Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turyści chętnie odwiedzają Wrocław i Dolny Śląsk. Przyjeżdżają Niemcy, Rosjanie i Brytyjczycy

Marcin Walków
W III kwartale ub. roku odwiedzający Polskę cudzoziemcy wydali ponad 10 mld zł
W III kwartale ub. roku odwiedzający Polskę cudzoziemcy wydali ponad 10 mld zł Paweł Relikowski
Niemcy, Rosjanie, Brytyjczycy i Czesi odkrywają turystyczne atrakcje Dolnego Śląska. W ubiegłym roku nasz kraj odwiedziło ponad 5 mln zagranicznych turystów, którzy zdecydowali się na co najmniej jeden nocleg. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, niemal co dziesiąty z nich przyjechał na Dolny Śląsk. Nasz region cieszy się też popularnością wśród rodaków.

Wśród zagranicznych turystów najwięcej jest Niemców, Rosjan i Brytyjczyków. Przedstawiciele branży zwracają uwagę, że rośnie liczba turystów z Czech. Z myślą o nich drukowane są już mapy i przewodniki w ich języku. Od lipca do września 2014 roku granicę niemiecko-polską przekroczyła ponad połowa z 44 mln cudzoziemców, którzy przyjechali do Polski; niemal jedna czwarta obcokrajowców do Polski wjechała przez granicę czeską.

- Dolny Śląsk stał się dla Czechów atrakcyjny nie tylko w celach zakupowych, ale i jako miejsce turystyczne. Podobnie jak dla Niemców, których do naszego regionu przyciąga już nie tylko turystyka sentymentalna - zauważa Marta Zawiła-Piłat z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

PRZECZYTAŁEŚ TEKST? ROZWIĄŻ QUIZ

To oznacza, że nawet turyści, którzy nie decydują się na nocleg, mogą po drodze zwiedzić przynajmniej część atrakcji Dolnego Śląska. W III kwartale ub. roku odwiedzający Polskę cudzoziemcy wydali ponad 10 mld zł. Statystycznie każdy z nich podczas jednej podróży wydaje na zakup towarów i usług w Polsce 466 złotych.

Według danych za 2014 rok, do dyspozycji turystów na Dolnym Śląsku są 903 obiekty noclegowe, w tym 230 hoteli - w tym 6 pięciogwiazdkowych, 31 czterogwiazdkowych i 122 trzygwiazdkowe.

Już nie tylko Panorama Racławicka
Dolny Śląsk to jeden z najciekawszych turystycznie regionów Polski, oferujący atrakcje od szczytów Karkonoszy po doliny rzek i Wzgórza Trzebnickie. Najbardziej atrakcyjne turystycznie regiony na Dolnym Śląsku to Wrocław, Kotlina Kłodzka i Karkonosze. Ponad połowa obcokrajowców przyjeżdżających na Dolny Śląsk na co najmniej jedną noc wybiera stolicę województwa.

Nie zapominajmy też o turystach krajowych, których jest najwięcej. Niemal co trzeci Polak przyjeżdżający na Dolny Śląsk na nocleg wybiera Wrocław.

Wśród najpopularniejszych atrakcji turystycznych w mieście trzeba wymienić przede wszystkim: Panoramę Racławicką, którą zwiedza 300 tys. osób rocznie, oraz ogród zoologiczny z Afrykarium, który od początku roku przyjął milion odwiedzających. Popularnością cieszą się też największa w Polsce makieta kolejki i punkt widokowy w drapaczu chmur Sky Tower.

CZYTAJ DALEJ: Kraina zamków, gór i rzek
Kraina zamków, gór i rzek
Jedną z najpopularniejszych atrakcji w regionie jest Karkonoski Park Narodowy. Co roku odwiedzają go 2 miliony turystów.
Miłośnicy zamków, tajemnic i sztuki chętnie odwiedzają zamek Książ w Wałbrzychu. Jego którego bramę każdego roku przekracza ponad 200 tys. turystów. To dwukrotnie więcej niż w twierdzy Kłodzko, odwiedzanej przeciętnie przez 100 tys. osób.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju rocznie gości około 60 tys. turystów, a bolesławieckie Muzeum Ceramiki - 25 tys. osób. Dla porównania, Termy Cieplickie w Jeleniej Górze od otwarcia w 2014 roku odwiedziło już ponad 215 tys. osób. Dolny Śląsk przyciąga też fanów aktywnego spędzania wolnego czasu, np. podczas wspinaczki górskiej, spływów kajakowych czy szybowania nad Karkonoszami.

Rozgłos w kraju i za granicą zdobywa Europejski Szlak Zamków i Pałaców, zrzeszający obecnie 13 obiektów. Niedawno wyprawę tą trasą ukończyła grupa 9 motocyklistów. Sezon letni obfituje także w wydarzenia kulturalne. Już w ten weekend we Wrocławiu największe święto wodniaków - Karnawał Odrzański.

Od 17 do 19 lipca w Lwówku Śląskim święto minerałów - Lwóweckie Lato Agatowe. Tydzień później (25-26.07) odbędzie się 15. edycja Święta Papieru w Dusznikach-Zdroju. Miesiąc później, od 19 do 23 sierpnia, w Bolesławcu 21. edycja Święta Ceramiki.
Tydzień później Jakuby - czyli festyn w Zgorzelcu i święto Görlitz. Natomiast od 26 do 27 września w Jeleniej Górze odbędzie się Jarmark Staroci i Osobliwości, organizowany od 1973 roku.

PRZECZYTAŁEŚ TEKST? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska