Znalazł dokumenty, ale nie chciał ich oddać bez nagrody

  Znalazł dokumenty, ale nie chciał ich oddać bez nagrody

  Kacper Chudzik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Znalazł dokumenty, ale nie chciał ich oddać bez nagrody
  Zarzut kradzieży usłyszał 55-letni głogowianin, który nie chciał oddać właścicielowi znalezionych dokumentów. W zamian za nie żądał 1500 zł.
  Znalazł dokumenty, ale nie chciał ich oddać bez nagrody
  Do głogowianina, który zgubił portfel z dokumentami i kartami płatniczymi, zgłosił się 55-letni mężczyzna. Znalazł on portfel przed jednym ze sklepów i dzięki danym z dowodu osobistego trafił do właściciela. Nie chciał mu jednak oddać zguby za darmo. Za jej zwrot 55-latek zażądał 1500 złotych. Gdy właściciel zguby nie chciał się na to zgodzić, znalazca uciekł. Policjanci, którym zgłoszono całą sprawę, szybko wytropili 55-latka i odzyskali dokumenty.

  – 55-latek miał prawo zgodnie z art. 186 Kodeksu Cywilnego zażądać „znaleźnego”, nie miał jednak prawa uzależnić wydania zguby od jego zapłaty. Dlatego odmawiając oddania portfela z dokumentami, naraził się na zarzuty popełnienia przestępstwa. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności do lat 5 – mówi podinspektor Bogdan Kaleta z głogowskiej policji.

  Kodeks cywilny precyzuje kiedy znalazca nie otrzyma znaleźnego. Zgodnie z art. 188 k.c. znaleźne nie przysługuje, jeżeli rzecz została znaleziona : w budynku publicznym albo innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności, w wagonie kolejowym, na statku lub innym środku transportu publicznego. W takich przypadkach znalazca obowiązany jest oddać rzecz zarządcy budynku lub pomieszczenia albo właściwemu zarządcy środków transportu publicznego. Nie może również żądać znaleźnego funkcjonariusz policji, który w czasie wykonywania czynności służbowych i w związku z tymi czynnościami znalazł rzecz. Przepisy o „znaleźnym” nie dotyczą dokumentów, które należy po prostu zwrócić właścicielowi lub organowi wydającemu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama