Ściągnij apkę, ratuj życie! By górskie wędrówki były...

  Ściągnij apkę, ratuj życie! By górskie wędrówki były bezpieczne, trzeba się do nich przygotować

  Źródło LUX MED, opracowanie PPG

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  By górskie wędrówki były bezpieczne, trzeba się do nich dobrze przygotować i trzymać kilku zasad

  By górskie wędrówki były bezpieczne, trzeba się do nich dobrze przygotować i trzymać kilku zasad ©Fot. freeimages.com

  Lato sprzyja wyprawom w góry, nie stawia turystom tak ekstremalnych warunków jak zima, co nie znaczy, że i podczas letnich wspinaczek nie czyhają na ich amatorów żadne niebezpieczeństwa. Żeby ryzyko ograniczyć, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. A najważniejsza brzmi: Zachowaj zdrowy rozsądek i rozwagę, przewiduj zagrożenia.
  By górskie wędrówki były bezpieczne, trzeba się do nich dobrze przygotować i trzymać kilku zasad

  By górskie wędrówki były bezpieczne, trzeba się do nich dobrze przygotować i trzymać kilku zasad ©Fot. freeimages.com

  W wyższych górach należy pamiętać o aklimatyzacji, czyli stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do coraz większych wysokości i rozrzedzonego powietrza. W polskich górach dotyczy to głównie młodszych dzieci. W zależności od wieku oraz wysokości aklimatyzacja powinna trwać od 1-2 do nawet kilku dni.  Planujemy trasę
  • Dostosuj plan wędrówki czy wspinaczki do możliwości najsłabszych uczestników wycieczki. Uwzględnij przystanki. Załóż sobie na pokonanie trasy więcej czasu niż przewidują przewodniki i mapy. Zawsze może się bowiem zdarzyć coś, czego nie jesteś w stanie przewidzieć.
  • Przygotowując się na dłuższą wycieczkę, tak ustal czas przejścia, aby wszystkim uczestnikom udało się do celu dotrzeć przed zmierzchem. Dołóż co najmniej 20 proc. planowanego czasu na nieprzewidziane sytuacje
  • Jeśli to możliwe, zaplanuj warianty awaryjne
  • Unikaj wędrówek podczas deszczu lub bezpośrednio po nim - szlaki stają się wówczas śliskie i niebezpieczne. Poślizgnięcie może się zakończyć co najmniej kontuzją, ale może też doprowadzić do tragedii
  • Do telefonów komórkowych wpisz numery najbliższych placówek Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz ogólnopolski telefon alarmowy w górach, czyli 601 100 300
  • Przed wejściem na górski szlak, sprawdź prognozę pogody


  Ekwipunek

  Wybierając się na górską wyprawę, trzeba zadbać o właściwe wyposażenie. Oto, co powinno się znaleźć w naszym ekwipunku:
  • plecak
  • odpowiednie do panujących warunków pogodowych i terenowych obuwie
  • ubranie chroniące przed deszczem (śniegiem) i wiatrem
  • zapasowa ciepła odzież
  • podręczna apteczka
  • prowiant i napoje
  • mapa i kompas
  • latarka
  • telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi
  • zimą niezbędne są czapka i rękawiczki
  • na trudniejsze szlaki zimą - czekan i raki (żeby wiedzieć, jak ich użyć, trzeba przejść wcześniej odpowiednie przeszkolenie).


  Na górskie wędrówki zawsze ubieraj się warstwowo. Tak, żeby zmiana pogody (w górach częste zjawisko) nigdy cię nie zaskoczyła, żebyś zawsze mógł się dostosować do panujących warunków. Nie lekceważ gór! Nawet z pozoru łatwe, łagodne szlaki mogą stać się ekstremalnie trudne.

  Ważne
  W schronisku czy hotelu, gdzie masz nocleg, przed wyjściem w góry zostawcie informację o waszych planach, dotyczących trasy wędrówki oraz o ich zmianach w trakcie wyprawy. Pracownicy schronisk powiadomią służby ratownicze, gdy nie wrócimy o czasie. Bądźmy odpowiedzialni, a wtedy pobyt w górach będzie przyjemnością i dostarczy wspaniałych, niezapomnianych wrażeń.

  Jak wezwać na pomoc śmigłowiec
  Sygnałem wzywania pomocy dla pilota śmigłowca jest uniesienie rąk, zachowując sylwetkę litery Y (YES/TAK). Nigdy nie należy bez uzasadnionej przyczyny używać tego sygnału, ponieważ przelatujący śmigłowiec może lecieć do wypadku!

  Gdy pomoc jest nam niepotrzebna, podnosimy prawą rękę do góry, a lewą trzymamy lekko pochyloną w dół. Sylwetka powinna przypominać literę N (NO/NIE). Pamiętajmy, że dla ratowników górskich każdy sygnał jest ważny, na każde wezwanie zareagują i wyruszą z pomocą. Dbajmy więc o to, aby swoją niefrasobliwością nie powodować sytuacji, które mogą narazić życie ratowników.
  lek. Mariusz Pacałowski. Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED

  ŚCIĄGNIJ APKĘ juŻ teraz!
  Aplikacja "Pierwsza pomoc" powstała przy współpracy ORANGE i LUX MED

  Ściągnij aplikację na iOS
  Ściągnij aplikacje na Android


  Przejrzysty podział na kategorie urazów pozwala szybko dotrzeć do działań, które należy wykonać, udzielając pomocy w określonej sytuacji. W aplikacji znajdziesz też dodatkowe materiały i wskazówki, dzięki którym poznasz dokładniej zasady udzielania pierwszej pomocy, a także uzyskasz dostęp do informacji, które pomogą Ci zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

  Wśród nich znajdują się adresy punktów medycznych , porady dotyczące szczepień oraz wskazówki na temat tego, co powinno znajdować się w podręcznej apteczce.

  Aplikację Pierwsza Pomoc można pobrać bezpłatnie ze sklepów z aplikacjami oraz wysyłając bezpłatny esemes o treści POMOC na numer 80888.

  PRZECZYTAJ WIĘCEJ O APLIKACJI: Wypadek w drodze na wakacje (AKCJA ŚCIĄGNIJ APKĘ, RATUJ ŻYCIE)

  PARTNERZY AKCJI  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co

   to (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   ta apka?!?! rozum trzeba miec idac w gory oprocz dobrego przygotowania.ja gor unikam bo nie specjalnie je lubie i coraz bardziej sie zniechecam slyszac co chwila ze ktos wyszedl i nie wroci....albo...rozwiń całość

   ta apka?!?! rozum trzeba miec idac w gory oprocz dobrego przygotowania.ja gor unikam bo nie specjalnie je lubie i coraz bardziej sie zniechecam slyszac co chwila ze ktos wyszedl i nie wroci....albo widoczki paniusiow w odpowiednich buciakch typu japonki....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Góry da się polubić :-)

   Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja nie przepadam z kolei za morzem ani za jeziorami (typu Mazury) ;) Za mokro i za płasko :-)

   A co do informacji o ludziach, którzy zginęli w górach - znacznie łatwiej jest zginąć na polskich...rozwiń całość

   Ja nie przepadam z kolei za morzem ani za jeziorami (typu Mazury) ;) Za mokro i za płasko :-)

   A co do informacji o ludziach, którzy zginęli w górach - znacznie łatwiej jest zginąć na polskich drogach. W 2013 r. na terenie naszego kraju zginęło w wypadkach drogowych 3357 osób (statystycznie - 9 os. dziennie!), co wcale nie oznacza jednak, że nie należy jeździć samochodami czy autobusami.
   Dla porównania: w polskich Tatrach ginie 15-25 osób rocznie (1-2 na miesiąc), a są to najniebezpieczniejsze góry w naszej ojczyźnie. Jednak kilkaset tysięcy ludzi co roku wędruje po nich bez konieczności interwencji TOPR-u.

   "W górach, jest wszystko, co kocham"
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Góry tylko dla rozważnych!

   Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Najważniejsze, co trzeba ze sobą zabrać w góry, to ROZSĄDEK.
   Osobiście nie wierzę w wartość takich artykułów-apeli jak ten. Nasi rodacy i tak pójdą latem masowo w Sudety, Beskidy czy Tatry w...rozwiń całość

   Najważniejsze, co trzeba ze sobą zabrać w góry, to ROZSĄDEK.
   Osobiście nie wierzę w wartość takich artykułów-apeli jak ten. Nasi rodacy i tak pójdą latem masowo w Sudety, Beskidy czy Tatry w japonkach, klapkach i sandałkach z reklamówką w garści, bez mapy i sprawdzenia prognozy pogody na dany dzień. A potem się dziwić, że ratownicy górscy mają dużo pracy...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama