Kolarstwo. Marcin Białobłocki mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas [WYNIKI]

Jakub Guder; Twitter - @JakubGuder
31-letni Marcin Białobłocki został w Strzelinie mistrzem Polski w jeździe na czas. Wśród pań najlepsza okazała się Eugenia Bujak.

Pierwszy raz w historii mistrzostw Polski bierze w nich udział zawodowy mistrz świata Michał Kwiatkowski. Wcześniej, gdy jeszcze funkcjonował podział na zawodowców i amatorów, mieliśmy oczywiście mistrzów, ale nie w nowej erze kolarstwa. "Kwiatka" jednak wczoraj w Strzelinie nie oglądaliśmy, bo zgłosił się tylko do niedzielnego wyścigu ze startu wspólnego. Czasówkę wygrał 31-letni Marcin Białobłocki.

Jeśli go nie kojarzycie, to spokojnie - nie jest to grzech. To kolarz, który zaledwie od kilku lat jeździ zawodowo i właściwie całą swoją karierę spędził na Wyspach Brytyjskich. Do Polski zaglądał rzadko. W maju wygrał prolog wyścigu Bałtyk - Karkonosze Tour. Dwa lata temu był liderem Wyścigu Dookoła Irlandii. Na co dzień ściga się w grupie ONE Pro Cycling, która należy do dywizji kontynentalnej (II liga). Drugie miejsce zajął Kamil Gradek, który do zwycięzcy stracił 19 sekund. Najniższe miejsce na podium zajął doświadczony Bartosz Huzarski.

Tuż za podium sklasyfikowany został Rafał Majka. Na starcie zabrakło leczącego kontuzje, urodzonego w Oławie Macieja Bodnara, który w ubiegłym roku zdobył w tej konkurencji srebro MP.

Wśród pań najlepsza okazała się Eugenia Bujak, ale oczy wszystkich skierowane były na uroczą 20-latkę Katarzynę Niewiadomą. Ona wszak od kilku dni już taka niewiadoma nie jest, bo właśnie przywiozła srebrny medal z Igrzysk Europejskich w Baku. W Strzelinie też była druga, a gdy przejechała metę, uroniła kilka łez. - Na mecie wszystko ze mnie zeszło. Było trudno, ale jestem zadowolona - powiedziała przed telewizyjnymi kamerami i już zapowiedziała, że w sobotę - podczas rywalizacji ze startu wspólnego - będzie robić wszystko, by zwyciężyć i przez kolejny rok jeździć po świecie w koszulce mistrzyni.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym JAZDA INDYWIDUALNA NA CZAS (Strzelin)

Mężczyźni (44 km): 1. Marcin Białobłocki (One Pro cycling) 53:26; 2. Kamil Gradek (Activejet Team) strata +19; 3. Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18) +43; 4. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) +52; 5. Tomasz Marczyński (Torku Sekerspor) +53; 6. Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice) +58; 7. Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice) +1:17; 8. Łukasz Bodnar (Activejet Team) +1:48; 9. Adam Stachowiak (Kolss BDC Team) +1:53; 10. Paweł Bernas (Activejet Team) +2:00.

Kobiety (22 km): 1. Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) 29:38.38; 2. Katarzyna Niewiadoma (Rabobank) strata +9 (najlepsza w kategorii orliczek - do lat 23); 3. Katarzyna Pawłowska (Boels Dolman) +27; 4. Małgorzata Jasińska (ALE Cipollini) +29; 5. Anna Plichta (Pacific Nestle Fitness Cycling Team) +1:04; 6. Martyka Klekot (Unipol Częstochowa) +1:05; 7. Natalia Radzicka (UKS Mróz Jedynka Kórnik) +1:20; 8. Małgorzata Wojtyra (Bo-Go Szczecin) +1:22; 9. Natalia Rutkowska (Warmińsko-Mazurski Klub sportowy) +1:23; 10. Monika Brzeźna (Pacific Nestle Fitness Cycling Team) +1:33.

PROGRAM KOLEJNYCH DNI (Sobótka)
Piątek. godz. 11 - start kategorii niewidomi i niedowidzący (kobiety 72 km, mężczyźni (90 km); 11.05 - start juniorek (72 km); 14 - start juniorów (126 km); 14.15 - dekoracja medalistek w kategorii juniorek i NiN; 17.15 - dekoracja medalistów w kategorii juniorów.
Sobota. 10 - start orlików (180 km); 15 - start orliczek i elity kobiet (126 km); 15.15 - dekoracja orlików; 18.15 - dekoracja medalistek w kat. orliczek i elity kobiet.
Niedziela. 9-11 - wyścig amatorów "Trasą Mistrzostw Polski"; 11.15 - start elity mężczyzn (234 km); 12 - odsłonięcie tablic w Alei Sław Kolarstwa; 13-13.45 - dekoracja amatorów; ok. 16.35 - meta elity mężczyzn; 16.45 - dekoracja.