Porządki w PO: Odmienią wizerunek partii czy bardziej ją...

  Porządki w PO: Odmienią wizerunek partii czy bardziej ją pogrążą? [VIDEO]

  Marcin Dobski AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Porządki w PO: Odmienią wizerunek partii czy bardziej ją pogrążą? [VIDEO]

  ©Piotr Smoliński

  Stare twarze w nowych rolach w Platformie Obywatelskiej - premier Ewa Kopacz w poniedziałek wieczorem podała nazwiska nowego szefa sztabu wyborczego oraz rzeczników: rządu i kampanii. To "dobrze skrojona drużyna na niełatwą kampanię" czy "żadna wartość dodana"?
  Porządki w PO: Odmienią wizerunek partii czy bardziej ją pogrążą? [VIDEO]

  ©Piotr Smoliński

  To, czego nie doczekali się sympatycy PO podczas sobotniej konwencji partii, stało się faktem w poniedziałkowy wieczór. Premier Kopacz powiedziała, że jeśli po rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, jego następczynią zostanie minister Małgorzata Kidawa-Błońska, wtedy rzecznikiem rządu zostanie mianowany poseł PO Cezary Tomczyk. Szefem kampanii wyborczej został mianowany sekretarz stanu w kancelarii premiera Marcin Kierwiński, natomiast za kontakt z mediami będzie odpowiadać Joanna Mucha, była minister sportu.  We wtorek marszałek Sejmu Radosław Sikorski złożył pisemną rezygnację ze swojej funkcji, co ma związek z taśmami "afery taśmowej". Dla niego rezygnacja, była równoznaczna z tym, że w swoim okręgu bydgoskim dostanie pierwszy numer na liście wyborczej. - Powiedziałam mu, żeby się opiekował swoim regionem. To na pewno nie jest jednoznaczne z jedynką na liście wyborczej. Może to jest jego życzenie lub marzenie - mówiła Ewa Kopacz.

  Słowa premier mogą być związane z tym, że jedynkę w okręgu bydgoskim ma u niej obiecaną minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Były już marszałek Sejmu obraził się i zapowiedział, że albo będzie pierwszy na liście, albo nie będzie w ogóle kandydował i wyjedzie do pracy za granicą.

  - Jeżeli zrealizuje swoje groźby, będzie to największa nadzieja dla PO - mówi prof. dr hab. Kazimierz Kik. - Osoba Sikorskiego jest postacią symbolizującą losy PO. Duże obietnice, wielkie plany, nadzieje i jeszcze większe rozczarowanie - dodaje politolog. Wygląda więc na to, że wciąż wiceprzewodniczący partii rządzącej zostaje zepchnięty w cień, z czym trudno mu się pogodzić. - Przykład, że polityk nie potrafi sobie poradzić z trudną sytuacją i swoimi emocjami - analizuje prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW. - Sprawny technicznie i bezradny intelektualnie - dodaje Kik.

  Obecnie trwa dalszy ciąg rekonstrukcji obozu władzy. Stare twarze w nowych i bardziej eksponowanych rolach, mają poprowadzić PO do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. Sekretarz stanu w kancelarii premier Kopacz - Kierwiński, ma poprowadzić PO do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych, co będzie dla niego dużym wyzwaniem. - Pan Kierwiński jest osobą bardzo doświadczoną i sprawną jeśli chodzi o zarządzanie. Jest młody, dynamiczny i kompetentny - ocenia poseł PO Jakub Rutnicki.

  Politolodzy twierdzą, że nominacje to ukłon PO w stronę młodych, bo żadna z nominowanych osób nie przekroczyła jeszcze 40. roku życia, co jednak niekoniecznie musi być atutem. - Żadna z tych kandydatur nie jest wartością dodaną dla Platformy. Zastanawia mnie jakimi kryteriami kieruje się premier Kopacz przy tych kandydaturach, bo wszystkie jej decyzje personalne są chybione - mówi prof. dr hab. Kik.

  Prof. Chwedoruk twierdzi, że Kierwiński to jedna z szarych eminencji stołecznej Platformy. - Jest łączony z frakcją PO bliższą Grzegorzowi Schetynie. Podobnie jak Robert Tyszkiewicz, którego obarczono fiaskiem kampanii prezydenckiej. Po sobotniej konwencji PO, nagle nominowano na szefa sztabu osobę z tejże frakcji - mówi prof. z UW.

  Była minister sportu i turystyki Joanna Mucha będzie teraz odpowiedzialna za odpowiednią komunikację z mediami podczas kampanii wyborczej PO. - Czuję, że teraz ciąży nade mną duża odpowiedzialność, a przede mną jest misja - mówiła Mucha.
  Rutnicki twierdzi, że nominacje są trafne i wszystkie osoby stworzą dobrze skrojoną drużynę na niełatwą kampanię wyborczą. Zdania są podzielone, choć optymizm panuje tylko w szeregach PO. Według opinii publicznej rezygnacja z funkcji Sikorskiego jest spóźniona o rok. - Dlaczego premier Kopacz powołała Sikorskiego na funkcję marszałka Sejmu, wiedząc, że był nagrany Liczyła, że to się nie wyda? - pyta poseł Jan Dziedziczak z PiS-u, który dostrzega konflikt interesów w nominacji Kidawy-Błońskiej na funkcję marszałka. - To jest strukturalne psucie państwa. Premier jest głównym przełożonym rzecznika rządu, a marszałek powinien kontrolować też pracę rządu, zadawać trudne pytania. Była prawa ręka premiera ma to robić? Jakoś nie wierzę w to - zauważa Dziedziczak.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MAKUKO zrobi nas w bambuko

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści

   i PO partii - sztandar partyjny wyprowadzić,
   koalicja MAKUKO zrobi nas w bambuko
   (Maciarewicz-Kukiz-Korwin)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "albo będzie pierwszy na liście, albo nie będzie w ogóle kandydował i wyjedzie do pracy za granicą.

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Powiada "przykładny" patriota Sikorski. Oby jak najwięcej takich wyjechało wtedy Polacy nie będą musieli płacić za wystawne kolacyjki
   takich patriotów!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Istnieje, czy nie istnieje

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Czy Polska to TYLKO kraj paradoksów, czy NIE TYLKO paradoksów?

   Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym to jedna z najważniejszych, o ile nie NAJWAŻNIEJSZA USTAWA, bo bez niej cała działalność...rozwiń całość

   Czy Polska to TYLKO kraj paradoksów, czy NIE TYLKO paradoksów?

   Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym to jedna z najważniejszych, o ile nie NAJWAŻNIEJSZA USTAWA, bo bez niej cała działalność Trybunału Konstytucyjnego jest do podważenia, a jego orzeczenia mogą nie być wiarygodne – co wtedy ze zgodnością z Konstytucją wszystkich ustaw?

   ZGODNIE z Konstytucją Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym powinna być uchwalona wiele lat temu i powinna obowiązywać NAJPÓŹNIEJ od 17 października 1999 roku.

   Kiedy zgodność Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z KONSTYTUCJĄ będzie orzekał Trybunał Konstytucyjny? Będzie, czy nie będzie orzekał? Czy Ustawa „trafi” do Trybunału Konstytucyjnego: przed podpisaniem przez Prezydenta, po podpisaniu, czy NIGDY?

   Jeżeli Ustawa „szczęśliwie trafi” do Trybunału Konstytucyjnego, to w jakim składzie Trybunał będzie orzekał jej zgodność z Konstytucją?

   Czy DZIŚ, ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ, Trybunał Konstytucyjny ISTNIEJE, czy NIE ISTNIEJE?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO 8-latach niekompetencji nastąpić powinna resocjalizacja, a nie bzdurna wymiana kolejnych nazwisk!

   Kaya (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Takim stosownym miejscem na resocjalizację będzie ława opozycyjna, i która na przeciąg 8 lat. Innej drogi i wyjścia już nie ma!

   PO chce wpuścić w obieg banknot 500 złotowy. Czy więc nie lepiej...rozwiń całość

   Takim stosownym miejscem na resocjalizację będzie ława opozycyjna, i która na przeciąg 8 lat. Innej drogi i wyjścia już nie ma!

   PO chce wpuścić w obieg banknot 500 złotowy. Czy więc nie lepiej zdjąć choćby zero z każdej 100-ki? Przecież i tak po jej rozmienieniu pozostają tylko grosze, i nawet przy krótkiej wizycie w „Żabce”. Raz prof. Balcerowicz zdjął cztery, to chyba i czas na zdjęcie kolejnych. W danych NBP wisi do spłaty kwota: 1.234.627 mln zł (ca. jeden bilion dwieście trzydzieści pięć miliardów zł). Notabene, wspaniałomyślna nam PO wygenerowała wzrost długu zagr. o kwotę 665,8 mld zł. Czyli o 117% wzwyż do stanu zastanego na koniec 2007 roku. Obecne dane w NBP są na IV kw. 2014 roku. Gdyż nowych jeszcze nie zamieścili, a co z uwagi na zapracowanie w NBP! Zadłużenie, po takim ewentualnym zdjęciu zera, będzie wyglądało wiele przyjemniej. Gdyż do spłaty pozostanie 123 462 700 000 zł. I zarazem dla zapominalskich, krótka tabela liczb:

   tysiąc 1 000 (3)*
   milion 1 000 000 (6)
   miliard 1 000 000 000 (9)
   bilion 1 000 000 000 000 (12)
   biliard 1 000 000 000 000 000 (15)
   trylion 1 000 000 000 000 000 000 (18)
   tryliard 1 000 000 000 000 000 000 000 (21)
   *(ilość zer)
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy coś może poprawić wizerunek PO ? raczej nie widzę

   żegnam PO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   dzisiaj minister Szczurek ogłosił , że jest przeciwny zwiększeniu kwoty wolnej od podatku , PO zamroziła kwotę wolną od podatku 8 lat temu i jak widać nie zamierza popuścić , tylko pozwolić im...rozwiń całość

   dzisiaj minister Szczurek ogłosił , że jest przeciwny zwiększeniu kwoty wolnej od podatku , PO zamroziła kwotę wolną od podatku 8 lat temu i jak widać nie zamierza popuścić , tylko pozwolić im wygrać wybory i będzie jak dotąd zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama