Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmniejsze bezrobocie we Wrocławiu. Największe w Wałbrzychu. A po 50. też możesz znaleźć pracę

j
W ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego  województwo dolnośląskie przeznaczy ponad miliard złotych na rozwój rynku pracy
W ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego województwo dolnośląskie przeznaczy ponad miliard złotych na rozwój rynku pracy archiwum Polska Press Grupa
Na koniec marca stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim wynosiła 11,1 proc. Najmniej o znalezienie pracy mogą się martwić mieszkańcy Wrocławia. W stolicy Dolnego Śląska stopa bezrobocia wynosiła 4,2 proc. Więcej powodów do zmartwień mają jednak mieszkańcy innych miejscowości na Dolnym Śląsku. Najwięcej bezrobotnych osób w naszym województwie jest w Wałbrzychu, w powiecie złotoryjskim i kłodzkim. Tam stopa bezrobocia wynosi ponad 20 proc. Jest jednak szansa, że dzięki unijnym pieniądzom może się to zmienić.

W ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego województwo dolnośląskie przeznaczy ponad miliard złotych na rozwój rynku pracy. Co to oznacza w praktyce? Mają być pieniądze na szkolenia dla bezrobotnych osób, umożliwiające podnoszenie lub zmianę kwalifikacji albo umożliwienie im zdobycia doświadczenia zawodowego w miejscu pracy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Stwórzmy modę na zawodówki

Bezrobotna osoba, która zgłosi się do urzędu pracy ma otrzymać pomoc. Stworzony zostanie tzw. indywidualny plan działania dochodzenia do zatrudnienia. Na podstawie takiego planu osoba bezrobotna będzie mogła skorzystać m.in. z oferty szkoleń grupowych i indywidualnych, staży czy innych programów, adresowanych do osób, w wieku do 30. roku życia lub w wieku 50+.
W najbliższym czasie na Dolnym Śląsku ma ruszyć pomoc kierowana do osób poniżej 30. roku życia, które są bez pracy, nie uczą się i nie korzystają ze szkoleń. Będą one mogły liczyć m.in. na wsparcie w dalszym kształceniu, przyuczeniu do zawodu lub stażu, a także dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jeszcze w maju zostaną podpisane umowy z powiatowymi urzędami pracy, które starają się w sumie o blisko 60 mln zł. Pieniądze te będzie można przeznaczyć na wsparcie młodych i bezrobotnych osób.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Miliony na nowoczesny biznes. Kto może na nie liczyć?

To nie jedyne pieniądze, którymi będą dysponowały urzędy pracy. Osoby powyżej 30. roku życia będą mogły liczyć na fundusze w ramach programu regionalnego, które pozwolą im np. na rozpoczęcie pierwszej działalności gospodarczej. Projekt powinien ruszyć w naszym województwie w drugiej połowie 2015 roku.

Bezrobotni z Dolnego Śląska, podobnie jak w poprzednich latach, będą mogli liczyć również na bezzwrotne dotacje na założenie własnej firmy. Dzięki unijnym funduszom będą także pieniądze na doradztwo, szkolenia oraz usługi finansowo-prawne skierowane do osób, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Osoby bezrobotne oraz te, które pracują będą mogły starać się również o unijną pomoc, np. w formie jednorazowej pożyczki.
Z takiej pomocy być może skorzystają niedługo byli już pracownicy wrocławskiej fabryki Fagor Mastercook, którzy stracili pracę pod koniec kwietnia. 750 osób zostało zwolnionych, ponieważ wrocławskie zakłady upadły. Fabrykę kupiła niemiecka spółka Bosch, ale zatrudnienie nowej kadry planuje dopiero za 1,5 roku, po modernizacji linii. Ci pracownicy, którzy nie znajdą od razu nowego zajęcia w innych firmach, będą mogli postarać się o pieniądze na szkolenia lub przekwalifikowanie.

W nowym rozdaniu funduszy unijnych są także pieniądze na realizację programów zdrowotnych. Skutkiem ich realizacji ma być dłuższe pozostawanie na rynku pracy osób pracujących. W ramach tego programu planuje się uruchomienie badań profilaktycznych i programów, które wyeliminują czynniki zagrażające zdrowiu w miejscu pracy.

Po pieniądze na te projekty będą mogli sięgać przedsiębiorcy i placówki służby zdrowia.

CZYTAJ WIĘCEJ O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH. SPRAWDŹ, JAK ZDOBYĆ PIENIĄDZE

Kontakt
Więcej na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl . Informacji udzielają również pracownicy punktów informacyjnych.

  • Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich we Wrocławiu - Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, tel.: 71 776 95 01, 71 776 96 51, e-mail: e-mail: [email protected]
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu - pl. Magistracki 1, tel.: 74 66 55 172, 74 66 55 173
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy - Rycerska 24, tel.: 76 723 54 80, 76 723 54 81
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Jeleniej Górze - pl. Ratuszowy 32/32a, tel.: 75 764 94 66, 75 752 49 42

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska