Święto Dziękczynienia w Wilanowie. "Świątynia Opatrzności...

  Święto Dziękczynienia w Wilanowie. "Świątynia Opatrzności Bożej to zobowiązanie naszych przodków"

  Damian Dragański (AIP)/TVN 24/X-News

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej
  1/12
  przejdź do galerii

  Uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej ©Piotr Smolinski

  Tłumy wiernych pojawiły się na mszy św. dziękczynnej przed Świątynią Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Podczas uroczystości, tak samo jak podczas mszy w całej Polsce, zbierane są datki na budowę świątyni. O włączenie się do zbiórki z okazji Święta Dziękczynienia nawoływał w swoim najnowszym liście kardynał Kazimierz Nycz. ZOBACZ VIDEO i ZDJĘCIA.

  TVN 24/X-News

  Podczas trwającego Święta Dziękczynienia w całej Polsce trwa zbiórka na budowę świątyni. Jednym z kluczowych obchodów niedzielnego święta była msza święta odbywająca się przed Świątynią Opatrzności Bożej. W południe przed wciąż nieskończoną budowlą stawiły się tłumy wiernych. Nie zabrakło osób, które przyłączyły się do apelu kardynała Nycza i wsparły jego prośbę.

  - Nie wiem, ile kosztowało wybudowanie świątyni, ale wspieram zbiórę, ponieważ jest nam ona potrzebna. Z tego co wiem, były planowana jeszcze w XVIII wieku jako wotum za Konstytucję 3 Maja. Ona nie weszła w życie, potem były zabory, dwie wojny a także okupacje, ale teraz jesteśmy niepodległym państwem. Uważam, że nasze pokolenie powinno się podjąć wyzwania budowy świątyni - powiedział w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) Zbigniew Pływaczewski, który przyjechał z grupą neokatechumenalną z Otwocka.

  W swoim liście kard. Nycz faktycznie odwołuje się do pomysłu, który narodził się podczas Sejmu Czteroletniego. - Nasi przodkowie zobowiązali się przed Bogiem i historią do budowy Świątyni jako wotum wdzięczności - przekonywał duchowny.

  Z kolei za inicjatywą budowy świątyni już w XXI wieku stoi prymas Józef Glemp, który podjął decyzję w 2002 roku. Od tego momentu nie udało się zakończyć budowli. Z kolei kontrowersje budzą koszta, które do tej pory włożono w inwestycje - ok. 130 mln zł. Nic dziwnego, że nie brakuje głosów krytyki wobec kolejnych próśb duchownych o datki.

  - Rozumiem głosy sprzeciwu, ale nie każdy musi dawać na to pieniądze. Moim zdaniem nie należy krytykować tych, którzy chcą na ten cel przeznaczać swoje pieniądze - argumentował w rozmowie z reporterem AIP Tomasz Pleskot, który przyjechał do Wilanowa z Karczewa w grupie ok. 30 osób.

  Chociaż msza św.odbywała się w samo południe, czyli największy upał, nie zabrakło wiernych. Zajęte były wszystkie ławki rozstawione przed ołtarzem umieszczonym przed budowlą. Ci, dla których nie starczyło miejsca, rozkładali się na trawie, gdzie siedzieli zazwyczaj pod parasolami, które miały chronić ich przed słońcem. Pojawili się zarówno ludzie starsi, jak i młodsi a także rodziny z dziećmi. Wielu z nich miało ze sobą koce, na których mszę spędzały ich pociechy. Na miejscu cały czas pracowali harcerze, którzy roznosili wiernym wodę.

  Mszę celebrował prymas Polski, abp Wojciech Polak. Nie zabrakło również przedstawicieli władzy. Pojawił się prezydent elekt Andrzej Duda a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Kiedy prowadzący uroczystość wyczytał ich nazwiska, obydwoje politycy zostali nagrodzeni takimi samymi brawami.

  Podczas trwających uroczystości Święta Dziękczynienia w niedzielę rano z pl. Piłsudskiego ruszyła również procesja z ikoną Nawiedzenia Matki Boskiej Jasnogórskiej. Święto Dziękczynienia jest obchodzone od 2008 roku, w pierwszą niedzielę czerwca.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zobowiązanie

   ;) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Już nie wiedzą co wymyślić, żeby mieć więcej kasy. Komisja majątkowa z SBkami i łamiąc prawo co mogła, to wyrwała - teraz trzeba wynajdywać powody sprzed 230 lat, żeby wydrzeć jakiś szmal. Nerwowo...rozwiń całość

   Już nie wiedzą co wymyślić, żeby mieć więcej kasy. Komisja majątkowa z SBkami i łamiąc prawo co mogła, to wyrwała - teraz trzeba wynajdywać powody sprzed 230 lat, żeby wydrzeć jakiś szmal. Nerwowo się robi?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aj waj aj waj ile roszczen majatkowych mozna by za te pieniadze zaspokoic, aj waj aj waj

   Obrzezany Schizofreniczny Oszust - zlodziej funduszy emerytalnych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   aj waj aj waj, tyle pieniedzy zmarnowanych. aj waj aj waj a zydowskie roszczenia majatkowe sa nadal nie splacone, aj waj a oni taka swiatynie budowac.
   aj waj aj waj ile by to parad gejowskich...rozwiń całość

   aj waj aj waj, tyle pieniedzy zmarnowanych. aj waj aj waj a zydowskie roszczenia majatkowe sa nadal nie splacone, aj waj a oni taka swiatynie budowac.
   aj waj aj waj ile by to parad gejowskich mozna za to zorganizowac aj waj aj wajzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a moze by tak

   byly katolik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   kościół zaczął budować te wątpliwej jakości świątynie za własne pieniądze, a nie za nasze.....jeśli juz to wybudujmy cerkiew, meczet,bożnicę i co tam jeszcze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama