Kultura i sport dla (nie)pełnosprawnych

  Kultura i sport dla (nie)pełnosprawnych

  Ewa Wilczyńska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław 11-04-2007. Studenci II roku architektury na własnej skórze poznawali bariery architektoniczne jakie mogą napotkać niepełnosprawni.
  1/6
  przejdź do galerii

  Wrocław 11-04-2007. Studenci II roku architektury na własnej skórze poznawali bariery architektoniczne jakie mogą napotkać niepełnosprawni. ©fot. Janusz Wójtowicz

  Chodzą od sklepu do teatru, sprawdzając, czy obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Jak się okazuje, we Wrocławiu nie jest najgorzej
  Niepełnosprawni kibice przekonują, że to właśnie Stadion Miejski jest najlepiej skomunikowanym obiektem tego typu. Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta ds. osób niepełnosprawnych, ma na to mnóstwo pozytywnych przykładów.
  - Szczególnie dobrze prezentują się obiekty kulturalne, np. teatr muzyczny Capitol, Opera Wrocławska czy niedawno otwarty bar Barbara. Poza tym w tym roku 100 proc. taboru komunikacji miejskiej będą stanowiły autobusy niskopodłogowe - wymienia Skrzyński. Przypomina, że chodzi tu o projektowanie uniwersalne, bo skorzystają z niego nie tylko osoby na wózkach czy niewidzące, ale także rodziny z dziećmi i seniorzy.

  Aktualnie miasto prowadzi wraz z fundacją TUS audyt przystosowania dla niepełnosprawnych miejsc we Wrocławiu. Sprawdzono ich już ponad tysiąc, a na ten rok zaplanowane jest jeszcze 1300 kontroli. Kompletna lista jest dostępna na stronie niepelnosprawnik.eu. Każdemu adresowi towarzyszą ikonki oznaczające różne formy niepełnosprawności, np. poruszanie się o kulach czy na wózku.
  Na liście są nie tylko obiekty kulturalne, ale też sklepy, kwiaciarnie czy kawiarnie.

  - Przystosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych jest bardzo ważne. Nic jednak nie zastąpi zmiany mentalnej. W końcu technologie czasem zawodzą, winda może się zepsuć, a niskopodłogowy tramwaj nie przyjechać. Wtedy pozostaje drugi człowiek - opowiada Skrzyński.


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   asd

   asd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   No i jak ci bogaci cyganie maja chodzic sparalizowani po zebry? Dobre, ze dudek im szpilkostrade zrobil.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kulawi rulez o to chodzi

   tak trzymac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Fajnie, ze w końcu ktoś nie pierd...li i narzeka tylko robi!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama