Tajemnice kościoła Bonifratrów we Wrocławiu (FILM)

  Tajemnice kościoła Bonifratrów we Wrocławiu (FILM)

  Arkadiusz Förster

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kościół pw. Trójcy Świętej, którym opiekują się bracia z zakonu bonifratrów, jest jednym z najbardziej zapomnianych i chyba najbardziej niedocenianym wrocławskim kościołem. Starania o sprowadzenie bonifratrów do Wrocławia trwały blisko 30 lat. Plany budowy szpitala i klasztoru udało się zrealizować dzięki darowiźnie, jaka na rzecz bonifratrów poczynił Ludwik Maksymilian Cocx von Onssel, darowując im teren w pobliżu bramy oławskiej. Dopiero wtedy czyli w roku 1711 przedstawiciele tego założonego w Hiszpanii zakonu, mającego wpisane w swoją regułę opiekowanie się chorymi, biednymi i pokrzywdzonymi przybyli do Wrocławia.
  To właśnie bonifratrom zawdzięczamy powstanie tego przepięknego kościoła zaprojektowanego na początku XVIII wieku przez Matthiasa Steinlla i wybudowanego w latach 1714-1722. Obiekt wart jest uwagi co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze z powodu wyposażenie: ławki, ołtarze, rzeźby, obrazy zamówione konkretnie do tego kościoła przetrwało wszelkie zawieruchy i w związku z tym obiekt jest kapitalnym przykładem tego jak wyglądały kościoły na początku XVIII wieku.


  Po drugie: mimo licznych wojen i niepokojów jakie przetoczyły się przez Wrocław w ciągu ostatnich 300 lat kościół bonifratrów nie odniósł żadnych poważniejszych uszkodzeń i jako jeden z niewielu przetrwał II wojnę światową i oblężenie Festung Breslau w stanie bardzo dobrym.


  No i po trzecie z powodu krypty, która nie tylko, że zachowała się pod cały kościołem w świetnym stanie, ale też z powodu jej niezwykłej historii. W czasie II wojny światowej, podczas oblężenia Festung Breslau, w kryptach kościoła bonifratrzy zorganizowali konspiracyjny szpital, a inicjatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia był przeor, ojciec Doroteusz Heynoł.
  Przez kilka miesięcy, w tajemnicy przed faszystami, w kryptach kościoła zamienionych na szpital przechowano 100 amerykańskich i radzieckich jeńców wojennych, głównie pilotów zestrzelonych nad Wrocławiem. Przeżyło ich 98. Paradoksem jest, że niemal przez ścianę szpital ten sąsiadował z oficjalnym niemieckim szpitalem twierdzy Breslau Festungs-Lazarett IV.

  Zachęcamy do przeczytania wtorkowego dodatku Historia w papierowym wydaniu Gazety Wrocławskiej.

  ZOBACZ:

  Niezwykła kaplica Św. Elżbiety, która intryguje (FILM)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama