Schwab przygotuje murawę na wrocławski stadion

  Schwab przygotuje murawę na wrocławski stadion

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Schwab przygotuje murawę na wrocławski stadion

  ©Maciej Dudzik

  Niemiecka firma Schwab przygotuje murawę na stadion budowany na wrocławskich Pilczycach. Umowę w tej sprawie podpisał generalny wykonawca nowej areny, firma Max Boegl.
  Schwab przygotuje murawę na wrocławski stadion

  ©Maciej Dudzik

  Niemiecka firma Schwab dostarczy murawę na stadion budowany na wrocławskich Pilczy-cach. Kilka dni temu umowę w tej sprawie podpisał generalny wykonawca areny, Max Bögl.

  Schwab działa na rynku od ponad 40 lat. Jak można przeczytać na jej stronie inter-netowej, oferuje 300 różnych rodzajów trawiastej nawierzchni. Trawa rośnie na specjalnej farmie, która ma 280 hektarów powierzchni.

  Przedsiębiorstwo chwali się, że dostarczała murawy na stadiony w Niemczech, Grecji, Czechach, Szwajcarii oraz m.in. na stadion Wisły w Krakowie.

  Niemcy chwalą się dostawą muraw na stadiony, na których grają największe kluby niemieckiej Bundesligi. Na liście referencyjnej firmy Schwab znajdują się: słynna Allianz Arena w Monachium, BayArena w Leverkusen oraz Olimpiastadion w Berlinie. Na tym ostatnim stadionie rozgrywano finał piłkarskich mistrzostw świata w 2006 roku.

  Murawa to najważniejszy element stadionu. Trawa musi mieć odpowiedni kolor, wysokość i szerokość liści. Musi być równomiernie rozłożona na boisku, bo pod murawą będzie ułożona instalacja ogrzewająca oraz odwodnienie płyty.

  Nadzorująca budowę miejska spółka Wrocław 2012 zatrudniła eksperta z Uniwersytetu Przyrodniczego jako swojego doradcę.

  UEFA przykłada do tego elementu piłkarskich aren szczególną uwagę. Kilka miesięcy temu zorganizowano w Warszawie seminarium na temat trawy na boiska.

  Tymczasem zmienił się dostawca krzesełek na trybuny wrocławskiego stadionu. Kilka tygodni temu zamontowano próbną partię foteli dostarczonych przez producenta z Niemiec. Nie przeszły prób wytrzymałościowych. Zostały więc rozebrane, a z ich producentem zerwano umowę.

  Nowym dostawcą jest krakowska firma NowyStyl, przedstawiciel handlowy innej niemieckiej spółki. Wcześniej miała ona przygotować jedynie krzesła do strefy VIP.

  Już niedługo na placu gry zacznie się instalacja murawy. Pod murawą ułożona będzie instalacja ogrzewająca.

  Poczytaj nasz materiał o murawie na wrocławskim stadionie

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ---

  czacza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 31

  OK, eszbol. Wyjaśnione.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Inwestycje we Wrocławiu

  wrocławianin61 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 21

  Informacje czytelne - choć pozbawione elementarnych zasad technicznych konstrukcji takich nawierzchni. Piszę o tym tylko z jednego powodu - podane opisy powinny stanowić podstawę do zastanowienia...rozwiń całość

  Informacje czytelne - choć pozbawione elementarnych zasad technicznych konstrukcji takich nawierzchni. Piszę o tym tylko z jednego powodu - podane opisy powinny stanowić podstawę do zastanowienia się tych wszystkich urzędników z UM odpowiedzialnych za stan dróg i chodników we Wrocławiu. Analogiczne zasa dy - ale wymagające uwzględnienia faktu występowania obciążeń eksploatacyjnych od przejeżdżajacych samochodów osobowych i ciężarowych / skrajne przypadki do rejon torów tramwajowych i przejazdów kolejowych / - obowiązują z racji odpowiednich norm w tym zakresie przy projektowaniu i wykonywaniu tychże na ulicach Wrocławia. realia i fakty - wystarczy popatrzeć na dowolna budowę we Wrocławiu aby tylko na podstawie przytoczonego opisu zasady budowy nawierzchni murawy boiska - doskonale sobie uświadomić jakie buble robione są NA KAŻDEJ ULICY - a TY SZANOWNY PODATNIKU CZY CHCESZ CZY NIE - MUSISZ TO FINANSOWAC - a potem analizować zasadność występowania dziur po każdej zimie. WSTYD I SKANDAL no ale Panów Urzędników + innych uczestników takich inwestycji / biuro projektów, wykonawca robót, Inzynier Kontraktu / takie sprawy WOGÓLE NIE INTERESUJĄ !!! Sprawa Poznania / a raczej także bubla pod tytułem TRAWA - MURAWA / jest przykładem tego własnie o czym napisałem. Kto tego nie zrozumiał PRZEPRASZAM !!! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do czacza

  eszbol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 20

  Chłopie.doskonale wiem skąd się wzięła nazwa.Chodzi mi o tytuł.Jakby nie można był napisać "Firma Schwab...." Oczywista jest historyczna " skaza" w kontaktach PL - D. Od razu widać,że chodziło o to...rozwiń całość

  Chłopie.doskonale wiem skąd się wzięła nazwa.Chodzi mi o tytuł.Jakby nie można był napisać "Firma Schwab...." Oczywista jest historyczna " skaza" w kontaktach PL - D. Od razu widać,że chodziło o to , aby czytelnik zadał sobie pytanie" Jak to szwab będzi budował...."I raczej 90% społeczeństwa nazwę Schwab utożsamia z nazistami a nie z mieszkańcami Szwabii.Tytuł - sensacja.tylko o to mi chodziło,że można był to bardziej profesjonalnie napisać,wiedząc jaką reakcje to wywoła.
  Peace!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do eszbol

  czacza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 26

  Chłopie nie przeczytałes o co chodzi a już się czepiasz, szukasz sensacji i się wymądrzasz. Już w pierwszym zdaniu napisano, że Schwab to nazwa firmy.
  A poza tym zajrzyj sobie chociażby do WiKi a...rozwiń całość

  Chłopie nie przeczytałes o co chodzi a już się czepiasz, szukasz sensacji i się wymądrzasz. Już w pierwszym zdaniu napisano, że Schwab to nazwa firmy.
  A poza tym zajrzyj sobie chociażby do WiKi a czegoś się dowiesz (może nawet nauczysz) np. tego, że Szwab to mieszkaniec Szwabii (Schwaben) - historycznego regionu na południu Niemiec.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zed podaj żródło

  bertsi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

  Zed podaj źródło informacji. Na stadionie w Poznaniu wymieniano murawę w ciągu 16 miesięcy 5 razy. Ostatnio w marcu i kosztowała 300 tys. zł. Nie była to wymiana na gwarancji, czyli nie była to...rozwiń całość

  Zed podaj źródło informacji. Na stadionie w Poznaniu wymieniano murawę w ciągu 16 miesięcy 5 razy. Ostatnio w marcu i kosztowała 300 tys. zł. Nie była to wymiana na gwarancji, czyli nie była to wina firmy zakładającej murawę wcześniej. Nie wiem kto zakładał murawę na tym stadionie, ale można to sprawdzić. Ale lepiej Zed podaj źródło swojej informacji. A może to jest takie same twoje gadanie jak przy innych informacjach?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dfdfdf

  fffz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

  to ze zmienia to jej plus ,zle jak tematoleje i niezmieni

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  o Pan Rybak

  lolek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 24

  napisał artykuł

  mam prośbę do tych co szprechają czy ten tekst nie jest tylko tłumaczeniem strony www tej firmy ??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oczywiście

  eszbol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 18

  redaktor Rybak jak zwykle szuka sensacji. "Schwab przygotuje murawę na wrocławski stadion". Szkoda,ze nie napisał w tytule - "Na-ziole wykonają obozy - treningowe na euro 2012".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszystko ładnie pięknie jak to w reklamie!!!

  zed (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 24

  Ale dlaczego ta firma nie chwali się tym, że już trzeci raz w ramach gwarancji zmieniała murawę na stdionie w Poznaniu i Krakowie!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo