Wybory 2015. Maliszewski: To czerwona kartka dla obozu...

  Wybory 2015. Maliszewski: To czerwona kartka dla obozu władzy. Ludzie chcą "świeżej krwi"

  Maciej Deja (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Norbert Maliszewski
  1/2
  przejdź do galerii

  Norbert Maliszewski ©Fot. Wojciech BarczyñSki / Polskapresse

  Doktor Norbert Maliszewski nie ma wątpliwości, że Andrzej Duda odniósł zwycięstwo dzięki potrzebom zmian, mobilizacji młodych i nowym mediom. – To czerwona kartka dla obozu władzy – przekonuje.
  Doktor habilitowany Norbert Maliszewski, socjolog i specjalista od marketingu politycznego, zapytany o filary zwycięstwa Andrzeja Dudy, wymienił: – Ogromna potrzeba zmiany, młodość, czyli zmiana generacyjna i nowe media. Polacy nie są zadowoleni z obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej, a Andrzej Duda jako młodszy, bardziej energiczny kandydat, jest obietnicą takiej zmiany, wniesienia "świeżej krwi". Zły wynik Bronisława Komorowskiego świadczy nie tylko o tym, że stracił on poparcie, ale również o tym, że jest to czerwona kartka dla obozu władzy – ocenia socjolog.

  – Andrzej Duda dobrze wpasował się w niezadowolenie, tutaj przykładem jest choćby opór wobec ustawy o wieku emerytalnym. Patrząc na nikłą mobilizację elektoratu PO, można odnieść wrażenie, że ci ludzie uważają, że wielokrotnie złamano im kręgosłup – wielu z nich głosowało na Pawła Kukiza dając wyraz niezadowoleniu – przekonuje Maliszewski.

  CZYTAJ TAKŻE: Wyniki wyborów prezydenckich 2015: Zwycięstwo Andrzeja Dudy!

  Na pytanie, skąd wziął się taki rezultat Andrzeja Dudy, Norbert Maliszewski odpowidział: – Patrząc na wynik, to musi być nie tylko elektorat PiS-u i prawicy, ale również elektorat Kukiza i część środowisk socjalnych. Na Dudę głosowali też zapewne wyborcy apolityczni, którzy czuli potrzeby zmian. Wygrał kandydat, który narzucił narrację "Bronisław Komorowski jest strażnikiem żyrandola". Młodzi ludzie oceniają zapewnienia o kontynuacji, zgodzie i bezpieczeństwu jako nudne, sztab prezydenta źle zdiagnozował potrzeby społeczne, bo mówi o "złotym wieku", podczas gdy ogromna część wyborców zupełnie się z tym nie zgadza – uważa Maliszewski. Na pytanie o to, jak dużą rolę odegrały w kampanii nowe media, odpowiada: – Jim Messina, doradca Obamy i Camerona pokazał, że nowe media są dobrym sposobem na to, by mobilizować całe grupy wyborców. Sztab Dudy okazał się być zręczniejszy i skuteczniejszy, również w produkcji memów czy filmików ośmieszających prezydenta, jak chociażby ten z suflerką – ocenił Maliszewski.

  Zapytany o to, co nas czeka w związku z wynikiem wyborów, Norbert Maliszewski opowiedział: - Społeczeństwo jest podzielone, Duda musi wysłać sygnał pojednawczy, ale trudno się spodziewać uspokojenia rozbudzonych kampanią emocji. Nadchodzą bowiem jesienne wybory. Już od lipca będziemy mogli okazać kohabitację Andrzeja Dudy i PO, która będzie musiała wspiąć się na wyżyny mobilizacyjne. Czy jej się to uda? Wnioskując po minionej, nieskutecznej kampanii, faworytem będzie napędzony sukcesem Dudy PiS, i to mimo faktu, że Jarosław Kaczyński ma tak dużo negatywnego elektoratu – przekonuje Norbert Maliszewski.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZWRACAMY SIĘ O POMOC

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ,,zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o pomoc w ratowaniu życia naszego siedmioletniego synka Michasia. Dzięki testom przesiewowym już w pierwszym miesiącu życia wykryto u niego Mukowiscydozę....rozwiń całość

   ,,zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o pomoc w ratowaniu życia naszego siedmioletniego synka Michasia. Dzięki testom przesiewowym już w pierwszym miesiącu życia wykryto u niego Mukowiscydozę. Od tego momentu jest pod opieką lekarzy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Mukowiscydoza jest nieuleczalną chorobą genetyczną, która powoduje powstawanie zmian w obrębie układu oddechowego i pokarmowego. Mimo ciągłego przyjmowania leków stale postępuje i systematycznie wyniszcza cały organizm. Charakteryzuje się ona częstymi stanami zapalnymi oskrzeli i płuc oraz niewydolnością enzymatyczną trzustki z zaburzeniami trawienia i wchłaniania. Syn zmuszony jest codziennie przed każdym posiłkiem przyjmować bardzo drogie leki - enzymy trawienne, bez których jego układ pokarmowy nie strawiłby pożywienia. Niezbędne jest także uzupełnianie niedoborów witamin A, E, D oraz podawanie preparatów działających osłonowo na wątrobę. Aby zahamować postęp choroby, konieczne jest także oczyszczanie jego dróg oddechowych z lepkiego i gęstego śluzu przy pomocy nebulizatora z preparatami mukolitycznymi - rozrzedzającymi oraz powtarzanych kilka razy dziennie oklepywań klatki piersiowej. Niestety, mimo wykonywanych trzy razy dziennie inhalacji i drenaży, zmiany w płucach Michałka pogłębiają się. Niestety wydatki na leczenie z miesiąca na miesiąc wzrastają. Teraz wynoszą one 800 - 1000 zł .miesięcznie. NFZ większości z nich nie refunduje. Zakup kosztownych leków oraz sprzętu do rehabilitacji znacznie przekracza nasze możliwości finansowe. Mamy nadzieję, że trwające testy genetyczne doprowadzą do tego, że mukowiscydoza stanie się chorobą uleczalną. Teraz jednak wszystko co możemy zrobić to przy pomocy leków i rehabilitacji nie dopuścić aby choroba niszczała organizm naszego synka. Los Michasia jest także w Państwa rękach. Liczy się dla nas każde wsparcie i każda złotówka. TO PRÓBA RATOWANIA ŻYCIA NASZEGO SYNKA – NIE OSZUSTWO. Wierzymy, że na naszym miejscu zrobilibyście Państwo wszystko, by ratować życie najbliższej Państwu osoby. Z Wyrazami Szacunku Rodzice.
   Nr konta 29 1050 1979 1000 0092 1062 6926

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama