Karpacz i Szklarska Poręba sprawdzą, kto nie płaci podatków

  Karpacz i Szklarska Poręba sprawdzą, kto nie płaci podatków

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Karpacz wypowiedział wojnę szarej strefie w usługach turystycznych

  Karpacz wypowiedział wojnę szarej strefie w usługach turystycznych ©Marcin Oliva Soto

  Karpacz i Szklarska Poręba wypowiedziały wojnę szarej strefie w usługach turystycznych. Po skargach właścicieli pensjonatów, narzekających na nieuczciwą konkurencję, chcą zmusić wynajmujących apartamenty do płacenia podatków.
  Karpacz wypowiedział wojnę szarej strefie w usługach turystycznych

  Karpacz wypowiedział wojnę szarej strefie w usługach turystycznych ©Marcin Oliva Soto

  - Wszyscy prowadzący biznes powinni mieć równe szanse - uważa Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza. Moda na apartamentowce zaczęła się kilka lat temu. W atrakcyjnie położonych miejscowościach w całej Polsce zaczęły powstawać budynki z mieszkaniami przeznaczonymi do wynajmu. Cieszyły się sporym wzięciem, bo to nieruchomości, w których właściciele mogą spędzać urlopy, a przez resztę roku zarabiać na najemcach.

  Sporo takich obiektów powstało także w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. Stały się konkurencją dla tradycyjnych pensjonatów. Bo tak jak one przyjmują turystów, przy czym zwykle płacą znacznie niższe podatki.

  W Karpaczu za metr kwadratowy mieszkania (apartamentu) trzeba zapłacić 0,65 zł podatku od nieruchomości. Prowadzący hotel lub pensjonat płaci stawkę dla przedsiębiorców - 20,51 zł.

  Jeszcze bardziej zróżnicowany podatek obowiązuje w Szklarskiej Porębie - 0,28 zł dla mieszkańców i ponad 20 zł dla firm. - Płacimy też wyższe stawki: za gaz, prąd i wywóz śmieci. Dlatego nasze koszty są wyższe - mówi Jarosław Pol, właściciel hotelu i prezes Karkonoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w Karpaczu. Według jego szacunków w mieście jest kilkaset miejsc noclegowych w niezarejestrowanych apartamentach. Dokładnych wyliczeń nie ma, bo urząd miejski nie prowadzi rejestru mieszkań przeznaczonych do wynajmu. Ma jedynie informację o obiektach, które dobrowolnie zgłosiły się do ewidencji i płacą podatki jak inne firmy. W sumie jest ich 24.

  By wyśledzić te niezgłoszone, gminni urzędnicy przeczesują internet w poszukiwaniu ofert wynajmu apartamentów. W Karpaczu namierzyli już takie na ulicach: Bocznej, Myśliwskiej, Okrzei, Skalnej i Moniuszki. Właścicielom, którzy na podstawie umów cywilnoprawnych wynajmują mieszkania na krótkie okresy kilkadziesiąt razy w roku, urząd korespondencyjnie przypomina o obowiązku założenia działalności gospodarczej i zgłoszenia do gminnej ewidencji obiektów hotelarskich.

  - To przecież nie jest wynajem mieszkania. To są usługi hotelarskie. Oferta apartamentów jest skonstruowana podobnie jak obiektów turystycznych - tłumaczy Ryszard Rzepczyński.
  Jeśli wezwania gminy nie odniosą skutku, samorząd zawiadomi urząd kontroli skarbowej.

  Według burmistrza sąsiedniej Szklarskiej Poręby, Grzegorza Sokolińskiego, nieuczciwą konkurencją w branży powinien zainteresować się także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
  Turyści nie widzą specjalnej różnicy pomiędzy obiektami prowadzącymi działalność legalnie i naginającymi przepisy. Interesuje ich jakość usług i cena, jaką muszą za nie zapłacić.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podatki

   Pikuś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 56

   Koszt utrzymania jednego urzędasa na jednego mieszkańca w Szklarskiej Porębie to 100 złotych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Apartament

   Pikuś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 27

   Państwo jak by mogło to by wszystko zabrali. Rozumię podatki ale na zdrowych zasadach. jak by były podatki dla firm 1 złoty za metr kwadratowy to gminy miały by większy obrót bo właściciele...rozwiń całość

   Państwo jak by mogło to by wszystko zabrali. Rozumię podatki ale na zdrowych zasadach. jak by były podatki dla firm 1 złoty za metr kwadratowy to gminy miały by większy obrót bo właściciele zgłaszali by apartamenty jako firmę. Ale jak tworzy się prawo aby ogołocić ludzi z pieniędzy. Do roboty urzędasy zakasać rękawy a zabierać nam co nasze !!!
   OBNIŻYĆ STAWKI PODATKOWE I PENSJE BURMISTRZÓW>zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Apartamenty

   Andrew (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 63

   A ja czesto korzystam z apartamentow "Pod Swierkami",jest super!!!!!!!Jak ich obloza podatkami ,to juz chyba nie bedzie mnie na nie stac.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama