Ważne
  NIK po kontroli: Za mało hospicjów na Dolnym Śląsku....

  NIK po kontroli: Za mało hospicjów na Dolnym Śląsku. Najgorzej we Wrocławiu

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  NIK skontrolowała oddziały paliatywne i hospicja na Dolnym Śląsku. Wnioski? Za mało takich oddziałów, za długo się czeka, a NFZ za mało płaci.
  Na Dolnym Śląsku NFZ wycenił koszty pobytu pacjenta w ciągu doby na oddziale paliatywnym i w hospicjum na 200 zł. Mniej płaci szpitalom tylko NFZ w Lubuskiem

  Na Dolnym Śląsku NFZ wycenił koszty pobytu pacjenta w ciągu doby na oddziale paliatywnym i w hospicjum na 200 zł. Mniej płaci szpitalom tylko NFZ w Lubuskiem (150 zł) ©Anatol Chomicz/zdjęcie ilustracyjne

  Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, przedstawił wnioski z kontroli dolnośląskich oddziałów paliatywnych i hospicjów. Na Dolnym Śląsku działa 28 takich placówek. Skontrolowano osiem, które w sumie przyjmują 50 procent pacjentów paliatywnych na terenie województwa.

  Zobacz: Ponad połowa Dolnoślązaków ma kredyt. Częściej zapożyczają się mężczyźni (RAPORT)

  Prezes NIK podkreślił, że kontrolerzy nie mieli żadnych zastrzeżeń pod adresem personelu medycznego, który jest zaangażowany i ma dobre podejście do pacjentów.
  NIK nie ma też uwag, co do wyposażenia czy warunków lokalowych, jakie panują w oddziałach paliatywnych i hospicjach. Problem dotyczy dostępności do takiej opieki. - Niemal połowa chorych w stanie terminalnym nie ma szansy na opiekę hospicyjną i paliatywną, ponieważ brakuje dla nich miejsc - powiedział Kwiatkowski. - W połowie ubiegłego roku na miejsce na oddziale paliatywnym czekało około 800 pacjentów.

  Przeczytaj też: Ginekolog wmawiał kobietom choroby, których nie było. Kara? Iluzoryczna

  W najgorszej sytuacji są pacjenci potrzebujący opieki stacjonarnej. Placówek jest za mało i są nierównomiernie rozmieszczone. W siedmiu spośród 26 powiatów w latach 2012-2014 (ten okres kontrolowała NIK) nie było żadnej formy opieki paliatywnej i hospicyjnej, w 15 nie było hospicjów stacjonarnych, a w 13 nie było nawet poradni medycyny paliatywnej.

  Odległość to niejedyny problem. Na działających już oddziałach jest za mało łóżek (124). Najgorzej jest we Wrocławiu, gdzie potrzeba ok. 60 łóżek, a jest 22.

  Kolejny problem to długie kolejki. Bywa, że pacjenci w stanie terminalnym czekają ponad 40 dni na przyjęcie na oddział. Problemem jest również niewykorzystanie tych łóżek, które są, w pełni. Powód to za niskie kontrakty. Na Dolnym Śląsku NFZ wycenił koszty pobytu pacjenta w ciągu doby na oddziale paliatywnym i w hospicjum na 200 zł. Mniej płaci szpitalom tylko NFZ w Lubuskiem (150 zł).
  - Szpitale nie tworzą oddziałów paliatywnych, by unikać zadłużania - mówił Kwiatkowski. - Złożyliśmy wniosek do NFZ o podwyższenie stawki kontraktowej dla tego typu pacjentów. Zaleciliśmy też marszałkowi skuteczniejsze monitorowanie jakości i dostępu do opieki paliatywnej oraz jej rozwój szczególnie tam, gdzie ona jeszcze nie funkcjonuje.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie życzę najgorszemu wrogowi chorego bliskiego,

   który powinien być od dawna w hospicjum, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ale nie ma dla niego miejsca...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RIP

   Nikuś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A cmentarzy wystarczy?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za mało hospicjów - najgorzej we Wrocławiu

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Likwidują "Marciniaka" na Traugutta i "Kolejowy" na Wiśniowej - to małym kosztem dopieścić do hospicjów - trzeba tylko chcieć. Może warto zdążyć przed jesienią.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jest potrzeba

   Janka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Super pomysł byle NFZ dał pieniądze, bo
   na Brochowie w szpitalu pustostan na geriatrii

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo