Świdnica: Kierował gangiem, a jeździ na wózku? Narkotyki...

  Świdnica: Kierował gangiem, a jeździ na wózku? Narkotyki przemycał w pampersie

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Świdnica: Kierował gangiem, a jeździ na wózku? Narkotyki przemycał w pampersie

  ©Dariusz Gdesz / Polskapresse

  W tym tygodniu sąd zapozna się z opinią biegłych, która ma dać odpowiedź na pytanie: czy 44-letni Marek L. może brać udział w rozprawach, które przeciwko niemu toczą się przed Sądem Okręgowym w Świdnicy. Mężczyzna, choć od 24 lat jest sparaliżowany, jest też oskarżony o założenie i kierowanie w latach 2000- 2005 gangiem, który handlował narkotykami na dużą skalę oraz wprowadzał do obiegu fałszywe pieniądze.
  Świdnica: Kierował gangiem, a jeździ na wózku? Narkotyki przemycał w pampersie

  ©Dariusz Gdesz / Polskapresse

  Marek L. (ma całkowity niedowład rąk i nóg) twierdzi, że jego choroba robi postępy i nie jest on już w stanie samodzielnie siedzieć.
  - Praca biegłych trwała bardzo długo, ale opinia jest w końcu gotowa. Jest ona dla tego procesu bardzo istotna. Jeśli bowiem okaże się, że Marek L. nie może siedzieć na wózku inwalidzkim i tym samym odpowiadać przed sądem, postępowanie zostanie zawieszone - mówi Agnieszka Połyniak z Sądu Okręgowego w Świdnicy. - Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, że sąd poprowadzi proces, gdzie kluczowe są zeznania świadków koronnych, w szpitalu - dodaje.

  Tym samym Marek L. uniknie odpowiedzialności karnej, a zdaniem prokuratury, mimo swego inwalidztwa, był mózgiem gangu. To on wymyślił, jak przemycić z Holandii kilkanaście kilogramów narkotyków (ukrywał je w m.in. pampersie) i kupował za granicą podrobione dolary (setki sztuk studolarówek), które potem wprowadzał do obiegu. Jeden z członków grupy miał być jego kierowcą, innego nazywano jego ręką i nogą. Miał też swoich ochroniarzy. Jemu wystarczyła inteligencja i respekt jaki budził w środowisku.

  Inwalidztwo atutem?


  - Jeden ze świadków mówił wręcz, że oskarżony ze swego inwalidztwa zrobił sobie atut i wykorzystywał je, bo dzięki niemu nie budził podejrzeń. Inny twierdził, że L. był postacią bardzo dobrze znaną w świecie przestępczym i szanowaną. Twierdził też, że o oskarżonym mówiono, że potrafi załatwić wszystko: narkotyki, broń, fałszywe banknoty - mówił w lipcu 2012 roku sędzia Maciej Jedliński, skazując Marka L. na 5 lat więzienia.

  O jego poważaniu w środowisku przestępczym miał też świadczyć fakt, że mimo iż Marek L. prowadził grupę konkurencyjną dla największego w tamtych latach gangu bokserów, to jej szef Stanisław S. miał dla niego szacunek. Mało tego, przez lata pozwalał mu na to, mimo że kiedy L. zaproponował połączenie sił - odmówił.


  Jest wolny przez błąd sędziego


  Do więzienia L. jednak nie trafił, bo w 2013 roku wyrok uchylono z przyczyn proceduralnych.
  Jakich? Po pierwsze sędzia, który wydawał wyrok, nie powinien w tej sprawie orzekać, bo wcześniej sądził tych samych oskarżonych na podstawie tych samych dowodów z wyłączeniem z tej sprawy wątku dotyczącym fałszowania dokumentów. Drugi powód to naruszenie prawa do obrony oskarżonego. Podczas jednej z rozpraw obrońca przedstawił dokumenty lekarskie, że L. nie może z powodu wysokiego ciśnienia uczestniczyć w rozprawie, a chciałby. Mimo to sąd prośby o odroczenie terminu nie uwzględnił. Tym samym sprawa wróciła ponownie do Świdnicy. Jak się zakończy, dowiemy się niebawem. Marek L. twierdzi, że jest niewinny. - Jak ja, który nie może samodzielnie podnieść ręki, jeździ na wózku i jest skazany na opiekę innych, mogłem kierować gangiem - pyta.

  Uważa, że prokurator uwierzył zeznaniom dwóch przestępców, złodziei i handlarzy narkotyków, którzy za status świadka koronnego uniknęli odpowiedzialności karnej. Jeden z nich miał nawet od inwalidy wyłudzić przed laty pieniądze. - Dziwię się, że sędziowie tak bezkrytycznie wierzą w te brednie, które opowiadają koronni - podkreśla.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CWANIAK jakich mało

   xara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wystarczy poobserwować cwela cwaniaka przez kilka dni w Świdnicy robiąc kilka fotek i wyjdzie cała prawda jaki to on sparaliżowany. Śmieje się w żywe oczy Wymiarowi Sprawiedliwości mając na swoich...rozwiń całość

   Wystarczy poobserwować cwela cwaniaka przez kilka dni w Świdnicy robiąc kilka fotek i wyjdzie cała prawda jaki to on sparaliżowany. Śmieje się w żywe oczy Wymiarowi Sprawiedliwości mając na swoich usługach adwokatów i wszelkiej maści osób/lekarze,orzecznicy,prokuratorzy/którzy za sowitą opłatą zrobią wszystko co ten typ zechce. Do pierdla na 20 lat z obostrzonym rygorem PEDRYLA .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Staszczuk

   git (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ..ta rura też lata w pampersie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   leki na nadciśnienie kosztują 5 zł i działają w kilkanaście minut

   myślący (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   zwrot sprawy z tego tytułu i uznanie to za naruszenie prawa do obrony to kompletny kretynizm

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaj€bać szubrawca!

   Waran z Comodo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Zaj€bać szubrawca! Zostawic tylko pampersy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprytny

   Dealer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   A potem Gajor ten z Wroclawia słynny gangster grypsujący człowiek Zasad wyciągał zębami amfe z pampersa i chłopcom z Oporowskiej serwował wspomaganie hehhehe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie obrażaj

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   debili szkoda słów.To palant.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sPRYTNY

   dEBIL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Z CIEBIE

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama