Ważne
  Kto z Dolnego Śląska pójdzie do wyborów ze stowarzyszeniem...

  Kto z Dolnego Śląska pójdzie do wyborów ze stowarzyszeniem Ryszarda Petru NowoczesnaPL?

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W niedzielę na warszawskim Torwarze odbędzie się kongres założycielski stowarzyszenia NowoczesnaPL, którego pomysłodawcą jest pochodzący z Wrocławia ekonomista Ryszard Petru. Mówi się, że stowarzyszenie może się przerodzić w przyszłości w partię polityczną i walczyć o miejsce w Sejmie. NowoczesnaPL ma skupiać osoby o poglądach wolnorynkowych.
  Ryszard Petru pochodzi z Wrocławia, był doradcą marszałka województwa dolnośląskiego, teraz tworzy stowarzyszenie

  Ryszard Petru pochodzi z Wrocławia, był doradcą marszałka województwa dolnośląskiego, teraz tworzy stowarzyszenie ©Piotr Smolinski

  Do Petru dołączył Leszek Balcerowicz. Kibicuje im wrocławianin Władysław Frasyniuk. - Dobrze byłoby, gdyby pojawiła się partia odwołująca się do wartości liberalnych. Dlatego odnoszę się z sympatią do nowej inicjatywy - komentuje Frasyniuk. Zaprzecza, że jest zainteresowany startem w najbliższych wyborach. - Nie zamierzam czynnie uczestniczyć w polityce. Ryszard Petru musi się wykazać cechami przywódcy. Z ekonomicznego eksperta musi się przekształcić w lidera - ocenia Frasyniuk.

  Kto z Dolnego Śląska zasili szeregi nowej inicjatywy? Frasyniuk na kongres nie jedzie. Wiadomo, że Ryszard Petru ceni prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. Pomógł mu w kampanii samorządowej, chwaląc Wrocław. Dutkiewicz będzie jednak miał problem z poparciem nowej inicjatywy, ze względu na koalicję z Platformą Obywatelską.

  Po porażce Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich mówi się, że do stowarzyszenia mogą wstąpić ludzie Platformy Obywatelskiej. Część z nich wywodzi się z Unii Wolności, tej samej partii, co Balcerowicz czy Frasyniuk. Na razie nikt nie chce głośno o tym mówić, ale zainteresowany jest Bartłomiej Nowotarski, naukowiec z Uniwersytetu Ekonomicznego, prezes Stowarzyszenia Wiedzy Obywatelskiej.

  Petru zapowiedział, że u nich nie będzie "politycznych spadów". Tymczasem koordynator nowego stowarzyszenia na Dolny Śląsk - Waldemar Olik, to znany w kręgach politycznych przedsiębiorca. Był koordynatorem w powiecie wrocławskim Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza. Co ciekawe, na stronie stowarzyszenia można przeczytać, że wciąż pełni tę funkcję. Wcześniej był zastępcą dyrektora biura regionalnego Ruchu Poparcia Janusza Palikota.

  - Mam zdolność organizowania zespołu. Nigdy nie byłem we władzach żadnej partii - komentuje Olik. Mówi, że zainteresowanie nową inicjatywą na Dolnym Śląsku jest duże, ale nie zdradza nazwisk. - Na warszawską konwencję wybiera się około 100 osób z naszego województwa, a ponad 400 jest zainteresowana działaniem w NowoczesnejPL – zapowiada.

  Ryszard Petru w latach 1997-2000 był doradcą Leszka Balcerowicza, ówczesnego wicepremiera i ministra finansów. Startował także w wyborach parlamentarnych z listy Unii Wolności. W latach 2001-2004 pracował jako ekonomista ds. Polski i Węgier w Banku Światowym. Petru był także doradcą ds. gospodarczych marszałka Rafała Jurkowlańca. Jest przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich.


  TVN24/x-news

  Czytaj także

   Komentarze (111)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nowoczesna Pl.

   stanley (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   le jeszcze wody uplynie w polityce tzw.liberalow zeby tacy jak balcerowicz,petru,frasyniuk,olechowski i im podobni przestali macic ludziom w glowach,przeciez mieli tyle lat na to by...rozwiń całość

   le jeszcze wody uplynie w polityce tzw.liberalow zeby tacy jak balcerowicz,petru,frasyniuk,olechowski i im podobni przestali macic ludziom w glowach,przeciez mieli tyle lat na to by zatrzymac tuskoland i co? teraz chca zmiany szyldu i konytynuowac to zlo ktore trzeba naprawic a nie kontynuowac?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NowoczesnaPL - grupa dyskusyjna

   TomekZareba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zapraszam do grupy dyskusyjnej NowoczesnaPL na facebooku - https://www.facebook.com/groups/NowoczesnaPL/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najgordsze jest to, że oni juz wygrali bardziej niż się zdaje

   myślący (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   wystarczy poczytać komentarze
   już tak zdążyli zryć dzieciakom przez lata berety, że teraz młodzież komentująca uważa tych co rozwalili nasz kraj szokową neoliberalną rozpierduchą wszystkiego, za...rozwiń całość

   wystarczy poczytać komentarze
   już tak zdążyli zryć dzieciakom przez lata berety, że teraz młodzież komentująca uważa tych co rozwalili nasz kraj szokową neoliberalną rozpierduchą wszystkiego, za ...... jeszcze za mało liberalnych
   a mój poranny komentarz z pragmatycznym ekonomicznym wyliczeniem dostał u nich same minusy
   masakrazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak

   młodzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Chcemy wolnego rynku! Balcerowicz, Petru i Frasyniuj tego nie zapewnią

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podpucha

   janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   Przyjaciele - bardzo ważne! To jest ten moment!
   (...) zalejmy sieć prawdą i faktami o "nowej " inicjatywie establishmentu jaką jest platforma ratunkowa "NowoczesnaPL" - która w założeniu ma...rozwiń całość

   Przyjaciele - bardzo ważne! To jest ten moment!
   (...) zalejmy sieć prawdą i faktami o "nowej " inicjatywie establishmentu jaką jest platforma ratunkowa "NowoczesnaPL" - która w założeniu ma przejąć elektorat skompromitowanej PO (...)
   Proponuje taki challange - zdemaskować NowoczesnaPL Emotikon wink
   Pytacie bardzo często jak pomóc, co możemy zrobić konkretnego, itd. TERAZ jest taki moment! System robi podmiankę szyldów partyjnych - i najważniejsze co możemy zrobić - to OBNAŻYĆ ten systemowy manewr, żeby spalił na panewce!
   To co każdy może robić (przez najbliższe miesiące!) to regularnie ZALAĆ SIEĆ prawdą o pseudo-nowej "partii Balcerowicza" - lub jak kto woli - stowarzyszenia NowoczesnaPL Pana Petru.
   Wszędzie gdzie się pojawią w mediach informacje o NowoczesnaPL i na profilu tego stowarzyszenia należy przypominać masowo w komentarzach o tej podmiance - i o politycznych powiązaniach ludzi stojących za NowoczesnaPL i za Panem Petru.
   (Pan Petru to były doradca wicepremiera (wtedy) Balcerowicza - a obecnie przedstawiciel "świata wielkich finansów" (pracuje dla banków) - czyli potężnych banków i instytucji finansowych żerujących na społeczeństwach)
   Piszę o tym dlatego, że to jest SKUTECZNE jak się okazuje! I teraz waży się przyszłość tej ustawki jaką jest NowoczesnaPL!
   System już zareagował - i zmienił taktykę - odkąd w sieci rozpowszechniły się informacje, że "partia Balcerowicza" to podmianka - zapadła najwyraźniej decyzja, że lepiej SCHOWAĆ prawdziwych ojców założycieli (czyli Balcerowicza i Frasyniuka - a podobno jeszcze Olechowski tam się kręcił) przed opinią publiczną!!!
   W tej chwili od kilku dni Pan Petru robi w mediach wszystko żeby odciąć się od kompromitujących nazwisk Balcerowicza, Frasyniuka i Olechowskiego - i zbagatelizować fakt, że jeszcze do niedawna to właśnie nazwiska Petru, Balcerowicz i Frasyniuk były podawane do publicznej wiadomości jako lokomotywy sprawcze tej "niby-nowej" siły politycznej.
   Krótko mówiąc - nasz wspólny wysiłek w internecie obnażający prawdę o podmiance szyldów partyjnych i podstawionej przez establishment III RP platformie-bis pod nazwą "NowoczesnaPL" - zmusił tych co pociągają za sznurki do zmiany planów i strategii...
   ..a więc stracili inicjatywę !!!
   I nie możemy tego zmarnować - trzeba iść za ciosem - teraz jest czas na obalenie systemu poprzez POKAZYWANIE PRAWDY o ich metodach działania (podmiance partii) obłudzie i hipokryzji...
   Apeluję więc do wszystkich - zalejmy sieć prawdą i faktami o "nowej" inicjatywie establishmentu jaką jest platforma ratunkowa "NowoczesnaPL" - która w założeniu ma przejąć elektorat skompromitowanej PO.
   Nie możemy do tego dopuścić, żeby nasi rodacy, którzy uwierzyli kiedyś Platformie (czyli Olechowskiemu i Tuskowi) po raz kolejny zostali oszukani przez to samo środowisko cwaniaków!
   Tylko błagam - OSTRZEGAJMY bliźnich po bratersku, z troską - a nie po chamsku, z wyzwiskami!
   Wszyscy rodzimy się i byliśmy kiedyś lemingami - pamiętajmy o tym!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odgrzewane kotlety śmierdzą

   Sadza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Kto wogóle wpadł na tak pomysł z tym Balcerowiczem??Ten człowiek powinien zniknąć z życia publcznego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejne wcielenie ROAD

   look (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   Mieliśmy już ROAD, Unię Demokratyczną, Unię Wolności, Demokraci.pl, Platformę Obywatelską....
   teraz NowoczesnaPL.
   Ile jeszcze wcieleń tych zdrajców co poszli na współpracę z komunistami i...rozwiń całość

   Mieliśmy już ROAD, Unię Demokratyczną, Unię Wolności, Demokraci.pl, Platformę Obywatelską....
   teraz NowoczesnaPL.
   Ile jeszcze wcieleń tych zdrajców co poszli na współpracę z komunistami i utworzyli pseudoniepodległy kraj III RP dane nam będzie doświadczyć? Czy Polacy znowu dadzą się nabrać i uwierzą, że te same osoby pod nowym szyldem wymyślą i zrobią coś nowego?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Waldek Olik - katastofa murowana

   Max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

   Jak człowiek liżący tyłki kolesiom z SLD ma być wiarygodnym Liberałem ???


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Olik = klapa

   działacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Nie wiem co ma z SLD wspólnego, ale Waldek Olik nie potrafił ogarnąć struktur u Palikowa, o Stowarzyszeniu Kalisza też jakoś nie słychać było we Wrocławiu, więc to marny wybór.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Duda jest chętny i obiecuje

   PiSior (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 11

   obiecuje wszystko i wszystkim.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie długo pogonią piusuarów

   myrs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 21

   Ale te pisowskie mocherowe trolle nie mają od rana nic pożytecznego do roboty tylko jadem zieją na każdego kto chce Polski wolnej od klechów i pisowskich darmozjadów. Nic z tego. Nie za.długo ludek...rozwiń całość

   Ale te pisowskie mocherowe trolle nie mają od rana nic pożytecznego do roboty tylko jadem zieją na każdego kto chce Polski wolnej od klechów i pisowskich darmozjadów. Nic z tego. Nie za.długo ludek pogoni waszego nowego Nikodema Dyzmę Dudusia cudusia jak nie da ludowi 300 mld.A nie da. Bo UNIA cofnie dotacje jak zacznie z Jarosławemzbawem w przyszłym parlamencie dotowac nierentowne państwowe zakłady. Oczywiście życzymy sobie aby e najbliższych wyborach parlamentarnych wygrał pisiukisiugow (PIS KUKIZ GOWIN ).Roz...ducha w gospodarce i finansach publicznych gwarantowana. Wtedy ludek ns kolanach będzie prosił liberałów o powrót do władzy.

   .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Problem w tym,

   że to nie są (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   żadne liberałowie, niestety.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POwoli zbliża się mUmia Wolności Dwa

   ale (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

   kto się nabierze?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo