Ważne
  Europejska Stolica Kultury odsłania program wydarzeń

  Europejska Stolica Kultury odsłania program wydarzeń

  MIS, KAZ

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  .

  . ©Pawel Relikowski / Polska Press Grupa

  W piątek na Stadionie Wrocław, przed koncertem Andrei Bocellego i innych artystów, Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia, Krzysztof Maj – dyrektor ESK Wrocław 2016 i kuratorzy ESK przedstawili ramowy program europejskich wydarzeń w przyszłym roku – pół roku przed początkiem ESK.
  .

  . ©Pawel Relikowski / Polska Press Grupa

  - Od wielu lat mówiliśmy, że to najważniejsza sfera, z którą powinniśmy być związani - powiedział Rafał Dutkiewicz. - W moim przeświadczeniu to może być najważniejszy rok w powojennej historii miasta. Chcemy, żeby uczestnictwo w kulturze wzrosło i chcemy przyciągnąć turystów. Chcemy, by Wrocław był otwartą metropolią, by wpisać go silniej w mapę Europy i świata. Wydarzenia trwają od 2013 roku, potrwają do 2017. Wydamy ok. 300 mln zł, z czego 120 mln ma zapewnić rząd polski decyzją we wtorek, podczas posiedzenia rządu w sprawie Wieloletniego Programu Rządowego.

  Program imprezy został podzielony na 4 sceny: Wrocławia, Polski, Europy i świata. - Wciąż jest aktualne hasła „przestrzenie dla piękna”, „przemiana kulturowa”, podniesienie uczestnictwa w kulturze mieszkańców miasta. Tożsamość Wrocławia, czyli jak opowiedzieć wielokulturowość miasta, jesteśmy wierni hasłom z początku – powiedział Jarosław Fret, przewodniczący Rady Kuratorór ESK i kurator ds. teatru.


  Pomysły na ESK we Wrocławiu
  • - Zapraszamy 4 tys. uczestników dyskusyjnych klubów książki, 10 tys. na POLCON. Portal literacki napiszą dla nas uczniowie szkół wrocławskich – powiedział Irek Grin, kurator ds. literatury.
  • Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury: - Budujemy osiedle Nowe Żerniki, chcemy zrobić prawdziwe miasto dla mieszkańców. Są oni podmiotem tego projektu, na spotkaniach warsztatowych wykłócali się o szczegóły – dodał.
  • Chris Baldwin, kurator ds. performance, opowiedział o sobotnim projekcie Mosty. - To projekt, w którym jest zaangażowanych osiemset młodych ludzi. To pierwszy z czterech projektów – podusmował.
  • - Będą warsztaty instrumentów, część projektu Singing Europe 23 lipca będzie na stadionie – mówiła Agnieszka Franków-Żelazny, kurator ds. muzyki.
  • Roman Gutek, kurator ds. filmu, zauważył brak dobrych kin studyjnych we Wrocławiu przed powstaniem Kina Nowe Horyzonty. - Poczułem, że jest potrzeba stworzenia takiego kina. Mamy ok. 20 filmów codziennie w repertuarze, koncerty filharmoników berlińskich, transmisje oper z MET – opowiadał.
  • Michał Bieniek, kurator ds. sztuk wizualnych zaprasza na „Wejście od Podwórza”. - Artyści będą współpracować z mieszkańcami. Liczą się zmiany w wyglądzie podwórek, ale przede wszystkim w ludziach – powiedział. - Stworzymy sieć pracowni artystycznych, rezydencji, pierwsza powstanie na Przedmieściu Oławskim. A Zielony Labirynt powstanie latem na Ołbinie – dodał.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Litości

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   "Projekt, w KTÓRYM JEST zaangażowanych OSIEMSET młodych ludzi"? Po jakiemu to jest napisane?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Po jakiemu to jest napisane?"

   No, po europejskiemu. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Kiedyś w podstawówce, za takie beszczeszczenie języka OJCZYSTEGO stawiało się do kąta!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a koncerty

   na stadionie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   to gdzie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyli że już?

   eeeeeeeeeee (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   cytat:
   Roman Gutek, kurator ds. filmu, zauważył brak dobrych kin studyjnych we Wrocławiu przed powstaniem Kina Nowe Horyzonty. - Poczułem, że jest potrzeba stworzenia takiego kina. Mamy ok. 20...rozwiń całość

   cytat:
   Roman Gutek, kurator ds. filmu, zauważył brak dobrych kin studyjnych we Wrocławiu przed powstaniem Kina Nowe Horyzonty. - Poczułem, że jest potrzeba stworzenia takiego kina. Mamy ok. 20 filmów codziennie w repertuarze, koncerty filharmoników berlińskich, transmisje oper z MET – opowiadał.

   to znaczy, że ESK już u nas jest skrycie od dawien dawna? Niezła partyzantkazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Granda na stadionie "kulturalnym" - ESK 2016

   Kopenhaga

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   pomijając wszystko inne - jak można tak lekceważąco traktować ludzi - m.n GWr pisała, że tramwaje po imprezie będą odjeżdżać co kilka minut(2-3) - odjechał 1 T2 i potem nic - tłum kłębił się na...rozwiń całość

   pomijając wszystko inne - jak można tak lekceważąco traktować ludzi - m.n GWr pisała, że tramwaje po imprezie będą odjeżdżać co kilka minut(2-3) - odjechał 1 T2 i potem nic - tłum kłębił się na przystanku przez kilkadziesiąt minut poi czym ludzie bezradni, starsi też, z dziećmi (biorącymi udział w imprezie) zaczeli wracać piechotą. To jest skandal - stolica, tylko czego....nawet jerśli koncert się przedłużył, to nikt nie mógł zareagować, dostosować się do tego. kolejny przykład arogancji i niekompetencji - nie tylko MPK... bo przecież przystanków nie trzeba było szlifować....

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W moim przeświadczeniu to może być najważniejszy rok w powojennej historii miasta.

   c (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

   Dokładnie miasto pierwszy raz po wojnie ogłosi bankructwo, a p rezydent zostanie odwołany w skutecznym referendum.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   l

   l (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   300 mln zł w błoto, dosłownie, w błoto Nowych Żernik. Dla mieszkańców oferta zmuszająca do kupna dwóch samochodów na mieszkanie panie Maćków?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale to nie bedzie miasto w miescie, to beda 2-4 bloczki

   maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   na krzyz i tyle. Byl artykul i nikt sie nie kwapil zbyt do kupna tych dzialek. Kupil na pewno deweloper robiacy taniochy w Iwinach i Smolcu. Na pewno zrobi cud malina osiedle na miare 1000lecia ;)...rozwiń całość

   na krzyz i tyle. Byl artykul i nikt sie nie kwapil zbyt do kupna tych dzialek. Kupil na pewno deweloper robiacy taniochy w Iwinach i Smolcu. Na pewno zrobi cud malina osiedle na miare 1000lecia ;)

   Dzialka pod kosciol katolicki juz jest, na pewno mlodzi i wyksztalceni tego potrzebuja. Dzialke oddadza za 1zl bo po cenie rynkowej KK sprzedac nie wypada?

   X mln jakie wywali na artychow moglo isc prosto na podworka i remonty kamienic. A tu sie nic nie zmieni. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   Magda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   „Wejście od Podwórza” - brzmi fajnie. Trzymam kciuki :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale wypas!

   Tomm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 2

   Dyskusyjne kluby książki, kina studyjne, warsztaty instrumentów. Łoł z wrażenia nie mogę się podnieść. Imponująca oferta, dech zapiera!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jasne!

   Maja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zawsze to lepsze niż napierdalanie w klawiaturę.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo