Rada Państw Morza Bałtyckiego: Polska przedstawiła plany...

  Rada Państw Morza Bałtyckiego: Polska przedstawiła plany związane ze swoją prezydencją

  Leszek Rudziński AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawiło we wtorek swoje plany związane z polską prezydencją w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB).
  - Jest ona traktowana przez nas jako element najważniejszego zaangażowania regionalnego. Dziękuję naszym estońskim przyjaciołom, którzy prowadzili prezydenturę przez ostatni rok – powiedziała Henryka Mościcka-Dendys, podsekretarz stanu ds. parlamentarnych w MSZ.

  Wiceminister przedstawiła trzy priorytety polskiej prezydentury, do których należą: zrównoważony rozwój - efektywność energetyczna, ochrona środowiska; kreatywność – współpraca przemysłów kreatywnych, promocja polskiej sztuki; bezpieczeństwo cywilne – wzmocnienie zainteresowania służb bezpieczeństwa publicznego współpracą regionalną i integracja międzynarodowa służb.


  Przypomniała, że konflikt ukraińsko–rosyjski spowodował, że zawieszone zostały międzynarodowe spotkania wysokiego szczebla. - Dopóki nie zmieni się sytuacja na Ukrainie takie spotkania nie będą się odbywały. Jednak już we wrześniu planujemy spotkanie ministrów kultury na szczeblu lokalnym. Współpraca na szczeblu lokalnym będzie odbywała się także z Rosją - powiedziała Mościcka-Dendys.

  W konferencji wziął udział dyrektor generalny Sekretariatu Rady Państw Morza Bałtyckiego Jan Lundin, który wyraził nadzieję, że polska prezydentura przez najbliższy rok okaże się owocna. Zabrakło natomiast ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny. Jak poinformował zespół prasowy MSZ zatrzymały go inne obowiązki.

  Rada Państw Morza Bałtyckiego powstała w 1992 r z inicjatywy rządów Niemiec i Danii, które zorganizowały konferencję ministrów spraw zagranicznych w Kopenhadze. Powołano wówczas do życia Radę Państw Morza Bałtyckiego, początkowo jako forum współpracy międzyrządowej. Na konferencjii, która odbyła się w dniach 2–3 września 1990 roku w Ronneby w Szwecji, przyjęto Deklarację Morza Bałtyckiego.

  Celem działalności Rady jest wzmacnianie bezpieczeństwa i stabilności w regionie poprzez współpracę w takich obszarach, jak ochrona środowiska, rozwój gospodarczy, energetyka, edukacja i kultura, bezpieczeństwo cywilne i tzw. wymiar ludzki. Członkami RPMB są wszystkie państwa leżące nad Bałtykiem (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja), a także Islandia, Norwegia i UE.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama