Gazeta Wrocławska » Fakty24 » Po Dolnym Śląsku grasuje szympans! Kto go widział?

Po Dolnym Śląsku grasuje szympans! Kto go widział?

Data dodania: 2011-04-04 21:56:23 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2011-04-06 10:45:52

Gazeta Wrocławska

Małgorzata Moczulska

18KomentarzyPrześlijDrukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Po Dolnym Śląsku grasuje szympans! Kto go widział?

Straż miejska jest niemal pewna, że szympansa trzyma w domu nielegalnie jeden z mieszkańców Bielawy (© Michał Pawlik)

To nie żart. Trzech mieszkańców Bielawy zaatakował szympans. Jeden z mężczyzn trafił na pogotowie. Zbigniew Grubka, komendant miejscowej straży miejskiej, apeluje, by zachować ostrożność w kontaktach z małpą. - Dorosły osobnik jest w stanie zabić człowieka jednym uderzeniem - ostrzega Radosław Ratajszczak, dyrektor zoo we Wrocławiu.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu, nieopodal lasu. Był wieczór, mężczyźni wracali do domu. - Nagle poczułem na sobie owłosione dłonie i to coś zaczęło mną szarpać, miało ogromną siłę - opowiada Kamil, ofiara zwierzęcia. - Myślałem, że mnie zabije! Straciłem na chwilę przytomność - dodaje 18-latek. Do dziś na wspomnienie tego, co go spotkało, robi się blady.

Na szczęście, koledzy chłopaka zaczęli krzyczeć, mieli przy sobie też gaz łzawiący i udało im się zwierzę spłoszyć. Do domu wrócili jednak przerażeni, a poraniony Kamil trafił na pogotowie. O kudłatym zwierzęciu z łańcuchem na szyi mówi teraz całe miasto i choć wielu wciąż traktuje sprawę w kategoriach żartu, nic śmiesznego w tym nie ma.
∨ Czytaj dalej
- Przyznaję, że kiedy zadzwoniła do nas 31 marca siostra ofiary, to dyżurny stwierdził, że się pomyliła, bo prima aprilis jest jutro. Ale ona była bardzo poważna. Bała się o brata - dodaje Grubka. Kobieta chciała się dowiedzieć, czy zwierzę było szczepione. Nie wiedziała nawet, że posiadanie takiej małpy jest zabronione.

Komendant przedstawia też dowody na to, że historia jest prawdziwa. Mężczyźni, którzy zostali zaatakowani przez zwierzę, opowiedzieli jedną wersję wydarzeń, wzięli udział w wizji lokalnej, a jeden, ten najbardziej poszkodowany, miał obdukcję lekarską. - Szukamy szympansa, który może być niebezpieczny. Każdy, kto może nam pomóc, proszony jest o pomoc - dodaje.

Historia wywołała w mieście poruszenie. Do straży zaczęli dzwonić mieszkańcy, którzy twierdzili, że szympansa też widzieli, ale nie zgłaszali, bo wydawało im się to niemożliwe. - Przyszedł również do nas pan, który twierdził, że widział kilka tygodni temu w lesie, obok dzielnicy willowej, mężczyznę idącego z szympansem na łańcuchu - podkreśla komendant.

Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego, mówi wprost: - To najgłupszy pomysł, by kupić sobie na czarnym rynku szympansa. Bo to zwierzę śmiertelnie niebezpieczne nawet dla samego właściciela - podkreśla. I dodaje, że nie jest to tani "pupil". Trzeba za niego zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na świecie legalnie posiadać szympansa można zaledwie w kilku stanach USA. W Polsce jest to surowo zabronione. Dyrektor zoo opowiada też, że szympans ma w naturze pozycję dominującą i nawet jeśli w młodym wieku jest łagodny, to potem staje się niebezpieczny. - A dorosły osobnik jest w stanie zabić człowieka jednym uderzeniem. Mam nadzieję, że służby szybko zwierzę znajdą, bo naprawdę może dojść do tragedii.

Magdalena Romanowicz z WWF, organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska naturalnego zwierząt, przyznaje, że w Polsce jest moda na egzotyczne zwierzęta. Przybywa też ludzi gotowych zapłacić za wymarzony okaz każde pieniądze, nawet jeśli to nielegalne, a zwierzę pochodzi z przemytu. Zachęca ich do tego również prawo, surowe tylko w teorii. - Wyroki są niezwykle rzadkie, bo najczęściej sądy i tak umarzają takie sprawy. Poza tym, dziś można karać tylko sprzedających, a nie ludzi, którzy takie zwierzę mają - mówi Romanowicz.

W poszukiwania małpy,włączyła się policja. Funkcjonariusze pomagają straży miejskiej znaleźć właściciela szympansa, który napadł i poranił 18-latka. - W sprawie prowadzone są czynności wyjaśniające - mówi Anita Guzek z policji w Dzierżoniowie. - Policjanci ustalają, czy ktoś na terenie Bielawy faktycznie trzyma takie zwierzę bez zezwolenia. Rozmawiają z mieszkańcami i przeczesują teren, by potwierdzić bądź wykluczyć informację o tym zdarzeniu.

Dodajesz jako: Gość

ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Zaloguj przez Facebook

tragedia blisko!

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zdziwiony300 (gość), 06.04.11, 16:43:28

Mam znajomych w Bielawie . Ostrzegałem ich a oni się śmiali ! Zobaczymy,czy im,ich kobietom i dzieciom nadal o śmiechu...

odpowiedzi (0)

skomentuj

żenada

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Olka (gość), 06.04.11, 16:09:35

Tak ludzie mają odchyły i problemy z mózgiem.

odpowiedzi (0)

skomentuj
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szieaaa (gość), 06.04.11, 12:47:25

bardzo chciałabym mieć szympansa w związku z tym mam takie pytanie,jak go znajdę to znaczy,że będzie mój?:) znalezione nie kradzione :) ale czad -moje marzenie jest w bielawie -sis jadę do Ciebie!przezzukamy każdy cm lasu i nie tylko -szympansiku lecę

odpowiedzi (0)

skomentuj

Proszę wziąć dwa psy tropiące, dwóch snajperów i w 20 ludzi

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Art (gość), 06.04.11, 12:44:55

Proszę wziąć dwa psy tropiące, dwóch snajperów i w 20 ludzi, w tym jeden ze strzelbą ze środkiem usypiającym. W 24h muszą go znaleźć. Po ustaleniu do kogo nalezal szympans należy właściciela zamknąć w zoo w klatce z tym szympansem, lub jeśli zostanie zabity, to z innym na 1 godzinę. I nadać to w telewizji. Oczywiście płaci karę w wysokości 500 tys zl za narażanie innuch ludzi na niebezpieczeństwa. I tak proszę robić z każdym matołem, który ma legalnie lub nie dzikie lub niebezpieczne zwierzę jak agresywne rasy psów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jeżeli jest szympans to gdzie właściciel ?

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wowo (gość), 06.04.11, 08:55:11

Zwykła policja nie znajdzie trzeba ABW.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jeżeli jest szympans to gdzie właściciel ?

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wowo (gość), 06.04.11, 08:54:46

Zwykła policja nie znajdzie trzeba ABW.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do Sejmu

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sven (gość), 05.04.11, 21:27:10

Nadałoby się szympansisko do Sejmu. Wcale nie byłby głupszy od wielu posłów, zwłaszcza z PIS-u.

odpowiedzi (0)

skomentuj
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość), 05.04.11, 20:36:56

http://www.youtube.com/watch?v=BJZtQikDhqg

odpowiedzi (0)

skomentuj

TO CzUPAKABRA

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość), 05.04.11, 20:33:33

to nie 'szympans ' to podobno czupakabra . Mój śąsiad ze swoim wnuczkiem też ją widzieli . Mówił że ma na oko 2,5 metra wysokości . bał sie o niej komu kolwiek opowiadać żeby nie pomyśleli o nim ,że jest psychiczny. Mi też sie nie chciało w to wierzyć ale to jednak prawda .

odpowiedzi (0)

skomentuj

lepszy szympans w lesie niż obrońcy kzyża pod pałącem

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wrocławianiN (gość), 05.04.11, 14:56:33

Przez ostatni rok obrońcy krzyża i karierowicze polityczni robiący sobie popularność na katastrofie smoleńskiej wyeliminowali zwyczajowe sensacje typu : yeti, potwór z Loch Ness, puma na południu Polski itp. Jak widzimy jest dobrze , normalność wraca. Zawsze jest lepszy nawet groźny szympans niż obrońcy krzyża.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 2 »

Rozrywka

Gazeta Wrocławska

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Gazeta Wrocławska", poniedziałek 21.11.2011

Kup e-wydanie

Prenumerata:

"Gazeta Wrocławska"
Dział Prenumeraty
ul. św. Antoniego 2/4
wejście B, III piętro
50-073 Wrocław
071 374 81 15
p.jastrzebska@
gazeta.wroc.pl

Prenumerata domowa
Prenumerata teczkowa

Zamów prenumeratę

Reklama:

"Gazeta Wrocławska" Biuro Reklamy
ul. św. Antoniego 2/4
wejście B, III piętro
50-073 Wrocław
71 374 82 49
faks 071 374 81 35

reklama.wroclaw@
polskapresse.pl

Więcej o reklamie (kliknij)

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

"Gazeta Wrocławska"
ul. św. Antoniego 2/4
wejście B, III piętro
50-073 Wrocław
71 37 48 151

Kontakt z nami (kliknij)



Reporter dyżurny
71 37 48 205

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Sonda

Gdzie będziesz ogladał mecze Euro?

Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie GazetaWroclawska.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.