Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badanie kompetencji uczniów w podstawówkach - zobacz arkusze z zadaniami!

Ewa Wilczyńska
Trzecioklasiści i piątoklasiści podchodzą dzisiaj do badania kompetencji. Napiszą sprawdzian z języka polskiego i matematyki.
Trzecioklasiści i piątoklasiści podchodzą dzisiaj do badania kompetencji. Napiszą sprawdzian z języka polskiego i matematyki. Tomasz Bolt/Polskapresse
Trzecioklasiści i piątoklasiści podchodzili dzisiaj do badania kompetencji. Pisali sprawdzian z języka polskiego i matematyki. Poniżej znajdziecie arkusze z zadaniami.

W badaniu biorą udział jedynie chętne szkoły. W tym roku na Dolnym Śląsku zgłosiło się 387 placówek, czyli ponad połowa. Badanie zyskało zresztą miano "egzaminu trzecioklasisty", który miałby być odpowiednikiem tego pisanego po szóstej klasie i trzeciej gimnazjum. Jego twórcy przestrzegają jednak, że to nie egzamin.

ZOBACZ: Test OBUT 2015 Polski - wizyta u dentysty i tekst o bakteriach - MAMY JUŻ ARKUSZ!
Test Trzecioklasisty OBUT 2015 Matematyka - mamy już arkusz! Sprawdź odpowiedzi!
TEST TRZECIOKLASISTY OBUT 2015. Badanie umiejętności (PYTANIA, ZADANIA, ARKUSZE, ODPOWIEDZI)

- Nasze badanie ma na celu sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów. Ma to pomóc zaplanować pracę nauczycielom, a nam określić, jak wkład szkoły wpływa na wynik nauczania - tłumaczy Natalia Skipietrow z Instytutu Badań Edukacyjnych. Sprawdzian piszą nie tylko uczniowie trzeciej klasy, ale także piątej. Natalia Skipietrow najchętniej użyłaby słowa "kartkówka". Oficjalnie badanie trzecioklasistów nazywa się K3 (wcześniej OBUT), a piątoklasistów K5 (wcześniej DUMa).

- Zależy nam na tym, żeby szkoły nie stresowały uczniów tym badaniem, dlatego zalecamy, by było przeprowadzane w trakcie normalnej lekcji. Nie chcemy także, by nauczyciele wystawiali oceny na podstawie wyników - dodaje Skipietrow. Mają one jedynie posłużyć w planowaniu zajęć dla kolejnych roczników. To także wskazówka dla tych, którzy w kolejnym roku będą pracować z przebadanymi uczniami.

Lidia Marcinkowska-Ogrodnik, pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 20 przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu przyznaje, że wyniki są brane pod uwagę, kiedy nauczyciel ma wątpliwości, czy uczeń powinien zostać przepuszczony do czwartej klasy.

Badanie opiera się na podstawie programowej. Trzecioklasiści zmierzą się z działaniami arytmetycznymi od dodawania po dzielenie na liczbach do 100. W piątej klasie na uczniów czekają ułamki i geometria. Do tego czytanie ze zrozumieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska