Igrzyska Europejskie. Polska kończy na 18. miejscu w tabeli medalowej [FILM]

JG
Nasze siatkarki z Baku przywiozły srebro
Nasze siatkarki z Baku przywiozły srebro fot. Facebook
Pierwsze igrzyska europejskie za nami. Polacy w Baku 20 razy stawali na podium i zajęli 18. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Trudno raczej imprezę w Baku traktować do końca poważnie, skoro w końcowej tabeli medalowej Azerbejdżan zajął drugie miejsce. Owszem gospodarzom zawsze pomagają na takich imprezach ściany, ale na igrzyskach olimpijskich w Londynie Azerowie wywalczyli 10 medali, dokładnie tyle samo co... Polska. Teraz zdobyli ich 56. Najlepsi okazali się - oczywiście - Rosjanie, którzy na podium stawali trzy razy częściej niż Azerbejdżan - aż 161 razy. Trudno w takiej sytuacji obiektywnie ocenić dorobek biało--czerwonych.

Cieszyć musi jednak sukces naszych siatkarek, bo akurat ta rywalizacja w Baku była obsadzona pierwszym garniturem sportsmenek. Drużyna Jacka Nawrockiego w sobotnim finale dała się niestety niemiłosiernie zbić Turczynkom (w całym meczu zdobyliśmy zaledwie 43 punkty), ale cel został osiągnięty. Wypadliśmy lepiej niż Chorwacja i Bułgaria, a to te reprezentacje mogły nam odebrać przepustkę do turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Rio de Janeiro. Jego gospodarzem będzie Turcja. Wcześniej jednak musimy jeszcze przyzwoicie wypaść podczas wrześniowych mistrzostw Europy, które rozegrane zostaną na parkietach Holandii i Belgii. Na razie, po pierwszy tygodniach pracy Jacka Nawrockiego, można być zadowolonym z efektów. Jest światełko w tunelu.

W męskim turnieju, gdzie grała nasza druga reprezentacja, zajęliśmy czwarte miejsce. Brąz przegraliśmy z Rosją. W finale Niemcy pokonali Bułgarię 3:1.

Turniej kobiet - finał
Turcja - Polska 3:0 (25:11, 25:19, 25:13)

Turcja: Babat (4), Akman (12), Uslupehlivan (18), Onal (8), Aydemir (2), Ozsoy (11), Karadayi (libero) oraz Cansu.
Polska: Werblińska (5), Bednarek-Kasza (2), Zaroślińska (13), Pycia (4), Wołosz (1), Skowrońska-Dolata (11), Sawicka (libero) oraz Tokarska, Bełcik (1), Durajczyk (libero) i Kurnikowska.

Turniej mężczyzn - mecz o 3. miejsce
Polska - Rosja 1:3 (24:26, 25:23, 23:25, 23:25)

Polska: Dryja (5), Kędzierski (4), Kosok (5), Konarski (18), Śliwka (22), Szalpuk (14), Wojtaszek (libero) oraz Grzechnik i Romać (5).
Rosja: Własow (15), Kowalew, Markin (14), Filippow (6), Poletajew (22), Kliuka (9), Kabeszow (libero) oraz Wołkow.

IE Baku 2015 - końcowa tabela medalowa (medale złote-srebrne-brązowe, suma wszystkich)

1.Rosja 78-40-43 161
2.Azerbejdżan 21-15-20 56
3.Wielka Brytania 18-10-19 47
4.Niemcy 15-16-33 64
5.Włochy 10-25-10 45

18. Polska 2-8-10 20

Materiał oryginalny: Igrzyska Europejskie. Polska kończy na 18. miejscu w tabeli medalowej [FILM] - Gazeta Wrocławska