Irlandia zadecyduje w referendum czy zalegalizować...

  Irlandia zadecyduje w referendum czy zalegalizować małżeństwa jednopłciowe. Przeciwko jest Kościół

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W piątek w Irlandii odbędzie się ogólnokrajowe referendum dotyczące legalizacji małżeństw jednopłciowych. Tym samem katolicka Irlandia będzie pierwszym krajem na świecie, w której to społeczeństwo zadecyduje w tej kwestii. O głosowanie przeciwko apelują biskupi, księża oraz organizacje katolickie.
  Jak podaje „The Guardian”, większość Irlandczyków najprawdopodobniej opowie się za małżeństwami homoseksualnymi – sondaże z zeszłego tygodnia pokazały, że za jest od 69 do 73 procent obywateli. Irlandzcy komentatorzy przewidują jednak, że ostateczne poparcie może być mniejsze. Zwolennikami małżeństw jednopłciowych są bowiem szczególnie ludzie młodzi, którzy mogą mniej licznie stawić się przy urnach wyborczych w piątek niż osoby starsze, reprezentujące często bardziej konserwatywne poglądy.

  W Irlandii od 2010 roku legalne są jednopłciowe związki partnerskie, które uzyskały równe prawa i korzyści jak pary heteroseksualne. Jednak organizacja walcząca o prawa osób homoseksualnych, krótko po wejściu ustawy w życie, opublikowała raport ujawniający 160 faktycznych różnic w prawnym traktowaniu obu typów związków, dotyczących między innymi korzyści podatkowych, praw imigrantów czy brania pożyczek bankowych. Nierówności te zostały jednak zniwelowane w ciągu kilku najbliższych lat.

  Według „The Guardian”, referendum jest znakiem dużej zmiany w tradycyjnym i konserwatywnym irlandzkim społeczeństwie. Kwestię popierają m.in. cztery główne partie polityczne w kraju, w tym rządzące ugrupowanie Fine Gael premiera Endy Kelly'ego. Za małżeństwami homoseksualnymi często opowiadają się także osoby publiczne, jak np. aktor Colin Farell, muzyk i wokalista grupy U2 Bono czy popularny dziennikarz telewizyjny Graham Norton.

  Piątkowe referendum w Irlandii jest też przełomowe z powodu dotąd silnej pozycji Kościoła katolickiego w tym kraju. Zagłosowanie większości społeczeństwa za małżeństwami jednej płci mogłoby oznaczać jednak, że jest ona coraz słabsza. O głosowanie przeciwko legalizacji małżeństw jednopłciowych apeluje większość biskupów oraz księży katolickich, a także kapłanów Kościoła prezbiteriańskiego i Kościoła Metodystów.

  Jak podaje „The Guardian”, jednym z najczęstszych argumentów Kościoła przeciwko homoseksualnym związkom jest kwestia wychowania dzieci. Zdaniem organizacji katolickich, „każde dziecko ma prawo do posiadania matki i ojca”, a rodzice jednej płci mogliby niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój emocjonalny. W ostatnim czasie kontrowersję wywołały ulotki prawicowego stowarzyszenia „Adfam”, które głosiły m.in., że dzieci wychowane przez pary jednopłciowe są bardziej narażone na molestowanie seksualne. Jednak, jak zaznacza „The Guardian”, w Irlandii już od kwietnia 2015 roku pary jednopłciowe mogą legalnie adoptować dzieci.

  Pierwszym krajem, który wprowadził małżeństwa jednopłciowe była w 2001 roku Holandia. Od tego czasu osoby jednej płci mogą zawrzeć związek małżeński w szesnastu państwach na świecie m.in. Francji, Hiszpanii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Argentynie, Urugwaju i Brazylii. Małżeństwa homoseksualne są wciąż zakazane we wszystkich państwach azjatyckich, afrykańskich (z wyjątkiem RPA) oraz na Środkowym Wschodzie, a także w Niemczech, Włoszech, Australii oraz w 13 z 50 stanów w USA. Obecnie w Stanach Zjednoczonych Sąd Najwyższy debatuje nad legalizacją małżeństw homoseksualnych w całym kraju, niezależnie od stanu.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmmm

   mektub (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Powiedzenie : -Znam Twoich rodziców....fajne z nich chłopaki....- nabiera nowego wymiaru i znaczenia hahaha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miłość zawsze zwycięży

   Sens! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Miłość zawsze zwycięży, dlatego mam pewność, że w tym referendum wygra ona :) ♥♥♥

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama