Pamiątki z wizerunkiem papieża są na topie

  Pamiątki z wizerunkiem papieża są na topie

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Chorągiewki w barwach papieskich, pocztówki, plakaty, ale też figurki gipsowe, gobeliny, płaskorzeźby, znaczki, naklejki, talerze - wszystko z mniej lub bardziej udaną podobizną Jana Pawła II. Handel kwitnie... - pisze Anna Gabińska
  Popiersia i płaskorzeźby nadal cieszą się powodzeniem

  Popiersia i płaskorzeźby nadal cieszą się powodzeniem ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  Miesiąc do beatyfikacji polskiego papieża Jana Pawła II. Dolnoślązacy zaczynają przygotowywać się do tej mszy. Trzech wrocławian i jeden białostoczanin już kilka tygodni temu ruszyli pieszo do Rzymu. Inni wykupują i rezerwują bilety autobusowe, by za pomocą koni mechanicznych odbyć pielgrzymkę. Część zamierza przeżyć mszę beatyfikacyjną przed domowym telewizorem lub w kościele. I zaopatrują się w stosowne akcesoria.

  - U nas najchętniej ludzie kupują pionowe banery z wizerunkiem papieża, do kościołów - mówi sprzedawczyni we Wrocławskiej Księgarni Archi-diecezjalnej na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Pokazuje w katalogu, jakie pięć wzorów jest w sprzedaży.
  Najlepiej schodzi ten, gdzie starszy papież patrzy zadumany. - Na razie wszystkie wzory, w jakich był u nas baner, zostały wykupione i czekamy na dostawę - tłumaczy kobieta. Baner kosztuje 196 zł, specjalny stojak do niego - 249 zł.

  Książki z encyklikami Jana Pawła II ani nawet z zabawnymi wspomnieniami o papieżu, który słynął z poczucia humoru ("Jan Paweł II poza protokołem. Wielki pontyfikat, małe anegdoty" za jedyne 19,90 zł), nie idą tak dobrze jak mniej skomplikowane pamiątki. Cienkie magnesy na lodówkę z wizerunkiem papieża to 5,50 zł, świeca z naklejką - od 7 do 13 zł. Popiersie gipsowe wątpliwej wierności rysom oryginału - 26,50 zł. Płaskorzeźba w prawdziwym drewnie lipowym - mniejsza: 125 zł, większa - 175 zł. Gobelin w nienaturalnych barwach: 65 zł.

  W Jeleniej idą popiersia
  W Jeleniej Górze nie ma zbyt dużego wyboru pamiątek z Janem Pawłem II. W sklepie z dewocjonaliami przy ul. Piłsudskiego tuż przy brzegu lady stoją porcelanowe, białe popiersia Jana Pawła II. Oglądamy dokładnie, ale nigdzie nie widać producenta cacka.

  - Szefowa na pewno wie, ale teraz jeździ za towarem - odpowiada uprzejmie młoda ekspedientka.
  Jakie ma jeszcze pamiątki? - O, tu są obrazki - pokazuje całe stosy cienkich obrazków z wizerunkiem papieża. Kosztują od 4 zł wzwyż, w zależności od wielkości. Popiersia, ale ze złotym krzyżem na piersi Jana Pawła II, są także w sklepie z dewocjonaliami przy ul. Klonowica. - Kupują starsi i młodzi - zapewnia pani sprzedająca. Za figurkę należy zapłacić 28 zł. Pytam o drewniane rzeźby. Są Matki Boskiej i Jezusa Ukrzyżowanego, ale nie ma papieża. - Bo najlepiej kupić album - twierdzi pani Zofia, która przyszła do sklepu po świecę. - Książka jest praktyczna i każdemu się spodoba.

  W Prochowicach dwuipółmetrowa figura
  Nikt nie pamięta, ile kosztował pomnik papieża błogosławiącego, który stoi przy pętli komunikacji miejskiej we wrocławskiej Leśnicy. Może dlatego, że został postawiony, a więc i zamówiony, czyli też opłacony za życia Jana Pawła II. W Oławie można podziwiać dwa identyczne: jeden przy pl. Zamkowym tuż obok Rynku, drugi - przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej. Można jedynie przypuszczać, że skoro jest to seryjny odlew, nie mógł kosztować tyle, co prawdziwa rzeźba Jana Pawła II, odsłonięta w październiku ubiegłego roku w Bielsku Podlaskim na Białostocczyźnie. Za tę trzeba było dać pół miliona złotych, zresztą z budżetu miasta.

  Ale kogo nie stać na zamówienie u artysty prawdziwego pomnika, kupuje atrapę produkowaną razem z ogrodowymi krasnalami. U Józefa Siwonia z Podkarpacia dwuipółmetrowe figury papieża, seryjnie odlewane w żywicy epoksydowej, kosztują 10 tys. zł. Przy okazji beatyfikacji jedna z nich stanie na cokole w Prochowicach w powiecie legnickim. W mieście już trwa społeczna zbiórka na ten cel.
  Z hologramem, bogato, z wykrzyknikami

  Prawdziwe szaleństwo papieżomanii zaczyna się jednak w internecie. Gdy się czyta oferty na allegro, człowiek czuje się jak na targu ze stadem przekupek. "Jan Paweł II - beatyfikacja 1 maja 2011, Andora 5Diner 2011!!! Srebro plus ruchomy hologram - tu 6 wykrzykników. Piękna, srebrna moneta, poświęcona rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, która ma nastąpić 1 maja 2011 - skromne trzy wykrzykniki. Wizerunek Jana Pawła II, wykonany w specjalnej technice ruchomego hologramu - i znów skromne trzy wykrzykniki, ale tekst pisany wielkimi literami. ODCHYLAJĄC MONETĘ OD PRAWEJ STRONY, WIDZIMY SŁYNNY PAPIESKI RUCH RĘKĄ!!!

  Moneta ma wzięcie. Wystawiona za 1 zł już osiągnęła wartość wśród licytujących 172,50 zł, a aukcja jeszcze nie została zamknięta. Tej ceny może pozazdrościć sprzedający papieża z jeżozwierzem. "Jedne z najpiękniejszych monet z Naszym Papieżem - trzy wykrzykniki. Jan Paweł II - papieskie insygnia - trzy wykrzykniki. Plus KAZACHSTAN - JEŻOZWIERZ 2009!!!". Chodzi o komplet dwóch, trzech lub nawet czterech monet. Na razie komplecik kosztuje 3 zł, a do końca licytacji zostały tylko dwa dni.

  Breloczek Jan Paweł II Papież 37 wzorów - tak nazywa się aukcja, która trwać będzie jeszcze 12 dni. Breloczek kosztuje jedyne 9,99 zł. Za co? Otóż, jak czytamy: "Świetnie prezentujący się breloczek jest dwustronny. Na życzenie możemy wykonać także projekt breloczka GRATIS! Wymiar breloczka (blaszki) to 30 x 35 mm. Grubość breloczka (blaszki) to 2 mm. Breloczki są dostępne w następujących kolorach: srebrny matowy, srebrny błysk, złoty matowy, złoty błysk oraz biały". Tu następuje numer telefonu komórkowego - wyłączonego, jak się okazało.

  Sprzedający o niku SilesiaPride oferuje bawełnianą bluzę na zamek z kapturem w trzech kolorach: białym, czarnym i szarym. Na plecach można mieć nadruk z wizerunkiem papieża. Cena to 20 zł przy odbiorze albo tylko 13 zł - jeśli płatne z góry. Wśród innych ofert sprzedającego jest i taka: Jamaica Bob Markey Weed - kup teraz za 26,99 zł.

  Producent nie ma problemu połączyć Jana Pawła II nawet nie z Bobem Marleyem, bo ten akurat jest potrzebny jako nazwisko. Na żółtej koszulce bowiem widnieje duży, zielony liść marihuany.
  Bo papież jest na topie

  I w końcu można znaleźć coś, co wydaje się powstać z potrzeby ducha w kontekście nadchodzącej beatyfikacji. "Przedmiotem mojej aukcji jest płaskorzeźba przedstawiająca błogosławiącego Jana Pawła II. Rama wzorowana jest na starej płaskorzeźbie sprzed wielu lat, wypożyczonej z kościoła. Płaskorzeźba jest w całości wykonana ręcznie, a nie maszyną kopiującą, co nieraz można spotkać na niektórych aukcjach. Jest możliwość pomalowania płaskorzeźby na inne dowolne kolory, jakie klient sobie życzy. Wymiary płaskorzeźby to około 60 cm długości i 40 cm szerokości, natomiast sam wizerunek papieża ma wymiary około 20 cm na 20 cm.

  Tak więc dzieło, jak na swoje rozmiary i kształty, jest naprawdę tanie. Robimy z tatą również inne rzeźby, płaskorzeźby, komplety ogrodowe, stoły, ławy, altany, korytka, buty ozdobne do ogrodu i wiele innych rzeczy z drewna, także na zamówienie". Cena tej płaskorzeźby, którą 24-letni artysta z Tarnowszczyzny potrafi wykonać między altaną a korytkiem i butem ozdobnym do ogrodu, to jedyne... 900 zł.

  - Nawet się nie orientuję, co syn wstawił na aukcję - mówi Stanisław Socha, ojciec allegrowicza. Syn nie może podejść do telefonu, bo jest akurat w kościele na rekolekcjach. Ale oddzwania. - Cena jest taka, bo to ręczna robota, siedziałem nad tym cały tydzień - tłumaczy Łukasz Socha. Podczas dalszej indagacji okazuje się jednak, że robota musiała być już podgoniona, bo właściwie to ksiądz zamówił taką płaskorzeźbę do kościoła, ale się rozmyślił. - Ja mogę i jakiegoś Jezusa w środku wyrzeźbić, ale teraz taki czas, że papież jest na topie - wyjaśnia. Nikt na aukcji ceny na podbił. - Ale do domu przyjeżdżają ludzie i oglądają - zapewnia chłopak.

  Beatyfikacja jak ślub księcia Williama i Kate
  Zdaniem dr. Tomasza Grzyba ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu beatyfikacja papieża Jana Pawła II to wydarzenie porównywalne ze ślubem następcy brytyjskiego tronu księcia Williama z Kate.

  - Większość chce się do tego przygotować - tłumaczy psycholog. Dlatego jedni kupują chorągiewki, drudzy monety, inni koszulki. Nic więc dziwnego, że ci, którzy prowadzą swoje biznesy na co dzień, chcą wykorzystać dobrą passę. - Jan Paweł II to osoba publiczna i powoli staje się jak Michael Jackson ikoną popkultury - przyznaje naukowiec. Jego zdaniem nie można jednak zabronić powielania wizerunku i wskazać jedną agencję reklamową, która mogłaby to robić. - Papież jest własnością nas wszystkich - podkreśla. Kicz związany z papieżomanią w sklepach czy w internecie zniknie wtedy, gdy nie będzie nim zainteresowanych.

  - Mam jednak nadzieję, że z okazji beatyfikacji więcej będzie tych, którzy z tej okazji przeczytają coś z nauk Jana Pawła II niż sprawią sobie talerzyk z jego podobizną czy gipsową figurkę - wzdycha Tomasz Grzyb. Oby...

  Wsp. ALKA, PEKA

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo