Ważne
  Wrocławscy celnicy grzebią w naszych listach

  Wrocławscy celnicy grzebią w naszych listach

  Tomasz Targański

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kiedy w naszej skrzynce pocztowej znajdujemy przesyłkę albo list polecony, możemy być pewni, że wcześniej została ona dokładnie prześwietlona i obwąchana przez psy tropiące w sortowni na poczcie. Okazuje się, że państwo ingeruje w coraz więcej dziedzin życia, choć zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy.
  Celnicy przechwycili w sortowni dużą partię trefnego tytoniu

  Celnicy przechwycili w sortowni dużą partię trefnego tytoniu ©Izba Celna

  W ubiegłym tygodniu wrocławska Izba Celna podsumowała akcję kontroli przesyłek pocztowych. - W wytypowanych do kontroli paczkach nasi funkcjonariusze znaleźli ponad 27 kilogramów ciętego tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Dzięki cyklicznym kontrolom w nasze ręce wpadają co roku setki kilogramów nielegalnego tytoniu - mówi Aleksandra Pokora, rzeczniczka prasowa Izby Celnej we Wrocławiu.

  Polskie prawo zezwala funkcjonariuszom służby celnej kontrolować nie tylko przesyłki przychodzące z krajów trzecich, ale również te wewnątrzkrajowe. Takie kontrole są przeprowadzane raz na kilka tygodni we wrocławskich sortowniach Poczty Polskiej i innych firm kurierskich.
  Przepis, który umożliwia kontrolę naszej korespondencji, wszedł w życie w grudniu 2009 roku (rozporządzenie ministra finansów w sprawie sposobu wykonywania kontroli przesyłek w obrocie pocztowym).

  Ale listy to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Państwo ingeruje bowiem bez naszej wiedzy w znacznie więcej dziedzin życia. Wszechobecny monitoring jest w stanie utrwalić nas w sytuacjach, na których nie chcielibyśmy zostać przyłapani.

  W tej chwili we Wrocławiu działa 36 kamer przemysłowych. - Niedługo planujemy uruchomić dodatkowy monitoring w okolicy Rynku, Ostrowa Tumskiego i Wyspy Słodowej - mówi Stanisław Kosiarczyk, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. W sumie przybędzie około 40 kamer.

  Najlepszym dowodem na rosnące zainteresowanie państwa naszym życiem jest rozpoczynający się Narodowy Spis Powszechny. Ankieterzy mogą pytać m.in. o nasze źródło utrzymania, wyposażenie mieszkania i czas dojazdu do pracy.

  Co z billingami
  W ubiegłym roku fundacja Panoptykon, zajmująca się ochroną praw obywatelskich, opublikowała dane o tym, jak często służby pytają o dane dotyczące obywateli, np. billingów. Okazało się, że polskie służby były rekordzistami i sięgały po dane bilingowe ponad milion razy - kilka razy częściej niż w innych krajach Europy. Łącznie do teleoperatorów zwróciły się z 1,06 mln zapytań. Zgoda sądu jest konieczna na założenie podsłuchu i kontrolę korespondencji. Prawo do rozmaitych form inwigilacji, w tym do danych od teleoperatorów, mają w Polsce: sądy, prokuratura, policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Wywiad Skarbowy. TARG

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Inwigilacja, ale czyja?

   welo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Tandem, obudź się.
   PiS nie rządzi od ponad trzech lat.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tytuł kłamie

   zibi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

   od kiedy w listach mieści się tyle tytoniu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Inwigilacja pisowska

   Tandem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Państwo policyjne, pełna inwigilacja a skuteczność zerowa, bierzcie przykład z innych krajów tam inwigilacja jest w mniejszym stopniu a wykrywalność bardzo duża, takie pisowskie czasy podsłuchów,...rozwiń całość

   Państwo policyjne, pełna inwigilacja a skuteczność zerowa, bierzcie przykład z innych krajów tam inwigilacja jest w mniejszym stopniu a wykrywalność bardzo duża, takie pisowskie czasy podsłuchów, kamer jeden wielki big brother , o no big family!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo