XVII-wieczny kielich z Opactwa k. Sieciechowa odnaleziony w...

  XVII-wieczny kielich z Opactwa k. Sieciechowa odnaleziony w USA. Skradziono go w 1994 roku [VIDEO]

  pok (AIP)/TVN 24/X-News

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  XVII-wieczny kielich z Opactwa k. Sieciechowa odnaleziony w USA. Skradziono go w 1994 roku [VIDEO]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©X-News/TVN 24

  Do Polski powrócił XVII-wieczny kielich, skradziony w 1994 roku z kościoła w Opactwie koło Sieciechowa. Stało się to dzięki skutecznym działaniom wielu instytucji w USA i Polsce. ZOBACZ VIDEO.

  TVN 24/X-News

  We wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano odzyskany zabytek. W jego prezentacji uczestniczyli minister kultury i dziedzictwa narodowego, ambasador USA, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, przedstawiciele policji oraz radomskiej kurii diecezjalnej.
  Włamania do kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP w Opactwie koło Sieciechowa dokonano 1 marca 1994 roku. Łupem złodziei padły dwa kielichy i puszka na komunikanty. Jeden ze skradzionych kielichów, opatrzony herbem Jana Andrzeja Próchnickiego, policja odzyskała w 2005 roku i w tym samym roku Zamek Królewski na Wawelu pozyskał go w depozyt. Był on niemal identyczny z drugim ukradzionym kielichem. Oba były wpisane do rejestru zabytków i jak udało się ustalić, figurowały w inwentarzach od XVII w. Były też opisane w XIX i XX - wiecznej literaturze.

  28 stycznia 2015 roku na licytacji w domu aukcyjnym Doyle w Nowym Jorku miały być wystawione dwa kielichy, pochodzące z dawnego opactwa benedyktynów w Sieciechowie. Informację o planowanej sprzedaży zabytkowych kielichów przekazano do Narodowego Instytutu Muzealnictwa Ochrony Zbiorów z Zamku Królewskiego na Wawelu. Po dokonaniu sprawdzenia w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, stwierdzono, że jeden z kielichów figuruje jako poszukiwany. Pochodzenia drugiego nie udało się ustalić. Dzięki ścisłej współpracy Komendy Głównej Policji z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, służbami dyplomatycznymi, a także amerykańskim Federalnym Biurem Śledczym (FBI) oraz proboszczem i kurią diecezji radomskiej kielichy zostały zatrzymane na aukcji. Po negocjacjach zidentyfikowany kielich powrócił do Polski. Odebrał go pracownik Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów z rąk przedstawiciela FBI.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy to prawda

   61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   że w USA państwo czerpie korzyści z przestępstwa?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama