Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te miasta najlepiej się uczą. Wrocław za Rzeszowem i Opolem (ZOBACZ RANKING)

Jerzy Wójcik
fot. materiały Fundacji Schumana
Innowacyjność, nowe technologie i miasto funkcjonujące w oparciu o naukę oraz tworzące przyjazne środowisko dla naukowców. Władze Wrocławia, na czele z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem, lubią w ten sposób opisywać i reklamować Wrocław. I trudno zaprzeczyć, że mamy się czym pochwalić, jednak w pierwszym rankingu porównującym zdolność miast do uczenia się wypadliśmy stosunkowo słabo. Zajęliśmy 7 miejsce w Polsce, m.in. za Rzeszowem, Opolem czy Katowicami. Raport przygotowała Fundacja Schumana.

Na pierwszym miejscu zestawienia przygotowanego przez Fundację Schumana znalazła się Warszawa. Miasto stołeczne zdobyło jednak "tylko" 54,9 punkty na 100 możliwych do uzyskania. - Stolica zajęła pierwsze miejsce w takich kategoriach jak infrastruktura przedsiębiorstw potrzebna do innowacji czy infrastruktura podstawowa. Jednakże także w Warszawie nie wszystko działa idealnie. Np. procesy sądowe trwają tu najdłużej w Polsce, a jakość obsługi w urzędach skarbowych czy ZUS jest niesatysfakcjonująca, w stosunku do liczby działających tu podmiotów gospodarczych - oceniają autorzy raportu.

Zaskakująco wysoko, bo na drugim miejscu, jest Rzeszów, uznany za czarnego konia rankingu. - To jedyne miasto w Polsce, które związało przyszłość z technologiami i konsekwentnie realizuje tę strategię. Jest także drugim miastem w Europie, po Lizbonie, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na informatyków. Jako jedno z niewielu polskich miast może też, w najbliższych latach, spodziewać się przyrostu liczby mieszkańców - czytamy w raporcie.

Wrocław został także wyprzedzony przez Kraków i Poznań, które zostały uznane za potentatów w świadczeniu rozmaitych usług dla zaplecza biznesowego.

W pierwszej dziesiątce rankingu są:

  1. Warszawa
  2. Rzeszów
  3. Poznań
  4. Kraków
  5. Opole
  6. Katowice
  7. Wrocław
  8. Lublin
  9. Kielce
  10. Gliwice

Za to w ostatniej dziesiątce rankingu znajdziemy aż 8 miejscowości z Górnego Śląska. Maruderami są Żory, Jaworzno i Piekary Śląskie.

JAK POWSTAŁ RANKING?
Pierwszy taki ranking. Najważniejszą zaletą Rankingu jest to, że nikt jeszcze nie próbował mierzyć i porównywać zdolności miast do uczenia się. Miasta sklasyfikowano za pomocą różnorodnych danych pochodzących z GUS, ZUS, UKE, Ministerstwa Pracy, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Komendy Głównej Policji. Na tej podstawie wyodrębniono następujące kategorie, w których byli oceniani wszyscy uczestnicy Rankingu:

  • 1. Infrastruktura produkcyjna - zasoby infrastrukturalne przedsiębiorstw pozwalające na rozwój badań i tworzenie innowacji.
  • 2. Kapitał ludzki, czyli zasoby wykwalifikowanej siły roboczej dostępne na lokalnym rynku pracy.
  • 3. Infrastruktura podstawowa i informacyjna – dzięki niej przedsiębiorstwa dostarczają wytworzone dobra i usługi na rynek.
  • 4. Współpraca między firmami i mieszkańcami.
  • 5. Łatwość prowadzenia biznesu, czyli to, jak efektywnie działają instytucje publiczne, z którymi bezpośrednio kontaktuje się przedsiębiorca.

Efektem jest Ranking Miast Uczących się, który przyjmuje wartości od 0 do 100 punktów.

źródło: Fundacji Schumana: www.schuman.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska