Petro Poroszenko przywłaszczył ziemię w zabytkowej dzielnicy...

  Petro Poroszenko przywłaszczył ziemię w zabytkowej dzielnicy Kijowa?

  Sylwia Arlak / AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Według dziennikarzy amerykańskiego Radia Swoboda prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przywłaszczył sobie ziemię w zabytkowej dzielnicy Kijowa i sabotował śledztwo w sprawie budowy willi w obszarze chronionym – podaje portal Sputniknews.
  - W ciągu siedmiu lat Poroszenko nabył ponad hektar zabytkowej działki w elitarnej dzielnicy Kijowa, a niedawno nie pozwolił na śledztwo w sprawie uszkodzenia XVIII-wiecznego budynku, które zostało spowodowane pracami budowlanymi – czytamy na stronie internetowej rozgłośni.

  W rejonie mieści się wiele zabytków, m.in. Ławra Peczerska, klasztor prawosławny z siedzibą zwierzchnika ukraińskiej cerkwi patriarchatu moskiewskiego.
  Niedaleko znajdują się dwie działki o tym samym adresie. Jedna należy do Poroszenki, druga do doradcy i partnera biznesowego prezydenta, Igora Kononienki, który jest zastępcą szefa frakcji Bloku Petra Poroszenki w Radzie Wierchownej. Na stronie radia opublikowano „akt własności” działki przy ul. Radialnej 5, która należeć ma właśnie do Poroszenki. Według stacji dokument ten został sporządzony w 2009 roku.

  Prace budowlane na działce Poroszenki rozpoczęły się w listopadzie 2012 roku, miesiąc przed tym jak otrzymał pozwolenie na budowę. Ze względu na możliwość ewentualnego uszkodzenia zabytku prace budowlane zostały przerwane. Zakończono je jednak po tym, jak budynek częściowo już został zniszczony. Prokuratura rejonu pieczerskiego Kijowa rozpoczęła śledztwo w sprawie jego uszkodzenia, jednak pięć miesięcy po objęciu przez Poroszenkę prezydentury w 2014 roku, zostało ono zamknięte.
  - Rzecznik prokuratury Kijowa Aliona Jachno oświadczyła, że żadnych naruszeń nie wykazano. Po 18 dniach, 24 listopada 2014 roku Poroszenko podpisał nowy dokument o wznowieniu budowy na działce w dzielnicy Carskie Sioło. W maju prac tam nie prowadzono – czytamy w artykule.

  Dziennikarze przypominają, że majątek Poroszenki szacowany jest na 750 milionów dolarów, a przez współpracowników nazywany jest przywódcą deoligarchizacji, ponieważ obiecał zwalczać oligarchów i korupcję. - Jednak zarówno nowe fakty, dotyczące jego własności, jak i brak obietnicy wyborczej w sprawie sprzedaży aktywów wywołują coraz więcej pytań. Najważniejsze z nich brzmi: czy Petro Poroszenko rzeczywiście dąży do oddzielenia wielkiego biznesu od polityki ukraińskiej? - pyta retorycznie portal Radio Swoboda.

  Jak dotąd ani prezydent, ani jego rzecznik nie ustosunkowali się do zarzutów.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To tam normalne.

   Jaś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Byłem tam. Wielki bałagan. Każdy chce i dla siebie coś zabiera. Tak mają we krwi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poroszenko gloryfikuje UPA

   Igor Wojtczak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Poroszenko gloryfikuje UPA. Działa jak satrapa powiększając swój majątek. Żenujące jest popieranie takiej Ukrainy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Petro Poroszenko przywłaszczył ziemię w zabytkowej dzielnicy Kijowa?

   Olga

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   A czego mozna spodziewac sie po potomku Bandery ? Ukraina ma w rzadzie samych nazistow, bandytow wypuszczonych ze zlodziejka Timoszenko podczas Majdanu z wiezienia. Jeszcze nasz prezydent, miejmy...rozwiń całość

   A czego mozna spodziewac sie po potomku Bandery ? Ukraina ma w rzadzie samych nazistow, bandytow wypuszczonych ze zlodziejka Timoszenko podczas Majdanu z wiezienia. Jeszcze nasz prezydent, miejmy nadzieje, ze wyleci, sprowadza ich do Polski i kradnie nasze podatki na utrzymanie kijowskich bandytow.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież to bandyta

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   moralny spadkobierca banderowców. ktoś miał jakieś wątpliwości co do tego pana?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj tam ! Zaraz sobie przywłaszczył ......

   Gdyby w ten sposób (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   oceniać polityków, to nasze POlityki są już miliarderami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i co w tym nadzwyczajnego na tym terenie

   qwerty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Przecież na Ukrainie złodziej złodziejem pogania. Tam to jest dopiero ch.. du.. i kamieni kupa. Pseudo państwowość.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama