Strategie budowy kapitału firm rodzinnych

  Strategie budowy kapitału firm rodzinnych

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Firmy rodzinne są postrzegane, jako bardziej wiarygodne niż inne przedsiębiorstwa. Jest to silny atut w konkurowaniu. Budowanie kapitału i dążenie do długowieczności jest celem strategicznym firm rodzinnych, które jednak potrafią docenić swoje atuty.
  Przedsiębiorcy stają często przed szeregiem problemów natury organizacyjnej – dotyczy to takich kwestii jak wiedza w rodzinie na temat biznesu rodzinnego, wykonywanie władzy i zarządzania tą firmą oraz planowanie kontynuacji biznesu poprzez sukcesję w rodzinie. Jedne firmy rodzinne rozpadają się po przejściu na emeryturę ich założycieli, inne sprawnie budują kapitał przez wiele pokoleń, zgodnie z tradycją wielkich przemysłowców. W zdrowym kapitalizmie ważne jest umacnianie biznesu rodzinnego, który jest dobrą przeciwwagą dla korporacji i firm o rozproszonej strukturze właścicielskiej, które są organizacjami często sprawnymi, ale nie zawsze są obdarzone pełnym zaufaniem, jak firmy rodzinne.

  30% - tyle firm rodzinnych zostanie przekazanych drugiemu pokoleniu
  10% - tyle firm rodzinnych przetrwa do trzeciego pokolenia
  1% - tyle polskich firm rodzinnych potrafi przetrwać więcej niż trzy pokolenia
  59% - tyle polskich firm rodzinnych nie poradzi sobie z sukcesją w ogóle


  W której grupie jest Twoja firma rodzinna?
  Straci atut rodzinności, upadnie, czy przetrwa?
  Źródło: Lewandowska & Partnerzy.


  Jak wspierać długowieczność polskiego kapitału firm rodzinnych?


  W Polsce powstały narzędzia, które już stały się punktem odniesienia dla doświadczeń m. in. amerykańskich i niemieckich – to „Kody Wartości”, dzięki którym planowanie sukcesyjne jest bardziej pewne, ustrukturyzowane. Po wielu wynalazkach polskich naukowców przyszedł czas na docenienie polskich ekonomistów i ekspertów od zarządzania biznesem. Twórczynią „Kodów Wartości” jest dr Adrianna Lewandowska. To jej narzędziami strategicznymi zainteresowały się uczelnie i światowe firmy doradcze. Czy Polacy docenią te osiągnięcia, czy potrafią znaleźć w sobie siłę, aby konkurować z najlepszymi firmami rodzinnymi na świecie? Odpowiedź na to pytanie, ale przede wszystkim poznanie tych narzędzi będzie możliwe w praktyce. Już 26 czerwca we Wrocławiu odbędzie się lokalna inauguracja tego projektu. Więcej informacji na stronie http://bit.ly/1N5GKby

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama