Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Za miesiąc decyzja w sprawie ul. Buforowej. Przebudowa w końcu ruszy?

Weronika Skupin
Ul. Buforowa w pobliżu wiaduktu kolejowego (widok w kierunku Bardzkiej)
Ul. Buforowa w pobliżu wiaduktu kolejowego (widok w kierunku Bardzkiej) fot. Google Street View
Na przebudowę ul. Buforowej (przedłużenie Bardzkiej) prowadzącej na Jagodno czekamy od lat. Pieniądze są, brakuje jednak jednej decyzji – pozwolenia wodnoprawnego. Jego wydanie przez ostatnie lata blokował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który deklaruje teraz, że do 26 czerwca powinien wydać swoją opinię. Wszystko wskazuje na to, że będzie ona poztywyna, a to oznacza, że budowa będzie mogła wtedy ruszyć.

Pozwolenie wodnoprawne jest konieczne, by rozpoczęła się jakakolwiek budowa. By je dostać, trzeba udowodnić m.in. to, że inwestycja będzie miała zapewnione odwodnienie. W przypadku Buforowej taką zgodę wydał starosta strzeliński. Ten organ wskazał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, by wrocławskim urząd sam nie decydował o losach inwestycji przez siebie prowadzonej (taką możliwość wprowadziły nowe zapisy prawa wodnego).

Jednak władze pobliskich wsi odwołały się od niej właśnie do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. RZGW zablokował inwestycję cofając pozwolenie starosty.

O sprawie pisaliśmy szczegółowo kilka dni temu. Czytaj więcej: Kiedy ruszy przebudowa Buforowej? Na razie stoi przez opieszałość urzędników (MAPA)

Jak do tego doszło? W wielkim skrócie burmistrz Siechnic, Stowarzyszenie "Przyjazne Iwiny" i Rada Sołecka wsi Iwiny zaskarżyły pozwolenie wodnoprawne z powodu odwodnienia inwestycji – ich zdaniem niedostatecznego. RZGW cofnął pozwolenie przyznając im rację. Przekonywał, że rzeczka Brochówka, do której ma spływać deszczówka jest za mała, by przyjąć wody opadowe z ul. Buforowej.

Wrocławskie Inwestycje dwukrotnie kierowały sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dowodząc, że projekt jest odpowiedni i zapewnia odwodnienie drogi, a WSA dwa razy orzekł, że RZGW powinno jeszcze raz rozpatrzyć sprawę. Po pierwszym wyroku decyzja RZGW znów była negatywna (nie przyjęli argumentów WI), a na decyzję po drugim procesie w WSA czekamy od roku aż do dziś.

Dlaczego? Jak wyjaśnia Piotr Stachura, rzecznik RZGW, regionalny zarząd zgodnie z zaleceniem WSA musiał dokładnie sprawdzić czy są inne strony takiego sporu i jakie konkretnie mają powody, by blokować budowę. Starosta strzeliński wydając pozwolenie tego nie dopilnował i nie zapytał stron o zdanie. Dlatego władze Siechnic i Iwin, którym ta budowa się nie podoba, poczuły się pominięte w dyskusji. Niestety przez ich sprzeciw sprawa się skomplikowała. A na drogę czekają nie tylko wrocławianie, ale właśnie mieszkańcy Siechnic czy Iwin, którzy też stoją w korkach.

RZGW zbierał dane i dopiero po wielu miesiącach okazało się, że stron w sprawie jest aż 615 – to nie tylko władze samorządowe, ale też właściciele wszystkich działek objętych inwestycją, m.in. tych przy rzece Brochówce. RZGW wydało niedawno oficjalne obwieszczenia o planowanej inwestycji i czeka na uwagi zainteresowanych. Jeśli poinformowane strony zgłoszą konkretne powody zablokowania budowy, zostaną one przekazane inwestorowi, by uwzględnił je i jeśli to konieczne poprawił projekt. Jak już wiemy, inwestor uważa że poprawki konieczne nie są. RZGW przekonuje jednak, że trzeba dopilnować formalności i wysłuchać wszystkich stron, co nie zostało wcześniej zrobione.

– Przewidywany termin rozpatrzenia sprawy to 26 czerwca 2015 r. – informuje Piotr Stachura z RZGW. Dodaje, że jest duża szansa, że decyzja będzie pozytywna. To dobra wiadomość dla wrocławian i inwestora. Odblokuje to proces przygotowań do budowy drogi. Nie należy się jednak spodziewać, że natychmiast zostanie rozpisany przetarg. Więcej będzie można powiedzieć gdy pozytywna decyzja RZGW będzie już wydana. Sama budowa może potrwać ok. 1,5-2 lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska