PiS składa doniesienie do prokuratury: MON ustawiło przetarg

  PiS składa doniesienie do prokuratury: MON ustawiło przetarg

  Maciej Deja AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Śmigłowiec caracal

  Śmigłowiec caracal ©Grzegorz Dembiński

  Klub PiS złożył w piątek do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa podczas rozstrzygania przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiej armii. Główne zarzuty padają pod adresem Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka oraz jego zastępcy Czesława Mroczka.
  Śmigłowiec caracal

  Śmigłowiec caracal ©Grzegorz Dembiński

  Poseł PiS Antoni Macierewicz zapowiedział złożenie doniesienia po środowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Wojska Polskiego, na którym ujawniono liczne nieprawidłowości w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe. Tuż po jego rozstrzygnięciu wyjaśnień od ministerstwa domagał się również Zarząd PZL Mielec, którego oferta została odrzucona.

  - Wczorajsze testy Caracala, na których byłem, to nie były testy, tylko pokazówka - stwierdził w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) poseł PiS Bartosz Kownacki.
  Dodał również, że posłowie PiS będą tej sprawy pilnować, żeby "za chwilę się nie okazało, że już nie mamy odwrotu, bo umowa została podpisana". - Dopóki nie jest, można reagować. Potem koszty ewentualnych odszkodowań mogą być bardzo duże - powiedział w rozmowie z AIP Kownacki.

  W piątek posłowie PiS zorganizowali konferencję prasową, na której poinformowali o złożeniu zawiadomieniu do prokuratury – Ten przetarg powinien być przejrzysty i transparentny, a jego warunki powinny być jasne i nie budzące wątpliwości. A takie wątpliwości pojawiały się od samego początku – powiedział poseł Kownacki.

  – W trakcie składania ofert doprecyzowano zamówienia techniczne. Były one tak sformułowane, by preferowały tylko jednego z oferentów – Airbusa. Na samym początku zamówienie było na 26 helikopterów, potem zmieniono na 70, a później obniżono do 50. Od samego początku oferenci nie wiedzieli, na ile maszyn składają oferty – zaznaczył Kownacki. Zasugerował również, że przetarg nie był tym samym przeprowadzony zgodnie z zasadą rzetelności, gospodarności, legalności i celowości.

  Politycy PiS powołują się na art. 231 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim funkcjonariusz publiczny, przekraczający swoje uprawnienia lub nie dopełniający obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego i podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Jeżeli sprawca dopuszcza się tego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do dziesięciu lat.

  Kluczowa decyzja w sprawie przetargu zapadła 21 kwietnia – wtedy MON poinformowało, że do następnego etapu programu śmigłowcowego (testów przeprowadzanych przez wojsko) przechodzi tylko jedna maszyna – wielozadaniowy śmigłowiec H225M Caracal, produkcji Airbus Helicopters. Poza maszyną oferowaną przez PZL odrzucono również helikopter amerykańskiego konsorcjum Sikorsky.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Platforma Oszustow......

   jowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   "Wygrany przetarg" bo wlasnie tyle kosztowal stolek dla Donalda w Brukseli!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zaczyna sie cenzura!

   tak wyglada wolnosc wedlug blazna Komorowskiego i PO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   SKANDAL! Kto blokuje sprzedaż książki Wojciecha Sumlińskiego? Przed drugą turą wyborów księgarnie wycofują ze sprzedaży „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”...rozwiń całość

   SKANDAL! Kto blokuje sprzedaż książki Wojciecha Sumlińskiego? Przed drugą turą wyborów księgarnie wycofują ze sprzedaży „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”

   http://wpolityce.pl/polityka/244599-skandal-kto-blokuje-sprzedaz-ksiazki-wojciecha-sumlinskiego-przed-druga-tura-wyborow-ksiegarnie-wycofuja-ze-sprzedazy-niebezpieczne-zwiazki-bronislawa-komorowskiegozwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cha ,cha...

   opinia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   urzednik panstwowy za przewalki powinien otrymywac kare od 5-ciu lat wzwyz . Przy takich karach jakie sa obecnie , zawsze beda kradli...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama