...)

   (...) ”Platforma nie ma racji. Polacy chcą odpowiedzieć na proponowane przez PiS pytania. Bardziej niż na te prezydenckie” ... Polacy popierają dopisanie pytań do wrześniowego referendum ... 64 proc. chciałoby pytania dotyczącego zakazu sprzedaży Lasów Państwowych a 66 proc. chciałoby decydować na temat obniżenia wieku emerytalnego. Najwięcej, bo aż 72 proc. chciałoby głosować nad posyłaniem sześciolatków do szkół (...) Całość publikacyj w sieci!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proponuję

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Proponuję Grekom:
   - odrzucenie „zaleceń” rządowych w niedzielnym referendum i zagłosowanie przeciwko rządowi i opowiedzenie się po stronie Unii,
   - jak najszybsze odsunięcie od władzy obecnie tam...rozwiń całość

   Proponuję Grekom:
   - odrzucenie „zaleceń” rządowych w niedzielnym referendum i zagłosowanie przeciwko rządowi i opowiedzenie się po stronie Unii,
   - jak najszybsze odsunięcie od władzy obecnie tam rządzących socjalistycznych populistów metodami demokratycznymi,
   - wybranie do władzy wiarygodnych dla Unii władz, które razem z Unią opracują plan wyjścia Grecji z kryzysu.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolega zaleca kolektywny neo socjalizm, czy wolną demokrację?

   BiBa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Bo jeśli demokrację, to wówczas trzeba wiedzieć to podstawowe: referendum jest głosem demokracji, i raczej tym naczelnym! A jeżeli socjalizm, to trzeba przy tym wiedzieć: dyktowanie demokratycznemu...rozwiń całość

   Bo jeśli demokrację, to wówczas trzeba wiedzieć to podstawowe: referendum jest głosem demokracji, i raczej tym naczelnym! A jeżeli socjalizm, to trzeba przy tym wiedzieć: dyktowanie demokratycznemu państwu warunków i ureglulowań przez grupę obcych państw – i takich warunków i ureglulowań nie mających wiele wspólnego z polepszeniem bytu danego społeczeństwa lecz w zasadzie z przedłużeniem bytu zadłużonych banków z tychże obcych państw - nigdy nie ma nic wspólnego z demokracją, bo tylko z socjalizmem. A poza tym, zalecam na temat Grecji zapoznawać się z informacjami w zagranicznych mediach. Albowiem, więcej tam obiektywności! Nadto, prowadzenie polityki nie na kolanach jest wyrazem lojalności wobec wyborców. Degradację Grecji doprowadziły wszystkie rządy poprzednie, i która zaczęła się w tym kraju po wprowadzeniu euro. Oczywiście, skompromitowane rządy zamierzają rządzić dalej, i stąd dezawuują obecny rząd. I to zjawisko jest na taki rodzaj polski: 282 m-ce (23,5 roku) rządzą beznadziejnie inni. Jednakże za kolaps ma być winnym PiS, który w przeciągu 25 lat rządził zaledwie 18 m-cy. I nie sam, bo z rebeliantami z innych partii!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   eśli to ja daję komuś moją kasę, to ja „dyktuję warunki”

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   „dyktowanie demokratycznemu państwu warunków i ureglulowań przez grupę obcych państw”.
   Nikt ci nie będzie niczego dyktował, rób po swojemu co chcesz.
   Jeden warunek: pożyczasz – oddawaj, zgadza...rozwiń całość

   „dyktowanie demokratycznemu państwu warunków i ureglulowań przez grupę obcych państw”.
   Nikt ci nie będzie niczego dyktował, rób po swojemu co chcesz.
   Jeden warunek: pożyczasz – oddawaj, zgadza się?
   Bo ja, jako obywatel Unii nie pozwolę żeby moja kasa szła dowolnie na greckich bankrutów, którzy nie potrafią gospodarować. Jeśli to ja daję komuś moją kasę, to ja „dyktuję warunki”. Wszystko.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A uściślając kolegi dywagacje, Kolega zapomniał o jednym zasadniczym:

   BiBa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   PO napożyczyło u spekulantów, a przybyłych z NY gromadami nad Wisłą, nie mniej jak 650 mld zł, i co przez 8 lat. Dlaczego mam spłacać ich kredyty, kiedy nie jestem z PO, kiedy te kredyty uznaję za...rozwiń całość

   PO napożyczyło u spekulantów, a przybyłych z NY gromadami nad Wisłą, nie mniej jak 650 mld zł, i co przez 8 lat. Dlaczego mam spłacać ich kredyty, kiedy nie jestem z PO, kiedy te kredyty uznaję za nie odpowiedzialność. I co i tak jest kulturalnie wyrażonym!
   PO wybudowało w W-wie dla FIFA i gwiazdorów football z zagranicy architektoniczne brzydactwo z betonu. Dlaczego mam spłacać 2,5 mld zł, kiedy nie latam za szmacianką i za Tuskiem, kiedy nie zarobiły polskie firmy?
   PO zatrudniło ca. 90 tys. nikomu niepotrzebnych urzędników. Dlaczego mam uczestniczyć w kwocie 4,5 mld zł, a tyle właśnie kosztują rocznie?! I można dalej mnożyć i mnożyć, że dane 3800 znaków od Timesa będzie 10 razy za mało.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdura, bo jest vice versa

   logical man (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   To nie rząd Aleksis Tsipras spowodował wodowanie Grecji w długach. Lecz ci, którzy zarządzali krajem lata wstecz, którzy w Brukseli zgodzili się na euro. Natomiast celem osobistym premiera Grecji i...rozwiń całość

   To nie rząd Aleksis Tsipras spowodował wodowanie Grecji w długach. Lecz ci, którzy zarządzali krajem lata wstecz, którzy w Brukseli zgodzili się na euro. Natomiast celem osobistym premiera Grecji i jego partii jest interes obywateli i kraju. Nie jest nim pozowanie wobec banksterów i lichwiarzy na klęczkach, kiedy ci dewastują finanse państwa. Zachowanie polityczne premiera Grecji, Aleksis Tsipras, należałoby zaflancować w Polsce. A zresztą, i właśnie takie nastąpi po jesiennych wyborach. Repolonizacja banków będzie tym I-etapem. Zaraz po tym procesie nastąpią wieloletnie prolongaty i umorzenia długów, ktore wygenerowała PO (ca. 650 mld zł). Jednak co tylko nastąpi w przypadku wyboru PiS. W innym razie dalej będzie bez zmian! Syte banki, zamorzeni spłacający! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zaflancowac dzialania tak

   bez jego pogladow politycznych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   komuny juz dosc mielismy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiarygodność kredytowa Grecji wynisi 0.00000

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Socjaliści z Eurokołchozu finansują bakruta tylko po to, żeby jeszcze kilka miesięcy dłużej posiedzieć na swoich ciepłych posadkach, a "po nas choćby potop"


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pozyczaja

   drukowany bezwartosciowy papier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   chcac go poznie zmaterializowac , chocby greckimi wyspami . POgonic banksteke i fige z makiem im pokazac .Dosc juz balaganu w swiecie narobili kosztem zwyklych ludzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wystraszył się

   Diego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Komunista i do tego histeryk

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo