Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Portret Jana Miodka trafił do Muzeum Miejskiego (ZDJĘCIA)

Katarzyna Kaczorowska
Był tort, odśpiewano „100 lat”. Nie zabrakło też trzech filmów: kabaretowej parodii słynnego programu „Ojczyzna-polszczyzna”, wywiadu udzielonego wiele lat temu do programu wrocławskiej TVP „Truskawkowe studio” i reportażu o „Słowniku polsko-polskim”.

Wczoraj profesor Jan Miodek świętował swoje 69. urodziny, ale w sobotę grono wrocławskich rotarian ofiarowało Muzeum Miejskiemu we Wrocławiu portret sławnego językoznawcy, namalowany przez Jerzego Kapłańskiego.

Jak bardzo telewizyjną postacią jest Jan Miodek przypomniał producent programu realizowanego od 2009 roku „Słownik polsko-polski“, Dariusz Dyner, który na kameralną uroczystość w Muzeum Miejskim przygotował kilka filmowych niespodzianek. Dzięki temu Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że już w 1993 roku profesor był zdumiony tym, jak bardzo na co dzień przeklina młodzież (przyznał, że jego ulubionym przekleństwem jest „kurde balans“ i że kiedy był nastolatkiem, on i jego rówieśnicy święci nie byli, ale nikt by się nie odważył użyć grubego słowa przy dziewczynie, bo ta odeszłaby od takiego chłopaka, a dzisiaj…), że w szkole jeden z nauczycieli mówił do niego Pele, był świetnym uczniem a jego dzieciństwo było sielsko-anielskie.

Jak wyjaśnił dyrektor Muzeum, dr Maciej Łagiewski, w przyszłym roku w Pałacu Królewskim powstanie galeria sławnych wrocławian - żyjących (podobna istnieje w ratuszu, ale tam prezentowane są popiersia postaci historycznych). I to do tej galerii trafi portret Jana Miodka. Pomył zakupu obrazu Jerzego Kapłańskiego związany był też z potrzebą wsparcia wrocławskiego malarza, znajdującego się w trudnej sytuacji.

Portret – który jak żartował dyrektor Łagiewski, jest za duży do niewielkiego mieszkania profesora - kupili wrocławscy rotarianie. Swoje portfele otworzyli: Bożena i Kazimierz Czechowiczowie, Roman Gramza, Marian Noga, Grażyna i Jacek Łozowscy, Michał Łuczak i Monika Pfanhauser, Anna i Stanisław Różańscy, Joanna i Paweł Różańscy, Małgorzata i Marek Sąsiadkowie, Elżbieta i Krzysztof Wronieccy oraz Janina i Marek Ziętkowie.

- W przyszłym roku do nowego budynku zostanie przeniesiona ekspozycja z ostatniej sali prezentującej tysiącletnia historię Wrocławia. Ta część dotyczy teatru, a więc Grotowskiego, Tomaszewskiego, Różewicza. Zyskujemy więc nowe pomieszczenie i to tam powstanie galeria sławnych wrocławian – mówi dyrektor Łagiewski, który profesorowi Miodkowi przekazał specjalnie wykonaną przez Jerzego kapłańskiego mniejszą wersje portretu.

Sam jubilat zaś nie krył wzruszenia, dziękując za ten gest w imieniu swoim i żony, zarówno rotarianom, jak Maciejowi Łagiewskiemu i Dariuszowi Dynerowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska