Sąd nie zgodził się na ułaskawienie Draba

  Sąd nie zgodził się na ułaskawienie Draba

  Marcin Rybak, Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tadeusz Drab, szef PSL w regionie, walczy o ułaskawienie

  Tadeusz Drab, szef PSL w regionie, walczy o ułaskawienie ©fot. janusz wójtowicz

  Tadeusz Drab, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego na Dolnym Śląsku, chciał zostać ułaskawiony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wrocławski Sąd Okręgowy dziś zajmował się wnioskiem w tej sprawie. Wydał jednak negatywną opinię. Szans na ułaskawienie więc nie ma.
  Tadeusz Drab, szef PSL w regionie, walczy o ułaskawienie

  Tadeusz Drab, szef PSL w regionie, walczy o ułaskawienie ©fot. janusz wójtowicz

  Na Drabie ciąży wyrok roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata za składanie fałszywych zeznań. Uprawomocnił się on w maju 2009 roku. Po ujawnieniu tego faktu Drab musiał opuścić stanowisko wicemarszałka Dolnego Śląska.

  Zgodnie ze statutem PSL, osoba skazana traci członkostwo w partii. Jednak do dziś były wicemarszałek rządzi partią w regionie. Krajowa komisja rewizyjna PSL orzekła co prawda, że Drab członkiem partii nie jest, ale sprawą wciąż nie zajęły się krajowe władze Stronnictwa.
  Ta sytuacja ostro podzieliła dolnośląski PSL. Draba krytykował m.in. były wicewojewoda z PSL Zdzisław Średniawski. Przypłacił to stanowiskiem.

  Trzyletni okres próby, na jaki sąd zawiesił Drabowi wykonanie wyroku, kończy się w maju 2012. Zgodnie z prawem, pół roku później kara ulegnie tzw. zatarciu i Tadeusz Drab formalnie znowu stanie się osobą niekaraną.

  Chyba że prezydent Bronisław Komorowski podjąłby decyzję o ułaskawieniu polityka. Mógłby on skrócić czas zawieszenia albo orzec, że już doszło do zatarcia się kary. Wtedy Tadeusz Drab od razu stałby się niekarany i problem z jego członkostwem w PSL przestałby istnieć.
  Czy dlatego właśnie złożył wniosek o ułaskawienie? - Jestem w szpitalu. Trzecią dobę po operacji. Myślałem, że dzwonicie spytać o zdrowie. Nie macie ludzkich uczuć? - zdenerwował się Drab, gdy w piątek poprosiliśmy go o komentarz w tej sprawie.

  W dolnośląskim PSL nieoficjalnie mówi się, że Drab ma ambicje wrócić na fotel wicemarszałka, zajmowany obecnie przez Włodzimierza Chlebosza z PSL.

  - Nic nie wiem na ten temat - mówi Ryszard Niebieszczański, członek zarządu wojewódzkiego tej partii. Dodaje, że jest zaskoczony informacją o wniosku o ułaskawienie prezesa Draba.
  Kancelaria Prezydenta też nie wie jeszcze o wniosku Draba. Postępowanie o ułaskawienie wszczęto bowiem w tzw. zwykłym trybie. Wniosek do Sądu Rejonowego Wrocław-Krzyki (to tu skazano polityka) złożył obrońca prezesa Draba.

  Na początku lutego sąd wydał negatywną opinię. Dzisiaj sprawę badał Sąd Okręgowy. Podtrzymał negatywną opinię Sądu Rejonowego, sprawa jest więc definitywnie zakończona. Materiały nie trafią nawet na biurko prezydenta.

  Teoretycznie istnieje jeszcze drugi nadzwyczajny tryb ułaskawienia. Prezydent sam mógłby poprosić sądy o opinię w sprawie Draba, a po ich uzyskaniu, sam podjąć decyzję.
  W połowie marca Kancelaria Prezydenta informowała, że od początku swojego urzędowania Bronisław Komorowski ułaskawił 52 osoby.

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kruk krukowi...

   prorok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 40

   Cóż, Drab nie jest ślepy i widzijak w koalicji chroni się kolesi. Przecież jego przyjaciel minister Bury też skłamał izakupił wbrew prawu akcje spółki skarbu państwa i nadal jest ministrem to co on...rozwiń całość

   Cóż, Drab nie jest ślepy i widzijak w koalicji chroni się kolesi. Przecież jego przyjaciel minister Bury też skłamał izakupił wbrew prawu akcje spółki skarbu państwa i nadal jest ministrem to co on też przestępca nie może być marszałkiem? Zresztą ludzie trochę pogadają a Drab i tak będzie zawiadywał psl-em i województwem. Mamy Polskę kolesiów . Reszta się nie liczy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miro i Zbycho się wyłgali !

   Caraes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 37

   Drabowi tez nie zerobia krzywdy ! Moze być złodziejem ale jk jest kolesiem to ochrona działa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po+drab

   zssw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 40

   drab już od dawna korzysta z parasola ochronnego koleszków z PO (Pokój, Charłampowicz i cały ten szajs), zresztą do dzisiaj jest zatrudniony za niezłą kaskę w nomenklaturowej spółce Platformy -...rozwiń całość

   drab już od dawna korzysta z parasola ochronnego koleszków z PO (Pokój, Charłampowicz i cały ten szajs), zresztą do dzisiaj jest zatrudniony za niezłą kaskę w nomenklaturowej spółce Platformy - DAWGu. Każdy grosz wypłacany temu Panu to jawna defraudacja pieniądza publicznego (gość nawet się tam nie pokazuje) i marszałek Jurkowlaniec jako właściciel będzie musiał się z tego wytłumaczyć...już niedługo...:) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tadek

   mik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 36

   już tęskni za swoim kierowcą i superbem który jeździł po niego codziennie 30 km w jedną stronę i przywoził go z domu do Wro za NASZE pieniądze. I pomyśleć że w Polsce jest kilka tysiecy takich...rozwiń całość

   już tęskni za swoim kierowcą i superbem który jeździł po niego codziennie 30 km w jedną stronę i przywoził go z domu do Wro za NASZE pieniądze. I pomyśleć że w Polsce jest kilka tysiecy takich urzędników....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakaz

   tm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 38

   Powinien dostać dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych za kłamstwo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 47

   co za bezczelny dziad! przestepca, miejmy nadzieje ze jeszcze dlugo nie bedzie nigdzie mile widziany, kłamca i oszust!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bolo

   bolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 37

   gośc wstydu nie ma

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO pomoże

   RW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 38

   PO pomoże i Drab będzie czysty jak łza, w związju z wyborami do sejmu żelazny koalicjant - PSL "rzuca wszystkie ręce na pokład" a przecież szkoda trzymać na ławce rezerwowych zawodnika z...rozwiń całość

   PO pomoże i Drab będzie czysty jak łza, w związju z wyborami do sejmu żelazny koalicjant - PSL "rzuca wszystkie ręce na pokład" a przecież szkoda trzymać na ławce rezerwowych zawodnika z mentalnością Kalego:)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ma tupet

   senior (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 30

   ale brakuje mu honoru.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama