Z paryskich mostów znikną kłódki zakochanych. To koniec...

  Z paryskich mostów znikną kłódki zakochanych. To koniec tradycji [ZDJĘCIA]

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jak podaje BBC, odpinanie kłódek na moście Pont des Arts rozpocznie się w poniedziałek. Będzie to koniec wieloletniej tradycji popularnej wśród turystów oraz zakochanych par. Rytuałem stało się zapięcie na moście podpisanej kłódki symbolizującej wieczną miłość, a następnie wyrzucenie kluczyka do Sekwany. Władze Paryża powiadomiły jednak, że XIX-wieczny most Pont des Arts (Most Sztuk Pięknych) jest przeciążony - obecnie do jego barierek przypiętych jest około miliona kłódek o łącznej wadze 45 ton.
  Rok temu 2,5 metrowa część kontrukcji zapdła się pod ciężarem "kłódek miłości". - Ta tradycja stała się przyczyną dwóch dużych problemów - poważnego uszkodzenia zabytków oraz narażenia ludzi na niebezpieczeństwo - ogłosili przedstawiciele paryskiej rady miasta w specjalnym oświadczeniu.

  Przeciążony jest także drugi popularny wśród zakochanych most - Pont de l'Archeveche (Most Arcybiskupski), znajdujący się niedaleko słynnej katedry Notre Dame. W lecie metalowe barierki na tej pochodzącej z XIX wieku konstrukcji zostaną zastąpione przez malarskie dzieła, a pod koniec roku zostaną tam zamontowane przezroczyste płyty.

  - Chcemy żeby Paryż pozostał stolicą miłości i romansu - powiedział zastępca paryskiego burmistrza Bruno Julliard, cytowany przez BBC. Władze miasta przekonują, że rytuał zapinania kłódek zostanie zastąpiony przez inne sposoby wyrażania miłości. Jednak ostatnia kampania polęgająca na przekonaniu ludzi, aby zamiast przypinania kłódek robili sobie zdjęcia, tak zwane "selfies", nie odniosła sukcesu wśród zakochanych par.

  Problem z kłódkami mają też inne miasta. Zakochani masowo przypinają symbole swojej miłości m.in. na moście Rialto w Wenecji oraz na Brooklyn Bridge w Nowym Jorku. Kłódki zapinane są także w Polsce - na Moście Tumskim we Wrocławiu. Co jakiś czas służby porządkowe ściągają je z powodu zagrożenia bezpieczenstwa przechodniów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama