Umorzona sprawa korupcji w Sądzie Najwyższym. Zaczęła się od...

  Umorzona sprawa korupcji w Sądzie Najwyższym. Zaczęła się od wrocławskiego biznesmena

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Janusz Wojtowicz/ Polska Press Grupa

  Umorzono śledztwo w sprawie korupcji w Sądzie Najwyższym. Chodzi o próbę kupienia za łapówkę wyroku Sądy Najwyższego. Miał on uchylić do ponownego rozpoznania sprawę cywilną jaką zajmowały się wrocławskie sądy Okręgowy i Apelacyjny. Był to spór pomiędzy biznesmenami o rozliczenie prowadzonej inwestycji. Sprawa zaczeła się od tajnej akcji o kryptonimie "Vesper" prowadzonej przez agentów wrocławskiego CBA.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Janusz Wojtowicz/ Polska Press Grupa

  Przedsiębiorca, który przegrał proces, współpracował z CBA. Uczestniczył w tej operacji i pod kontrolą agentów wręczał łapówki. Materiały sprawy „Vesper” były głównym dowodem w śledztwie. Gdańska Prokuratura Apelacyjna oceniła, że nie da się ich wykorzystać do ewentualnego procesu. Stąd umorzenie. Choć – jak powiedział nam rzecznik prokuratury Mariusz Marciniak – operacja CBA była legalna.

  Rzecz zaczęła się na przełomie 2008 i 2009 roku.
  Wrocławski biznesmen, który przegrał proces o 17 mln zł, dostać miał propozycję korupcyjną od jednego z prawników. Chodziło o obietnicę, że za pomocą znajomości w Sądzie Najwyższym można doprowadzić do uchylenia niekorzystnych wyroków.

  KLIKNIJ TUTAJ: opowieść o akcji Vesper

  Za pośrednictwem wrocławskiego prawnika biznesmen poznał sędziego NSA, zapalonego myśliwego. Ten obiecał załatwić sprawę u swojego znajomego w Sądzie Najwyższym. Na różnych etapach tej sprawy różnym jej uczestnikom wręczano pieniądze i inne prezenty. Na przykład sędziemu NSA zorganizowano polowanie w Rosji. Pojechał na nie z wrocławskim biznesmenem i udającym jego asystenta funkcjonariuszem CBA z Wrocławia. Upolowano głuszce i cietrzewie.

  Sędzia Sądu Najwyższego – na prośbę swojego znajomego z NSA – przyjął do konsultacji projekt skargi kasacyjnej. Został wysłany mailem na jego oficjalny adres. I – w rozmowie telefonicznej podyktował jak taka skarga powinna być napisana. Kilka miesięcy temu Telewizja Republika ujawniła nagrane przez CBA dwie rozmowy sędziego NSA i Sędziego Sądu Najwyższego na ten temat. Wiemy o innych nagranych rozmowach obu panów. W tym o jednej, podczas której miało dojść do rozmowy o tym jak przekonać sędziego, zajmującego się sprawą, do wydania „właściwego” wyroku.

  PRZECZTAJ: prawnicy zarzucają agentom CBA nielegalne metody

  Operacja „Vesper” zakończyła się jesienią 2009. Do kupienia wyroku nie doszło. Być może – przynajmniej niektórzy uczestnicy tej operacji - zorientowali się, że to prowokacja. Kilka tygodni wcześniej media ujawniły tzw. „aferę hazardową”. Dotyczyła wrocławskiego biznesmena branży hazardowej Ryszarda Sobiesiaka i jego nieformalnych układów z politykami PO. Miały one zablokować uchwalenie przepisów niekorzystnych dla branży. Na trop „afery hazardowej” CBA wpadło realizując operację „Vesper”. Być może też współpracującym z biznesmenem sędziom nie udało się przekonać do pomocy tego, który wydawał wyrok.

  CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polandia

   Greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Złodzieje na państwowych posadach. Gdzie honor, godność i etos pracy??Obecna Polska (jej władze wszelkiego szczebla oraz tzw. wymiar "sprawiedliwości") to jedno wielkie bagno, wszechobecna korupcja...rozwiń całość

   Złodzieje na państwowych posadach. Gdzie honor, godność i etos pracy??Obecna Polska (jej władze wszelkiego szczebla oraz tzw. wymiar "sprawiedliwości") to jedno wielkie bagno, wszechobecna korupcja i szumowina. Banda złodziei i oszustów. Prawo uchwalają bandyci dla bandytów śmiejąc się z uczciwych i ciężko pracujących ludzi.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Układ

   Ż.W. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Układ zamknięty.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pis

   erni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Oni was rozliczą....napiszcie ile lat trwają we Wrocławiu sprawy palestry i tych z wymiaru. ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chętnie kupię

   wizard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Ile kosztuje sędzia?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i

   pieknie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   czyli korupcjo trwaj dalej


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Alez nie trwa dalej...

   tripster2009 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   To agenci CBA probowali korumpowac sedziow i im sie nie udalo... za mocno ich namawiali.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mnie innteresuje dlaczego sprawy sądowe,trwają! lata?

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Mam swoją teorię.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poslka dno!

   ANSTYETSM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   w SINAGPOURZE JZU AKRA SMIRRCI W CALEJ AZJI Z ALAPOWKI W POSLCE MOZNA KRASC DO WOLI! BYLE BY MIEC NA PRODKURATORA,SEDZIEGO I GLINY DO OPALCENIA! I KRADNA CALE CHORDY CZEROWNYCH SMIECI!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama