Piłka ręczna: Zagłębie od wielkiego finału dzieli tylko krok

Paweł Pluta
Joanna Obrusiewicz była w sobotę najskuteczniejsza
Joanna Obrusiewicz była w sobotę najskuteczniejsza fot. piotr krzyżanowski
Piłkarki ręczne KGHM Metraco Zagłębia Lubin od wielkiego finału PGNiG Superligi dzieli już tylko jedno zwycięstwo. W weekend wicemistrzynie Polski dwukrotnie pokonały AZS Politechnikę Koszalińską, a jeśli uczynią to także w sobotę w Koszalinie, to zapewnią sobie udział w finale.

W drugiej parze półfinałowej play-off na razie remis. W sobotę Łączpol Gdynia przegrał u siebie z SPR-em Lublin, ale w niedzielę wykorzystał atut własnej hali i zwyciężył.

Sobotnie zwycięstwo nad zespołem z Koszalina przyszło lubiniankom dużo trudniej niż niedzielne, choć początek obu spotkań miał podobny przebieg. Zagłębie dość szybko uzyskało przewagę (3:0, 9:2) i na przerwę schodziło z sześciobramkową zaliczką. W pierwszych dziesięciu minutach po zmianie stron lubinianki rzuciły tylko dwie bramki, a rywalki aż sześć. W 52 minucie koszalinianki doprowadziły nawet do remisu (20:20). Na szczęście dwie kolejne bramki zdobyło Zagłębie i już do końca utrzymało tę niewielką przewagę. - Zagraliśmy chyba pod transmisję telewizyjną, żeby kibice się nie nudzili. A tak na poważnie, to chyba dziewczyny zbyt szybko uwierzyły, że ten mecz jest już wygrany. Przytrafiło się za dużo prostych błędów - mówiła Bożena Karkut.

W niedzielę lubinianki nie popełniły już takiego błędu i prowadząc do przerwy różnicą 7 goli, w drugiej odsłonie systematycznie powiększały tę przewagę.

Sensacją pachniało przez długi czas w meczu Samboru Tczew z KPR-em Jelenia Góra. Beniaminek, który na parkiecie nie zdobył nawet punktu, prowadził do przerwy 15:10. Jeleniogórzanki doprowadziły do remisu dopiero w 50 minucie, a w końcówce przechyliły szale zwycięstwa na swoją stronę.

W sobotę (godz. 16) zespół KPR-u podejmie AZS AWF Wrocław w meczu decydującym o tym, która z tych dwóch drużyn zapewni sobie utrzymanie, a która zagra w barażach.
PGNiG Superliga kobiet

PÓŁFINAŁY

KGHM Metraco Zagłębie Lubin - AZS Politechnika Koszalińska 27:25 (15:9)
Zagłębie: Czarna, Cwirko, Maliczkiewicz - Załęczna 1, Ziółkowska 1, Piekarz, Ciepłowska, Lisowska 2, Semeniuk-Olchawa 2, Obrusiewicz 9, Migała 3, Jelić 2, Pielesz, Byzdra 7.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin - AZS Politechnika Koszalińska 34:21 (15:8)
Zagłębie: Czarna, Cwirko, Malicz-kiewicz-Załęczna, Ziółkowska, Piekarz, Ciepłowska, Lisowska, Semeniuk-Olchawa, Obrusiewicz, Migała, Jelić, Pielesz, Byzdra.

Stan rywalizacji do trzech zwycięstw: 2-0 dla Zagłębia.
Kolejny mecz w sobotę (9.04) w Koszalinie.

Vistal Łączpol Gdynia - SPR AZS Lublin 25:30 (9:17) i 33:28 (19:11)
Stan rywalizacji do trzech zwycięstw: 1-1.
Kolejny mecz w Lublinie.

O MIEJSCA 5-8:
Ruch Chorzów - Piotrcovia 29:26 (13:11). Rewanż w Piotrkowie Tryb. KSS Kielce - Start Elbląg 33:26 (14:15). Rewanż w Elblągu.

O MIEJSCA 9-12:
Latocha Sambor Tczew - KPR Jelenia Góra 21:24 (15:10).
KPR: Szalek, Kozłowska, Konsur 6, Załoga 5, Buklarewicz 5, Kocela 3, Dąbrowska 3, Fursewicz 2, Odrowska, Muras, Kubicka, Tórz.
Zgoda Ruda Śląska - AZS AWF Sport Concept Wrocław 0:10 wo.

9. AZS AWF Wrocław 25 20 586-621
10. KPR Jelenia Góra 25 18 688-763
11. Sambor Tczew 25 4 555-831
Zgoda Ruda Śl. wycofała się z rozgrywek

W następnej kolejce (9.04): KPR Jelenia Góra - AZS AWF Wrocław (sobota, godz. 16), Sambor - Zgoda 10:0 wo.