Afera taśmowa: Sienkiewicz zorganizował prowokację na Marszu...

  Afera taśmowa: Sienkiewicz zorganizował prowokację na Marszu Niepodległości? Opozycja żąda wyjaśnień

  Maciej Deja (AIP)/TVN 24/X-News

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Bartłomiej Sienkiewicz
  1/2
  przejdź do galerii

  Bartłomiej Sienkiewicz ©Bartek Syta

  Posłowie SLD żądają by prokurator generalny Andrzej Seremet oraz szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik złożyli przed sejmową komisją do spraw służb specjalnych wyjaśnienia w sprawie nowych wątków afery podsłuchowej. PiS chce by na posiedzeniu Sejmu informację na temat śledztwa przekazał prokurator generalny oraz premier Ewa Kopacz. Opozycja jest zbulwersowana dzisiejszą publikacją tygodnika "Do Rzeczy", z w której wynika, że szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz mógł zorganizować prowokację z podpaleniem budki wartowniczej przy ambasadzie Rosji w Warszawie podczas Marszu Niepodległości w listopadzie 2013 r.

  TVN 24/X-News

  - Poprosimy prokuratora generalnego o informacje odnośnie przebiegu wyjaśniania wszystkich aspektów dotyczących afery taśmowej, a od szefa CBA oczekujemy ewentualnego potwierdzenia nieprawidłowości, które pojawiły się w rozmowie z wicepremier Elżbietą Bieńkowską " - powiedział w Sejmie poseł Stanisław Wziątek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

  – Chcemy dowiedzieć się, czy ówczesny minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz doprowadził do incydentu, który tak skomplikował nasze relacje na arenie międzynarodowej. Żądamy wyjaśnień przed Sejmem od wiceminister Bieńkowskiej i szefa CBA Pawła Wojtunika w tej sprawie- stwierdził Mariusz Błaszczak z Prawa i Sprawiedliwości. PiS chce by tłumaczyła się także premier Ewa Kopacz ale ta zdecydowanie stwierdziła, że badaniem sprawy zajmuje się niezależna od rządu prokuratura.

  - Nie mam nic do powiedzenia w tej sprawie - podkreśliła premier Kopacz.

  CZYTAJ TAKŻE: "Do Rzeczy": Czy Bartłomiej Sienkiewicz kazał podpalić budkę pod rosyjską ambasadą? [NAGRANIE AUDIO]

  Natomiast Prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki oraz prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. "Działając w imieniu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, (...), zawiadamiam o możliwości popełnienia przez Pana Bartłomieja Sienkiewicza przestępstw – sprawstwa kierowniczego niszczenia cudzej rzeczy oraz nadużycia władzy".

  Zawiadomienie jest konsekwencją opublikowania przez tygodnik "Do Rzeczy" fragmentów nagranej w restauracji "Sowa i Przyjaciele" rozmowy szefa CBA Pawła Wojtunika z byłą wicepremier i minister infrastruktury Elżbietą Bieńkowską. Wojtunik opowiadając Bieńkowskiej o współpracy z ówczesnym szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem mówi m.in, że -... facet nauczył ich, że on dzwoni i im rozkazuje. I tak samo poszli, spalili budkę pod ambasadą bo minister osobiście wymyślił...

  - Jeśli opublikowano prawdziwe fragmenty rozmowy, to mamy do czynienia z szokującą sytuacją, kiedy minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz bezprawnie nakazuje funkcjonariuszom popełnienie przestępstwa przez podpalenie budki wartowniczej, sprowadzając zagrożenie dla tysięcy ludzi uczestniczącym w Marszu Niepodległości - mówi Robert Winnicki z RN. Ocenia, że jeśli opisane fakty zostaną potwierdzone to Sienkiewicz doprowadził do naruszenia reputacji Polski i zaognienia i tak już niełatwych stosunków z Rosją".

  – Postępowanie w sprawie podpalenia było prowadzone, zarzuty zostały postawione, w toku śledztwa okazało się jednak, że ustalenie sprawców nie jest możliwe. Śledztwo zostało umorzone. Dzisiaj z kolei wpłynęło do nas ponowne zawiadomienie w tej sprawie. Zostało wszczęte postępowanie sprawdzające, mające na celu ustalić, czy wystąpiły przesłanki, o których mowa w doniesieniu – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej Przemysław Nowak.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skończy z PO i ich prezydentem

   Jano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   A ja nie chcę Polski Tuska, Komorowskiego, Legierskiego, Niesiołowskiego, Lisa i Kuronia a także Geremka Michnika, Szechtera i Kutza. Nie chcę również Polski gejowskiej, feministycznej,...rozwiń całość

   A ja nie chcę Polski Tuska, Komorowskiego, Legierskiego, Niesiołowskiego, Lisa i Kuronia a także Geremka Michnika, Szechtera i Kutza. Nie chcę również Polski gejowskiej, feministycznej, kazirodczej, znarkotyzowanej i pijanej. Nie chce także Polski głupawej Dody, szpanującego Wojewódzkiego, kochającego inaczej Biedronia, nienawistnego Palikota, dziwadła Grodzkiego i PO sprzedającej Polskę komu wlezie. Chcę Polski dumnej i wspaniałej. Polski niezależnej, Polski Piastów i Jagiellonów, Polski wygrywającej pod Grunwaldem, Kłuszynem, Beresteczkiem, Wiedniem i Warszawą, Polski hetmanów Żółkiewskich i Lanckorońkich, Stefana Batorego i Władysława Jagiełły. Polski mądrej jak umysł Kopernika, Marii Skłodowskiej Curie czy Łukasiewicza, odkrywczej jak podróże Strzeleckiego i Domeyki, logicznej jak mózgi Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego, bohaterskiej jak życie Inki i rotmistrza Pileckiego odważnej jak kawalerie z Somossiery i Radzymina. Komorowski takiej Polski nam nie zapewnia z Dudą mamy szansęzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Patrzcie potomek noblisty

   kroton

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   dołożyłby i swój kamyk na tą kupę??Co na to nasze stróże prawa?? Patologia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do umorzenia

   edek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Przejęzyczył się a poza tym wyrwane z szerszego kontekstu. No i teraz trzeba ścigać tych co podnieśli rękę na "mężów stanu".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PIS w popłochu wypuszcza fałszywki a ciemny lud jakl zwykle łyka

   dajcie sobie budyniu to wam przejdzie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 18

   Idąc tym tokiem rozumowania to jutro się dowiemy, że samochód TVN24 spalił osobiście Tusk a nie pisowskie bojówki pod przebraniem demonstrantów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kłamca

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Czyżby już zasłaniał twarz jak zasłaniają bandytom?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bajarz

   KIBOL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Ten Sienkiewicz to bajarz,jak jego pradziadek,cholera wi kiedy mówi prawdę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prowokatorzy z PO w akcji

   BUL i WSI mnie mierzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 3

   nie dla Komorowskiego


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czas eleganckich kolacji za pieniędza podatników się kończy.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   pełowcy! przyjdziemy po Was. I zgodnie z literą prawa każdy, który ukradł, beknie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prowokatorzy z PO w akcji

   BUL i WSI mnie mierzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   nie dla Komorowskiego

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo