Oceniamy dolnośląskich posłów i senatorów [GŁOSUJ]

  Oceniamy dolnośląskich posłów i senatorów [GŁOSUJ]

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Oceniamy dolnośląskich posłów i senatorów [GŁOSUJ]

  ©Piotr Smolinski

  Wkrótce minie VII kadencja Sejmu. Sprawdziliśmy, co przez cztery lata zrobiło tam 34 posłów z naszego regionu, także 8 naszych senatorów. Czekamy też na Wasze oceny. "Gazeta Wrocławska" oraz 17 największych dzienników regionalnych w kraju wchodzących w skład Polska Press Grupy rozpoczynają akcję podsumowującą cztery lata pracy posłów oraz senatorów. Oceniamy głosując na tak jeśli oceniamy pozytywnie pracę danego parlamentarzysty oraz "nie" jeśli nasza ocena jest negatywna.
  Oceniamy dolnośląskich posłów i senatorów [GŁOSUJ]

  ©Piotr Smolinski

  OCEŃ POSŁÓW I SENATORÓW
  Oceń parlamentarzystów z okręgu wrocławskiego (kliknij)
  Oceń parlamentarzystów z okręgu jeleniogórsko-legnickiego (kliknij)
  Oceń parlamentarzystów z okręgu wałbrzyskiego (kliknij)  Na 32 973 interpelacji zgłoszonych przez posłów VII kadencji Sejmu, ponad 10 proc. to sprawy poruszane przez dolnośląskich polityków. Złożyli oni ponad 3400 interpelacji, z czego 1300 pochodzi od jednej osoby – Henryka Kmiecika z legnickiego okręgu wyborczego. Kmiecik dostał się do Sejmu z listy Janusza Palikota. Opuścił jednak obóz tego polityka, teraz jest członkiem klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego.

  Tysiące pytań o rzeczy ważne i mniej ważne
  Widać, że Kmiecik chce być uznawany za aktywnego posła. Na forum Sejmu wystąpił 200 razy. Złożył także 362 zapytania i 60 oświadczeń, to największa liczba w tej kategorii wśród dolnośląskich posłów.
  Wachlarz zainteresowań posła z legnickiego okręgu jest bardzo szeroki, choć wiele interpelacji po prostu się powtarza. Kmiecik pytał np. w sprawie poniesionych kosztów oraz wydatków związanych z działalnością oddziału ZUS... 43 razy. Za każdym razem pytanie jest takie samo, zmienia się tylko miasto. Podobnie jest w sprawie rozważenia planu zmniejszenia liczby urzędników zatrudnionych w poszczególnych ministerstwach. W każdym pytaniu zmienia się tylko resort.
  Kmiecik to także poseł należący do wielu grup parlamentarnych, m.in. zajmujących się tak egzotycznymi państwami, jak Peru, Singapur i Ekwador.

  Wśród posłów największego klubu, czyli Platformy Obywatelskiej, najwięcej interpelacji ma posłanka Monika Wielichowska z wałbrzyskiego okręgu wyborczego. Wielichowska napisała 286 interpelacji w tej kadencji Sejmu. Interesowały ją m.in. lokalne sprawy, np. likwidacja wysypiska śmieci na osiedlu Zarzecze w Świdnicy czy uwzględnienie w planach i wykonanie w najbliższej przyszłości ronda na najbardziej niebezpiecznej drodze w Lewinie Kłodzkim.

  Na drugim biegunie jest wielu posłów z rządzącego ugrupowania, także tych bardzo znanych. Wiceminister administracji Stanisław Huskowski jest autorem tylko dwóch interpelacji, Jarosław Charłampowicz i Grzegorz Schetyna mają na koncie po trzy. Tego ostatniego może usprawiedliwiać to, że od ubiegłego roku jest ministrem spraw zagranicznych.

  Mistrzowie mównicy i najmniej obowiązkowi
  Wśród dolnośląskich posłów mamy także tych, którzy przy mównicy czują się jak ryba w wodzie. Do tej grupy na pewno należy poseł Ryszard Zbrzyzny z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pod względem aktywności jest na czwartym miejscu wśród wszystkich posłów. Występował 531 razy. Drugi na Dolnym Śląsku jest Wincenty Elsner, który jest teraz klubowym kolegą Zbrzyznego. Ma za sobą 342 wystąpienia.
  Mówić zapewne nie lubi poseł Norbert Wojnarowski z PO. Ma na koncie tylko jedno wystąpienie. Tylko o cztery wyprzedził go kolega z klubu, wrocławski parlamentarzysta Maciej Zieliński. Wojnarowski jest też w niechlubnej czołówce posłów, którzy sprawowali swój mandat pełną kadencję i uczestniczyli w najmniejszej liczbie głosowań. Głosował 3967 razy.
  Jego koleżanka z klubu PO, Izabela Katarzyna Mrzygłocka podnosiła rękę aż 5338 razy, co dało jej frekwencję blisko 100-procentową.
  Posłowie PO są bardziej zdyscyplinowani od opozycji, jeżeli chodzi o obecność podczas głosowań. Może dlatego, że ich większość w Sejmie to tylko kilka głosów.

  Wyróżnili się nie tylko pracą w Sejmie
  Norbert Wojnarowski, choć w statystykach sejmowych nie należy do najaktywniejszych, podczas tej kadencji dał się poznać szerzej opinii publicznej z inną aktywności. To od niego rozpoczęła się afera z taśmami w PO i burza polityczna na Dolnym Śląsku. Chodziło o wybory szefa regionu Platformy. Po przegranej Grzegorza Schetyny w Karpaczu ujawniono taśmy, na których działacze Platformy związani z Jackiem Protasiewiczem mieli oferować pracę za głos na tego polityka. Oprócz Wojnarowskiego, jednym z bohaterów afery taśmowej był poseł Michał Jaros. Posłowie zostali ukarani naganą przez sąd koleżeński PO. Jaros w końcówce kadencji postanowił wypowiedzieć wojnę związkowcom, przygotowując z innymi posłami raport na temat ich przywilejów.
  Specyficzną aktywnością zasłynął inny poseł Platformy Roman Kaczor. W liście do kuratora oświaty przekonywał, że nauczycielka historii w oławskim liceum skupia się na „przedstawianiu swoich poglądów politycznych, ocenie rządu oraz komentowaniu polityków”.
  Kuratorium przeprowadziło drobiazgową kontrolę, do pracy nauczycielki nie miało uwag.

  Wśród dolnośląskich posłów jest kilku wyróżniających się aktywnością przy... zmianie barw partyjnych. Rekordzistą jest Andrzej Dąbrowski z Wałbrzycha. Dostał się do Sejmu z listy PiS. Odszedł do Solidarnej Polski. W partii Zbigniewa Ziobry długo miejsca nie zagrzał i przeniósł się do PSL. Teraz reprezentuje Zjednoczoną Prawicę.
  Senator zdobywa szczyty i partii się nie boi
  Kadencję kończą też senatorowie, wybrani w jednomandatowych okręgach wyborczych. Jest ich ośmioro, startowali z PO, PiS i Obywatele do Senatu.

  Alicja Chybicka wraz z wyprawą „Szpik na Szczyt” zdobyła szczyt Kilimandżaro. Szefowa Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej stała się twarzą reformy zdrowia.
  Jarosław Obremski, człowiek Rafała Dutkiewicza, krytykował władze województwa z PO za tworzenie platformy internetowej za 66 milionów złotych. Z kolei Józef Pinior nie zawsze miał podobne zdanie do posłów z Platformy.

  Czytaj także

   Komentarze (34)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezydent Breslau

   KAT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Dutkiewicz ten kundel żydo hitlerowski pozmieniał nazwy polskie na niemieckie i zachciało się jeszcze kreaturze podczas euro zmianę nazwy Wrocław na Breslau. W wolnej Polksce ten aGent zakończyłby...rozwiń całość

   Dutkiewicz ten kundel żydo hitlerowski pozmieniał nazwy polskie na niemieckie i zachciało się jeszcze kreaturze podczas euro zmianę nazwy Wrocław na Breslau. W wolnej Polksce ten aGent zakończyłby KARIERĘ W PIACHUzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cwaniacy nas okradali i trwonili nasze pieniądze

   dasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Dla wszystkich ocena zero . Kanalie powinny być zamknięte dożywotnio w kopalniach i pozbawione majątku, Warchoły myślą tylko o własnej kieszeni

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może parę projektów pilnych spraw do załatwienia a potem głosowanie.

   Ewa z Wrocławia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   łatwo jest kogoś opluwać dla mnie Dutkiewicz zrobił bardzo dużo dla Wrocławia, może tylko jego ludzie nie do końca powinni być na tych stołkach. Może utworzyć z mieszkańców Wrocka i okolic ekipę...rozwiń całość

   łatwo jest kogoś opluwać dla mnie Dutkiewicz zrobił bardzo dużo dla Wrocławia, może tylko jego ludzie nie do końca powinni być na tych stołkach. Może utworzyć z mieszkańców Wrocka i okolic ekipę do publikowania ciekawostek na tak i na nie . zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pochwała na zamówienie

   1945 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Kpiny czy dupowłaz, Dutkiewicz roztrwonił dobytek Wrocławia , narobił długów na prawie 3 mld złotych uczynił Wrocław najgorzej przejezdnym miastem RP Zlikwidował place zabaw ,...rozwiń całość

   Kpiny czy dupowłaz, Dutkiewicz roztrwonił dobytek Wrocławia , narobił długów na prawie 3 mld złotych uczynił Wrocław najgorzej przejezdnym miastem RP Zlikwidował place zabaw , baseny,parkingi,służbę zdrowia, kulturę i rozszabrował co się dało. Jest najgorszym włodarzem miasta w dziejach Wrocławia. Ta kanalia już dawno powinna siedziećzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   3xK konczy sie we wroclawiu!!!

   koniec 3xK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   3xK konczy sie we Wroclawiiu !! POzamiatane macie chlopaki!;))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czas wyszyscic wroclaw z komuszej i liberalnej sitwy!!

   koniec komuny i liberalow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   czas wyciscic Polske zachodnia z Ukladow Dutkiewicz, Zdrojewski, Komunisci.... w koncu Wroclaw ma byc dla wroclawiakow a nie dla kliki Biznesowej!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Klika klika

   Klik klik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Bez tej kliki nie ma wrocławia, kto będzie burzył kamienice i stawiał te piękne bloczury, gdzie będą wtedy mieszkać słoiki na kredytach? Jakby deweloperzy mieli kupować tutaj grunty po rynkowych...rozwiń całość

   Bez tej kliki nie ma wrocławia, kto będzie burzył kamienice i stawiał te piękne bloczury, gdzie będą wtedy mieszkać słoiki na kredytach? Jakby deweloperzy mieli kupować tutaj grunty po rynkowych cenach, to okazałoby się, że kozanów jest najnowszym osiedlem. Bez układów tego "wroclove" ,ubóstwianego przez słoiki, nie ma i nie będzie! Tu wszystko jest na układach, od bielan po psie pole! Co tu dużo pisać... Wystarczy, że jeden taki jegomość, co trzęsie między innymi tą kliką, postawił sobie szklany pomnik przyrodzenia w samym centrum miasta. Niestety skala dużo za duża ale jak chce, to może :) zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocławskie słoiki

   Trol Jaskiniowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   otóż słoiki to prawie wszyscy mieszkańcy grodu nad Odrą dlaczego? otóż po zabawach kaprala i generalisimusa w czasie 2 wojny niewielu pozostał w mieście jego rodowitych mieszkańców czyli ludzi ze...rozwiń całość

   otóż słoiki to prawie wszyscy mieszkańcy grodu nad Odrą dlaczego? otóż po zabawach kaprala i generalisimusa w czasie 2 wojny niewielu pozostał w mieście jego rodowitych mieszkańców czyli ludzi ze znakiem P Polonii polskiej to co obecnie mieszka w mieście to ludność napływowa czyli po warsiawsku "słoiki "zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gratulacje dla wroclawian

   wro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   gratulacje dla wroclawian za aktywnosc i myslenie o regionie... nawet wroclawiaki juz wiedza ze Liberalna ekipa od 25lat sie konczy...i nic dla wroclawia nie zrobila

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mniej niż zero

   bulwersacja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Banda pachołków wiadomej agendy. Kanalie dbają tylko o swoją kieszeń a za opowiadane przed wyborami kalumnie powinni siedzieć. Lepiej zlikwidować to całe antypolskie towarzystwo wzajemnej adoracji...rozwiń całość

   Banda pachołków wiadomej agendy. Kanalie dbają tylko o swoją kieszeń a za opowiadane przed wyborami kalumnie powinni siedzieć. Lepiej zlikwidować to całe antypolskie towarzystwo wzajemnej adoracji będzie mniej zbrodni i złodziejstwazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie nam oceniać władzę.

   Pedofil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   nie nam oceniać wladzę

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dno

   oślica (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Antypolskie sługusy. Takie o'sły nam nie są potrzebne zlikwidować 90% tego towarzystwa będzie dużo lepiej i taniej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieroby

   Lwowiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   Ja na ch...ji nie głosujiii


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   We Lwowie przed wojną jak ktoś krzyknął łapać złodzieja ...

   Bubek;) Breslau (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   ...to wszyscy uciekali...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama