Wrocław: Za miesiąc decyzja w sprawie ul. Buforowej....

  Wrocław: Za miesiąc decyzja w sprawie ul. Buforowej. Przebudowa w końcu ruszy?

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ul. Buforowa w pobliżu wiaduktu kolejowego (widok w kierunku Bardzkiej)

  Ul. Buforowa w pobliżu wiaduktu kolejowego (widok w kierunku Bardzkiej) ©fot. Google Street View

  Na przebudowę ul. Buforowej (przedłużenie Bardzkiej) prowadzącej na Jagodno czekamy od lat. Pieniądze są, brakuje jednak jednej decyzji – pozwolenia wodnoprawnego. Jego wydanie przez ostatnie lata blokował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który deklaruje teraz, że do 26 czerwca powinien wydać swoją opinię. Wszystko wskazuje na to, że będzie ona poztywyna, a to oznacza, że budowa będzie mogła wtedy ruszyć.
  Ul. Buforowa w pobliżu wiaduktu kolejowego (widok w kierunku Bardzkiej)

  Ul. Buforowa w pobliżu wiaduktu kolejowego (widok w kierunku Bardzkiej) ©fot. Google Street View

  Pozwolenie wodnoprawne jest konieczne, by rozpoczęła się jakakolwiek budowa. By je dostać, trzeba udowodnić m.in. to, że inwestycja będzie miała zapewnione odwodnienie. W przypadku Buforowej taką zgodę wydał starosta strzeliński. Ten organ wskazał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, by wrocławskim urząd sam nie decydował o losach inwestycji przez siebie prowadzonej (taką możliwość wprowadziły nowe zapisy prawa wodnego).


  Jednak władze pobliskich wsi odwołały się od niej właśnie do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. RZGW zablokował inwestycję cofając pozwolenie starosty.

  O sprawie pisaliśmy szczegółowo kilka dni temu. Czytaj więcej: Kiedy ruszy przebudowa Buforowej? Na razie stoi przez opieszałość urzędników (MAPA)

  Jak do tego doszło? W wielkim skrócie burmistrz Siechnic, Stowarzyszenie "Przyjazne Iwiny" i Rada Sołecka wsi Iwiny zaskarżyły pozwolenie wodnoprawne z powodu odwodnienia inwestycji – ich zdaniem niedostatecznego. RZGW cofnął pozwolenie przyznając im rację. Przekonywał, że rzeczka Brochówka, do której ma spływać deszczówka jest za mała, by przyjąć wody opadowe z ul. Buforowej.

  Wrocławskie Inwestycje dwukrotnie kierowały sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dowodząc, że projekt jest odpowiedni i zapewnia odwodnienie drogi, a WSA dwa razy orzekł, że RZGW powinno jeszcze raz rozpatrzyć sprawę. Po pierwszym wyroku decyzja RZGW znów była negatywna (nie przyjęli argumentów WI), a na decyzję po drugim procesie w WSA czekamy od roku aż do dziś.

  Dlaczego? Jak wyjaśnia Piotr Stachura, rzecznik RZGW, regionalny zarząd zgodnie z zaleceniem WSA musiał dokładnie sprawdzić czy są inne strony takiego sporu i jakie konkretnie mają powody, by blokować budowę. Starosta strzeliński wydając pozwolenie tego nie dopilnował i nie zapytał stron o zdanie. Dlatego władze Siechnic i Iwin, którym ta budowa się nie podoba, poczuły się pominięte w dyskusji. Niestety przez ich sprzeciw sprawa się skomplikowała. A na drogę czekają nie tylko wrocławianie, ale właśnie mieszkańcy Siechnic czy Iwin, którzy też stoją w korkach.

  RZGW zbierał dane i dopiero po wielu miesiącach okazało się, że stron w sprawie jest aż 615 – to nie tylko władze samorządowe, ale też właściciele wszystkich działek objętych inwestycją, m.in. tych przy rzece Brochówce. RZGW wydało niedawno oficjalne obwieszczenia o planowanej inwestycji i czeka na uwagi zainteresowanych. Jeśli poinformowane strony zgłoszą konkretne powody zablokowania budowy, zostaną one przekazane inwestorowi, by uwzględnił je i jeśli to konieczne poprawił projekt. Jak już wiemy, inwestor uważa że poprawki konieczne nie są. RZGW przekonuje jednak, że trzeba dopilnować formalności i wysłuchać wszystkich stron, co nie zostało wcześniej zrobione.

  – Przewidywany termin rozpatrzenia sprawy to 26 czerwca 2015 r. – informuje Piotr Stachura z RZGW. Dodaje, że jest duża szansa, że decyzja będzie pozytywna. To dobra wiadomość dla wrocławian i inwestora. Odblokuje to proces przygotowań do budowy drogi. Nie należy się jednak spodziewać, że natychmiast zostanie rozpisany przetarg. Więcej będzie można powiedzieć gdy pozytywna decyzja RZGW będzie już wydana. Sama budowa może potrwać ok. 1,5-2 lata.

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I

   Co (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Z tą opinią ???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko co ta droga zmieni?

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Wszyto fajnie, może w końcu urzędnicy się ograną i klepną kwity i co?

   I nic...., bo droga w takim układzie, jak ma powstać wiele pomoże. Korki jak są tak będą, tylko na równiej ładnej drodze....rozwiń całość

   Wszyto fajnie, może w końcu urzędnicy się ograną i klepną kwity i co?

   I nic...., bo droga w takim układzie, jak ma powstać wiele pomoże. Korki jak są tak będą, tylko na równiej ładnej drodze. Potrzebna jest linia tramwajowa i dwupasmówka do ronda w Żernikach, ale tego pogrążeni w sporach urzędnicy nie planują :( zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chodniki we Wrocławiu

   nonapewno (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Niech ktoś mi powie? Wrocław- piękne miasto, nowoczesne,innowacyjne sralalala. A chodników na Buforowej NI CHU*A. A Urzędasy: "Piesi, rowerzyści, matki z wózkami, drogie dzieci idące do szkoły,...rozwiń całość

   Niech ktoś mi powie? Wrocław- piękne miasto, nowoczesne,innowacyjne sralalala. A chodników na Buforowej NI CHU*A. A Urzędasy: "Piesi, rowerzyści, matki z wózkami, drogie dzieci idące do szkoły, płacący podatki we Wrocławiu i pozostali - mamy Was w D****** !!!" 10000000 lat za murzynami!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejny raz urzędnicze biurwy blokują inwestycje

   wroclawianin 100% (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   700 tys mieszkancow / 7 tys urzędasów - to czego sie spodziewacie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NowaBuforowa

   Buforowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Zapraszam do przylaczenia sie do naszej spolecznosci na rzecz przebudowy Buforowej. Juz nas troche jest zapraszamy wszystkich chetnych.
   http://facebook.com/buforowa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No ale chyba wiaduktu nie poszerzą ?

   Czy tak? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   odp.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No a jak!

   Prot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   No a jak myślałeś(aś) :-) Zrobią tak jak na Borowskiej, żebyś w szczycie miał 20 minut na oglądanie słynnego szpitala :-D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chore prawo , chory kraj!

   Krzych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   Może dlatego wyjeżdżają?
   Z drugiej strony, budowa chodnika i oświetlenia nie wymaga opinii RZGW.
   A miasto wydaje zezwolenia na budowę nowych osiedli i wydaje.... Czy to jest normalne?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   l

   l (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   są pieniądze? GDZIE?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gwałtowny wzrost opadów?

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 4

   Rzeka Brochówka obecnie odbiera wszystkie wody opadowe. Czyżby po wybudowaniu drogi miało znacznie więcej padać w tym rejonie?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   problem w tym

   art (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   problem w tym, że kiedyś woda stała na polach, a teraz po zabudowaniu okolicy spływa od razu do Brochówki. Do tego spływa też do niej woda z Obwodnicy wschodniej. Już teraz po dużych opadach woda...rozwiń całość

   problem w tym, że kiedyś woda stała na polach, a teraz po zabudowaniu okolicy spływa od razu do Brochówki. Do tego spływa też do niej woda z Obwodnicy wschodniej. Już teraz po dużych opadach woda stoi na polach w Iwinach, bo Brochówka jest nie drożnazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Też tak pomyślałem

   Dominik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

   Też tak pomyślałem.
   Całe Jagodno, Żerniki i jeszcze dalej - wszyscy czekają na tą drogę, a tu proszę, było się do czego przyczepić. Kolejni ekoterroryści czy co ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama