Studenci do wioseł, rodziny na piknik! Harmonogram regat...

  Studenci do wioseł, rodziny na piknik! Harmonogram regat Odra River Cup (SPRAWDŹ)

  Ewa Wilczyńska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Regaty akademickie na Odrze we Wrocławiu
  1/7
  przejdź do galerii

  Regaty akademickie na Odrze we Wrocławiu ©Polska Press Grupa

  Już po raz drugi Politechnika Wrocławska organizuje regaty akademickie Odra River Cup. Ta impreza to nie tylko sportowe emocje, ale także atrakcje dla dzieci i koncerty.
  Wioślarze z Politechniki Wrocławskiej na trening przychodzą codziennie o 6 rano. W zimie ćwiczą na siłowni, a kiedy pogoda pozwala przesiadają się do łodzi. Trenują półtorej godziny, a potem biegną na zajęcia.
  Wioślarstwo to sport typowo akademicki. Rozsławiły go regaty rozgrywane na Tamizie między drużynami z Cambridge i Oxfordu. Pierwsze odbyły się w 1829 roku, a do dzisiaj wzbudzają duże emocje nie tylko wśród samych zawodników.

  - O poziomie wioślarzy akademickich może świadczyć to, że większość z nich kończy jako zawodowcy - mówi Paweł Rańda, wicemistrz olimpijski w wioślarstwie z Pekinu, a obecnie trener ósemki z Politechniki Wrocławskiej i organizator zawodów Odra River Cup. Bo Wrocław też ma swoje regaty. Już po raz drugi na nabrzeżu przy Politechnice Wrocławskiej drużyny z kraju i zagranicy powalczą o tytuł tej najlepszej.

  Odra dla studentów
  Politechnika Wrocławska wystawi na regaty dwie ósemki. Zmierzą się z drużynami z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej i Akademii Morskiej ze Szczecina. Swoje ósemki wystawi także Lotto Bydgostia i AZS Toruń.

  Nie zabraknie również konkurentów z zagranicy. Do Wrocławia przyjadą drużyny z Czech, Szwecji i Niemiec. Start w zawodach rozważała także słynna ósemka z Cambridge, ale dwóch zawodników miało już w tym terminie wcześniejsze zobowiązania.
  - Duże zainteresowanie regatami to świadectwo poziomu zawodów, a także samych zawodników - tłumaczy Paweł Rańda. Bo drużyna z Politechniki Wrocławskiej nie raz pokazała na co ją stać. Z ostatnich Mistrzostw Polski w Bydgoszczy wróciła z czwartym miejscem w klasyfikacji generalnej i pierwszym wśród uczelni technicznych.

  – Teraz udowodnimy Akademii Morskiej ze Szczecina i ekipie z Bydgoszczy, że jesteśmy dużo lepsi. Mamy przewagę, bo ścigamy się u siebie – przekonuje Sebastian Łanda z drużyny PWr.

  - Renoma ósemki z Politechniki Wrocławskiej rośnie wtedy, gdy inni zawodnicy widzą, że nie tak łatwo wygrać - wyjaśnia Rańda. A zaproszenia na Odra River Cup drużyny przyjmują tym chętniej, że podczas zawodów w kraju i zagranicą nawiązują się znajomości i przyjaźnie.

  Podczas Odra River Cup na wodzie będzie można zobaczyć także panie. Żeńskie ósemki wystawi Akademia Morska ze Szczecina i Uniwersytet Warszawski. Politechnika Wrocławska połączyła w tej kategorii siły z Uniwersytetem Wrocławskim. – Mamy za sobą już kilka wspólnych treningów i dobrze nam się razem płynie – mówi Patrycja Sadowska z PWr.
  Ósemki zmierzą się na dystanie 1400 metrów podczas eliminacji i 1000 metrów w trakcie biegu finałowego.

  Meta jest na wysokości przystani i Politechniki Wrocławskiej. Trasa nie jest typowo wioślarska, bo zawodnicy muszą pokonać zakręt.Na tej samej trasie, już po regatach międzynarodowych, których będzie można oglądać od godz. 13 do godz. 16.30 w sobotę, na Odrę wypłyną ósemki z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. O godz. 19.30 zmierzą się w tradycyjnym już biegu dwóch największych wrocławskich uczelni. Powalczą o puchar Rektora Politechniki Wrocławskiej.
  W rozegranych dotychczas 18. wyścigach wioślarze wygrywali szesnaście razy. Teraz też wierzą w zwycięstwo. Ze swoimi konkurentami mijają się w trakcie treningów i wiedzą, że mogą pochwalić się lepszymi czasami.

  Podczas Odra River Cup będzie można także kibicować widowiskowym wyścigom smoczych łodzi, które zmierzą się na dystansie 100 metrów. Wystartuje 6 drużyn z Politechniki Wrocławskiej i osada z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa.
  Na smoczych łodziach zmierzą się także siatkarki Impelu Wrocław z drużyną z Politechniki Wrocławskiej.

  Zawody wioślarskie to nie koniec emocji podczas Odra River Cup. Imprezie będzie towarzyszył także rodzinny piknik. Na wybrzeżu przy Politechnice Wrocławskiej przez dwa dni będą prezentowały się koła naukowe, a dzieci będą mogły wziąć udział w grach i zabawach. Dla chętnych zostaną także zorganizowane warsztaty gry na bębnach. Nie zabraknie również pokazów popularnonaukowych.

  Niedziela upłynie pod znakiem Dnia Dziecka. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w szkoleniach motorowodnych zorganizowanych przez Dolnośląski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego Straży Pożarnej zorganizuje za to pokaz psów ratowników. Na scenie wystąpi także iluzjonista.

  Podczas imprezy będzie również można za symboliczną opłatą przepłynąć łodziami po Odrze. Pieniądze trafią do dzieci chorych na nowotwory, które są pod opieką fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.Odra River Cup to także koncerty. W sobotę wystąpią zespoły Bethel i Marika. W niedzielę dla dzieci zagra Kasia Klich i Bajkowa Drużyna. W końcu sport i dobra zabawa idą w parze. A na imprezę zaproszeni mogą czuć się wszyscy. Bezpłatnie.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   info do 4 liter

   szymon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Gdzie te koncerty maja byc??? Lanie wody a zadnych konkretow. Nigdzie tego nie podaja....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama