Młodzi geniusze i ich wynalazki na Politechnice (ZOBACZ...

  Młodzi geniusze i ich wynalazki na Politechnice (ZOBACZ FILM)

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Patryk Sikora podczas prezentacji nagrodzonego urządzenia
  1/2
  przejdź do galerii

  Patryk Sikora podczas prezentacji nagrodzonego urządzenia ©Marcin Walków

  Pięcioro najzdolniejszych uczniów zaprezentowało dziś swoje wynalazki i urządzenia w finale konkursu "Mam talent do nauki" na Politechnice Wrocławskiej. Najlepszy zdobył udział w programie "Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej", czyli roczne stypendium, bezpłatne miejsce w akademiku na pierwszy rok studiów i indywidualnego opiekuna naukowego na cały czas studiów.
  Patryk Sikora wygrał tegoroczny konkurs „Mam talent do nauki” na Politechnice Wrocławskiej. Mieszkaniec wsi Serby niedaleko Głogowa zdobył roczne stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie, bezpłatne zakwaterowanie w akademiku na I roku studiów i osobistego opiekuna naukowego na cały czas studiów.

  By z nich skorzystać, młody konstruktor musi tylko dostać się na Politechnikę. – To jedno z moich marzeń.
  Chcę studiować na kierunku elektrycznym lub elektronicznym, a w przyszłości pracować przy projektowaniu sond kosmicznych – mówi Patryk Sikora. Uczy się w III klasie Technikum nr 1 w Głogowie o profilu elektronicznym. Na konkurs skonstruował urządzenie, które pozwala prezentować zjawiska w promieniowaniu elektromagnetycznym i wyładowania. Na przykład, wystarczyło tylko zbliżyć świetlówkę, by zaczęła świecić.  Drugie miejsce zajął Maciej Aleksandrowicz, 19-latek z Rybnika i przyszły technik mechatronik. Skonstruował małe urządzenie do kuchenki elektrycznej, które uruchamia alarm, a w ostateczności wyłącza zasilanie. – W ten sposób pozwala uratować posiłek i dom przed spaleniem. Stworzyłem je dla mojej babci, która zapomina, że zostawiła włączoną kuchenkę – tłumaczy Maciej Aleksandrowicz.

  Trzecie miejsce zdobył Krzysztof Nowakowski, uczeń Technikum Informatycznego nr 1 we Wrocławiu. Stworzył iBox, czyli małe urządzenie, które pozwala sterować telewizorem starszego typu za pomocą smartfona. Jak przyznaje, informatyką zainteresował się już w szkole podstawowej, a od roku w wolnych chwilach pochłania go elektronika. On i Maciej Aleksandrowicz zostali nagrodzeni tabletami i telefonami komórkowymi.

  – Jestem pozytywnie zaskoczona pomysłowością młodzieży. Ich wiedza i umiejętności daleko wykraczają poza program szkolny – mówiła dr Anna Hajdusianek, z Instytutu Fizyki PWr, przewodnicząca jury.

  W konkursie wziął też udział Michał Filipowiak, uczeń III klasy o profilu technik informatyk. Przed komisją pokazywał, jak działa sieć internetu bezprzewodowego (wi-fi) i jak można m.in. polepszać jej zasięg.

  Andrzej Andrzejczuk, tegoroczny maturzysta z I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy, do Wrocławia przywiózł swoją mini-szklarnię. – Sama dogląda roślin, mierzy temperaturę i wilgotność powietrza. W razie potrzeby uruchamia pompkę z wodą albo otwiera okienko – tłumaczy. Napisał też prosty program, dzięki któremu szklarnia na bieżąco wysyła te dane na stronę internetową.

  – Moje urządzenie jest niedużych rozmiarów, ale mógłbym skonstruować taką szklarnię na wielką skalę, na przykład dla Siechnic – zapowiada młody konstruktor. W październiku chce rozpocząć studia na Politechnice Wrocławskiej.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zjawiska w promieniowaniu elektronicznym :)

   ms (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Odkrył nowy rodzaj promieniowania? No to faktycznie geniusz... I chyba nie skonstruował a odtworzył. Ale i tak brawo za zdrową pasję. Będą z niego ludzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo!

   hej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Gratuluje wszystkim pomyślunku :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama