Unia chce umieścić uchodźców w obozach w Afryce Północnej

  Unia chce umieścić uchodźców w obozach w Afryce Północnej

  Bojan Pancevski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Za aprobatą czołowych krajów Unii powstał plan tworzenia obozów dla uchodźców z Afryki w Tunezji. Miałoby to ograniczyć liczbę przybywających do Europy i zjawisko przemytu ludzi
  Jak co roku kwestia, co zrobić z imigrantami z Afryki przybywającymi do południowych wybrzeży Europy wciąż czeka na rozwiązanie. Wobec oporu wielu krajów, by przyjmować uchodźców, powstał pomysł, by zatrzymywać ich w obozach rozlokowanych krajach północnej Afryki.

  Unia Europejska prowadzi rozmowy z władzami Tunezji i innych afrykańskich krajów w celu przeniesienia na ich terytoria obozów dla uchodźców, którzy przez Morze Śródziemne docierają do wybrzeży Europy.


  W PIEKLE KAZAMATÓW AFRYKAŃSKIEJ KOREI PÓŁNOCNEJ. WSTRZĄSAJĄCA RELACJA UCHODŹCY Z ERYTREI [REPORTAŻ]


  Według pomysłu Brukseli migranci będą mogli składać wnioski o azyl, przebywając na terenie obozów zlokalizowanych w Afryce zamiast u wybrzeży Włoch czy gdziekolwiek indziej w południowej Europie.

  Plan, który poparły Wielka Brytania, Włochy i Austria oraz Niemcy i Francja powstał w wyniku twardej postawy rządu austriackiego, który domagał się powstrzymania napływu imigrantów na łodziach do Europy.

  Propozycja obozów w Afryce pojawiła się po tym, jak Wielka Brytania i kilka innych unijnych krajów zdecydowanie sprzeciwiły się planom Komisji Europejskiej z ubiegłego tygodnia, by "sprawiedliwie rozmieścić" 20 tysięcy imigrantów, którzy przybyli na kontynent z Afryki przez Morze Śródziemne.

  Dimitris Avramopoulos, członek Komisji Europejskiej odpowiedzialny za sprawy imigracji, udał się w ubiegłym tygodniu na rozmowy z rządem Tunezji w tej sprawie.

  Źródło w Unii Europejskiej powiedziało, że rozmowy miały "dobry start". Rząd tunezyjski "w zasadzie" jest gotowy do współpracy, ale potrzebuje "jasnej zachęty" w postaci finansowego wsparcia w zamian za utworzenie obozów dla uchodźców.
  Inne kraje, które mogą również wziąć udział w programie tworzenia takich obozów, to Maroko, Niger i Nigeria.

  Sam pomysł tworzenia obozów dla uchodźców zrodził się w ubiegłym miesiącu po tym, jak w ciągu jednego tygodnia na Morzu Śródziemnym utonęło ponad 700 imigrantów płynących z Afryki.

  UNIA EUROPEJSKA POWOŁAŁA FLOTĘ MAJĄCĄ ZWALCZAĆ PRZEMYT LUDZI NA MORZU ŚRÓDZIEMNYM


  Szczegóły planu mają zostać sfinalizowane w październiku podczas szczytu Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej na Malcie. W szczycie udział weźmie również Turcja, jeden z krajów tranzytowych dla imigrantów. - Na razie jest to początek, ale jesteśmy gotowi pracować wspólnie z Unią Europejską, jeśli znajdą się odpowiednie ramy prawne - powiedział Frederik Smets, rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). - Doświadczamy największego kryzysu uchodźców od czasów II wojny światowej i musimy działać zdecydowanie - dodał.

  Theresa May, szefowa brytyjskiego MSW, wezwała w ubiegłym tygodniu Unię do stworzenia "bezpiecznych miejsc w północnej Afryce z przygotowanym aktywnym programem powrotu" imigracji.

  Zgadza się z nią jej austriacka odpowiedniczka Johanna Mikl-Leitner. - Pierwszy krok to ratunek - powiedziała. - Jednak kolejnym nie może być już więcej podróż do Europy, ale raczej przyjęcie w odpowiednim miejscu w Afryce Północnej. Tylko w ten sposób zlikwidujemy biznesowy model mafii trudniącej się przemytem ludzi.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak w domu ........

   Pokój (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Byłem głodny
   .na mojej Ziemi
   czy
   na Twojej
   (na naszej ?)

   „Istnienie i egzystencja” czyli „A Force for Freedom”

   Byłem...rozwiń całość

   Byłem głodny
   .na mojej Ziemi
   czy
   na Twojej
   (na naszej ?)

   „Istnienie i egzystencja” czyli „A Force for Freedom”

   Byłem głodny
   .na mojej Ziemi
   czy
   na Twojej

   Byłem spragniony
   D/dobra wody czy gwałtu

   .na mojej
   czy
   na Twojej
   Ziemi

   Byłem nagi
   .na mojej Ziemi
   czy
   na Twojej

   Byłem poniżany
   .na swojej Ziemi
   . czy na Twojej

   Będę ……

   .na mojej Ziemi
   czy
   na Twojej
   (na naszej ?)

   Bałem się na mojej ziemi czy na Twojej

   Żyłem tworzyłem czy niszczyłem na swojej ziemi czy na Twojej
   (na n a sz e j ?)

   Oddychałem …
   Rozwijałem …..

   K o ch a ł e m b y ł e m kochany . na autonomicznej Ziemi ?
   .na mojej
   .na Twojej
   [na N A SZ E J ?]:

   Byłem przybyszem - przyjąłeś mnie
   Byłem pielgrzymem a …..
   .i d l a cz e g o n i e m o g ę w r ó c i ć do D O M U
   ?
   byś b y ł moim gościem

   ?

   Była wojna na mojej czy na Twojej ziemi ?
   Był pokój
   .na mojej czy na Twojej ziemi

   Był wróg na naszej na mojej czy Twojej z/Ziemi
   Była też propaganda na mojej czy na Twojej Ziemi ?

   ***

   Istniała gdzieś kiedyś p r a w d a
   .na z/Ziemi
   .której
   .jakiej
   ?

   … i kiedy (autonomiczna) Ziemia jest/będzie nasza
   ?

   Jest wojna na mojej czy na Twojej z/Ziemi ?
   Był /jest?/ będzie ? p o k ó j
   .na z/Ziemi
   ?

   i/a… kiedy Z i e m i a jest n a s z a … ? [ Wolność ubrana w Realia]

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   studento

   cytat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "To nieprawda, że Europa stoi przed wyborem: albo przyjmować imigrantów, albo bezczynnie przyglądać się tragedii humanitarnej. Koszt utrzymania jednego uciekiniera, ubiegającego się o status...rozwiń całość

   "To nieprawda, że Europa stoi przed wyborem: albo przyjmować imigrantów, albo bezczynnie przyglądać się tragedii humanitarnej. Koszt utrzymania jednego uciekiniera, ubiegającego się o status uchodźcy, wynosi dziennie 35 euro – za tę sumę można pomóc w Afryce czy Azji aż siedmiu osobom."zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Murzyni powinni pozostac w Afryce i tam powinnismy im pomagac

   pomoc powinnismy w Afryce (oni faktycznie sobie tam nie radza) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   nie dla multi-kulti

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   murzynów wyzwolili biali

   kula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Dla mnie Afryka powinna nadal być własnością państw-kolonizatorów, byłby przynajmniej spokój. To biali ich wyzwolili i myślą, że postąpili dobrze, bo "równość, wolność i braterstwo". To teraz...rozwiń całość

   Dla mnie Afryka powinna nadal być własnością państw-kolonizatorów, byłby przynajmniej spokój. To biali ich wyzwolili i myślą, że postąpili dobrze, bo "równość, wolność i braterstwo". To teraz niech sobie zadek obetrą tymi hasłami. Bo jeśli się z tego nie wycofają to będziemy mieć Afrykę w Europie.

   Jakoś mnie nie wzrusza zapłakane, obce dziecko. Szkoda mi go, ale to nie ja jestem temu winna i nie ja mam realne możliwości, żeby mu pomóc. Niech się wzruszają ci, którym pieniądze nosem wychodzą. Ja mam tutaj, swoje problemy. Dopóki nie przyjdą pd mój dom, pod moją ojczyznę...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proponuję przyjazny protektorat

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Może dobrym rozwiązaniem byłoby dobrowolne oddanie się zacofanych krajów ponownie pod jurysdykcję europejską. Nie chodzi tu o jakiś brutalny rekolonializm ale o rodzaj protektoratu np. podobnego...rozwiń całość

   Może dobrym rozwiązaniem byłoby dobrowolne oddanie się zacofanych krajów ponownie pod jurysdykcję europejską. Nie chodzi tu o jakiś brutalny rekolonializm ale o rodzaj protektoratu np. podobnego do tego co ma Portoryko z USA albo mają zamorskie kolonie francuskie, angielskie czy holenderskie i dobrze sobie żyją a Europejczyk korzysta z urlopu w ciepłych krajach w warunkach spokoju. Nawet takie Falklandy walczyły zbrojnie aby nadal być kolonią brytyjską w latach 80-tych.

   Jest w UE 28 państw i każde, w zależności od możliwości, mogłoby przejąć jakąś strefę w Afryce. Również Polska mogłaby się włączyć do tego programu, np. ze względów na tradycje historyczne na Madagaskarze. Wszystko powinno odbyć się bez przemocy i za dobrowolną zgodą afrykańskich społeczeństw a w zamian otrzymałyby pomoc doradczą lepiej rozwiniętej gospodarki, płacąc za nią swoimi bogactwami naturalnymi, których sami i tak nie są w stanie efektywnie eksploatować – oczywiście eksplotacja odbywałaby się na warunkach humanitarnych i gwarantowałaby, że tamtejsza ludność nie głodowałaby a za godziwą zapłatą mogłaby spokojnie żyć. Z czasem wykształciłyby się ich elity i mogłyby przejąć więcej odpowiedzialności w administracji. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   studento

   nie przejdzie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Niestety czarni są większymi rasistami od białasów i takie coś nie przejdzie- patrz co się dzieje w RPA które kiedyś było zamożnym i stosunkowo spokojnym krajem... W ciągu kilkunastu ostatnich lat...rozwiń całość

   Niestety czarni są większymi rasistami od białasów i takie coś nie przejdzie- patrz co się dzieje w RPA które kiedyś było zamożnym i stosunkowo spokojnym krajem... W ciągu kilkunastu ostatnich lat zabito tam z powodów rasistowskich ponad 60 tys białych afrykanerów zapewniających temu krajowi jeszcze jaki taki dobrobyt (np rolnictwo bardziej zaawansowane niż w samej Europie) Czarni chcą by rządzili nimi czarni, tak jest we wszystkich krajach na południe od Sahary i ...za oceanem nawet:) Na własną zgubę, ale czego się nie robi dla zasady;)
   Bo na zdrowy rozum to większość państw afrykańskich powinno się zgodzić na zarząd komisaryczny np ONZ, ale lokalni kacykowie nigdy się na to nie zgodzą. Tam jedni opływają w luksusy a inni giną z głodu pare metrów dalej. Np taka Luanda stolica Angolii jest... najdroższym miastem świata (ceny pobytu w hotelu, wynajmu mieszkania itp)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tu nie chodzi o 400 ludzi czy o 400 tysięcy

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Unia ma rację, bo tu nie chodzi o 400 ludzi czy o 400 tysięcy ale o 400 milionów a może i 500. 500 milionów biedaków na świecie, którzy chcą sobie poprawić los i próbują się dostać do europejskiej...rozwiń całość

   Unia ma rację, bo tu nie chodzi o 400 ludzi czy o 400 tysięcy ale o 400 milionów a może i 500. 500 milionów biedaków na świecie, którzy chcą sobie poprawić los i próbują się dostać do europejskiej Unii. Ale w Unii jest też „tylko” 500 milionów. Wszystkich ich nie przyjmiemy. Na świecie są już miliony zawodowych uchodźców bądź ludzi żyjących z pomocy w obozach i oni już takimi zostaną. W Afryce nie wrócą do swoich wiosek, bo te wioski nie istnieją, zarosłe dżunglą, z nieuprawianymi od lat polami, zniszczoną kanalizacją, spalonymi przez wojny domami. Zostają w obozach zdani na „papu”. Mają tam wodę, jakąś rozrywkę, skromną pomoc medyczną. Ich dzieci też będą zawodowymi zasiłkowiczami.

   Ale jak takim ludziom pomagać jeśli oni sami nie chcą sobie pomóc? Toczą jakieś głupawe wojenki więc nawet jakbym tam z workiem pieniędzy pojechał to mnie zabiją a kasę wydadzą na karabiny i dalej będą się wykańczać. Tak jest w Nigerii, Egipcie, Tunezji, Mali, Somalii, Iraku, Palestynie, Afganistanie, Libii itp. itd. W Indiach są trędowaci mimo, że nie brakuje leków i jest to uleczalna choroba ale głupota tamtejszego systemu kastowego powoduje, że lekarz nie przyjmie trędowatego a jego dzieci nie mogą chodzić do szkoły a trędowaci wyganiani są poza miasta jak tysiące lat temu. Na ulicach chodzą tony mięsa (tzw. święte krowy) a obok ludzie przymierają głodem.

   To nie brak pieniędzy jest główną przyczyną nędzy milionów ludzi ale brak pokoju, demokracji i fundamentalizmy, od których wielu tam nie chce odejść. Siedzieliśmy z natowskim wojskiem całe lata w Afganistanie po to żeby każda dziewczynka mogła pójść do szkoły a jak nasze wojska stamtąd wyjdą to oni będą się wyrzynać właśnie z powodu tego, że dziewczynki mają siedzieć w domu a nie w szkole i koniecznie w chustach.

   To jakie jest rozwiązanie tych problemów? Bo ja prostego nie widzę.
   I nasz warszawski Frontex będzie dalej murował twierdzę Europa.
   A życie ludzi zawsze należy ratować.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak człowiek widzi zapłakane oczy dziecka

   kroton

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   to chciały zrobić wszystko ,przechodzi po wybuchu pierwszej bomby,czy zamachu.Myślę że powinniśmy zadbać żeby nasze dzieci nie ginęły w przyszłości.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Multi-kulti nie zdalo egzaminu

   Hanomag (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21

   murzyni oraz arabowie sie w ogole nie asymiluja - tworza getta i zamkniete dzielnice; do tego wszystkiego zachowuja sie coraz agresywniej (przestepczosc, islam). nie oszukujmy sie - tak dluzej byc...rozwiń całość

   murzyni oraz arabowie sie w ogole nie asymiluja - tworza getta i zamkniete dzielnice; do tego wszystkiego zachowuja sie coraz agresywniej (przestepczosc, islam). nie oszukujmy sie - tak dluzej byc nie moze, dosyc tego.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama