Ważne
  Zły początek lata: paliwo podrożeje, a kolejarze ustalają...

  Zły początek lata: paliwo podrożeje, a kolejarze ustalają szczegóły strajku

  Paweł Durkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach ceny paliw nadal będą systematycznie wzrastać. Po cenowym eldorado pozostały już tylko piękne wspomnienia. Stawki ponownie przekroczyły barierę 5 złotych za litr.
  Zły początek lata: paliwo podrożeje, a kolejarze ustalają szczegóły strajku

  ©ANNA KACZMARZ

  Warto więc zostawić samochód na parkingu, a na wakacje ruszyć koleją? To nie takie proste...
  - Dynamika cen paliw zależy od wielu rozmaitych czynników, w tym również politycznych. Bardzo trudno o niezawodną prognozę - mówi prof. Henryk Ćwikliński, ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego. - Niemniej wydaje mi się, że możemy mieć jeszcze do czynienia z podwyżką cen ropy i paliw.

  Czy Polacy zrezygnują z wyjazdu na wakacje własnym autem na rzecz transportu zbiorowego? Zdaniem prof. Ćwiklińskiego wzrost cen paliw nie będzie tu decydującym czynnikiem, choć... - Transport publiczny powoli odzyskuje swoją pozycję, bo dochodzi do wzrostu popytu na tego typu usługi - stwierdza ekonomista. - Po okresie, w którym rozpsuły nas łatwiej dostępne samochody, stopniowo wracamy do wspólnego podróżowania.

  Nadzieję na wzrost pasażerów mają przed nadchodzącymi wakacjami spółki kolejowe, jednak ich władzom sen z powiek spędza potężny strajk, jaki szykuje się w Przewozach Regionalnych. Maszyniści największego krajowego przewoźnika pasażerskiego obawiają się fali zwolnień w związku z wdrażanym obecnie planem restrukturyzacji spółki. Od kierownictwa żądają m.in. 5-letniej gwarancji zatrudnienia.

  Jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, w nocy z 28 na 29 czerwca w całej Polsce przestaną kursować pociągi. Do strajku być może dołączą się inni pracownicy PR, a być może nawet innych spółek kolejowych. O tym zagrożeniu pisaliśmy już na naszych łamach i staje się ono coraz bardziej realnym scenariuszem.

  - Jestem absolutnie zadziwiony podniesieniem tematu strajku przez część załogi PR - komentuje Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - Jesteśmy w przededniu podpisania szeroko zakrojonego planu naprawczego, który został przygotowany, aby kosztem 770 milionów złotych podźwignąć Przewozy Regionalne. Strajk w tym momencie będzie dla spółki wielką szkodą.

  Marszałek podkreśla, że pomorski oddział PR to w skali kraju ewenement, bo od kilku lat prosperuje co najmniej zadowalająco. - Nasz oddział przeszedł już restrukturyzację, która wymagała wielu wyrzeczeń, jednak efekt jest taki, że dziś mówimy o najlepszym oddziale PR w całym kraju - mówi Świlski. - Co roku przeznaczamy z pomorskiego budżetu 60 mln złotych na transport w ramach Przewozów Regionalnych, spółka z powodzeniem startuje w kolejnych przetargach. Nie wiem, po co nasi pracownicy mieliby strajkować? W imię czego chcą niszczyć swoje miejsce pracy? Solidarności z centralą związkową? A dlaczego nie ma solidarności z pasażerami?

  Tyle tylko że związkowcy nie zamierzają rezygnować ze strajku. - Dziś władze centrali związkowej spotykają się z zarządem spółki, my czekamy na efekty tych rozmów - mówi Wojciech Dawidowski, rzecznik Zakładowego Związku Zawodowego Maszynistów przy pomorskim oddziale Przewozów Regionalnych. - Jeśli nie przyniosą one porozumienia, w środę spotykamy się, by ustalić szczegóły strajku.

  Postępowanie związkowców krytycznie ocenia prof. Ćwikliński. - Maszyniści muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji swoich czynów. Taki strajk to działanie destrukcyjne dla ich spółki, a przede wszystkim dla pasażerów - podkreśla. - Ucierpią zwłaszcza mieszkańcy obszarów uzależnionych od komunikacji kolejowej. Życzyłbym wręcz, by ich strajk się nie udał. - W wypadku strajku mamy przygotowany plan awaryjny w postaci komunikacji zastępczej, choć nie jest to pożądane przez nas rozwiązanie - dodaje Świlski. - Zarząd Przewozów Regionalnych stara się różnymi środkami zapobiec strajkowi. Mam nadzieję, że zwycięży rozsądek i do akcji nie dojdzie. Polska kolej odzyskuje pozycję, a wyniki PR są lepsze niż rok temu.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hejtery POwskie

   cep (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   w akcji Duda jeszcze nie w Palacu a Niesioly plucie zaczely

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdjęcie

   cycek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zdjęcia obok tekstu wygląda na ubiegłoroczne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strajk

   Rychu z Klanu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A tu jeszcze lotnisko we Wrocławiu szykuje się do strajku :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Całe szczęście, że jest ocieplenie klimatu!

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści

   Całe szczęście, że jest ocieplenie klimatu!
   No bo gdyby nie było ocieplenia klimatu
   to mielibyśmy teraz minus dziesięć
   a tak jest plus dziesięć.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Benzyna po 5, 05 pierwsze efekty Dudy

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   że się zapytam


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skleroza, platfonsie, że się zapytam?

   AJB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   "A c...j, d..pa i kamieni kupa", (Bartosz Cienkiewicz) ..."PO wyborach paliwo może być i PO 7 zł.!"- (ryży Donek, Krul Ojropy)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Efekt Dudy

   Ratrak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Stuknij się w głowę kolego,chłop jeszcze nie został w pełni prezydentem a tacy jak Ty z tefauenem, szechterem na czele, już go rozliczacie. POpatrz co POsrancy zrobili przez 8 lat.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stukam się w głowę i stukam

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   i ciągle nie widzę 3 milionów mieszkań obiecanych poprzednio przez rządy Pisu


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W tę pustą tykwę to trzeba młotkiem se puku zrobić...

   AJB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   A PO kiego Ci trzy miliony, kiedy Hyży Rój załatwił Ci parę mln kwater, np. w Londynie, cobyś się mógł przekimać PO robocie na zmywaku?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   re

   cootas vielgoos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   A ja się stukam i stukam i ciągle nie widzę 3 x 15% obiecanego kiedyś przez PO. Ale za to widzę (tzn już nie wizę) 50% składek UKRADZIONYCH z OFE. Ale mózg leminga nie jest w stanie tego ogarnąć.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo