Wrocław: Pomagają innym za uśmiech i doświadczenie

  Wrocław: Pomagają innym za uśmiech i doświadczenie

  Magdalena Gębicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Fundacja na rzecz Równości we Wrocławiu poszukuje osób do towarzyszenia klientkom na rozprawach sądowych.
  Wolontariusze często pomagają chorym i samotnym osobom

  Wolontariusze często pomagają chorym i samotnym osobom ©Fot. Dariusz Gdesz

  Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy czeka na tych, którzy poświęcą swój czas na asystowanie niemieckojęzycznym wystawcom podczas Targów Pracy. Wrocławskie Centrum Wolontariatu ma też oferty pomocy zwykłym ludziom. Raz w miesiącu potrzebne jest wsparcie w sprzątaniu 72-letniej schorowanej pani Krystynie .

  Jak widać, na wrocławskich wolontariuszy czeka wiele ofert. Zapotrzebowanie stale jest dużo większe niż liczba osób chętnych pomagać innym.

  - Zdarza się, że do jednego projektu potrzeba czasami 10-15 osób, dlatego każda para rąk się przyda - mówi Krzysztof Pokorski z Wrocławskiego Centrum Wolontariatu. Że wolontariat ma duże znaczenie, może świadczyć fakt, że Unia Europejska ogłosiła 2011 rok Europejskim Rokiem Wolontariatu.

  Wolontariat studencki działa we Wrocławiu od 2004 roku jako program Projektor. Młodzi ludzie prowadzą zajęcia dla dzieci pochodzących z mniejszych miejscowości.

  - W wolontariacie jedna i druga strona czerpie dużo - przekonuje Kazimierz Suszniak, regionalny koordynator programu.

  - Dzieci mają szanse na podciągnięcie się w nauce. A studenci - mogą zdobywać doświadczenie - dodaje.

  Jakie oferty czekają na przyszłych wolontariuszy? Wrocławskie Centrum Wolontariatu co miesiąc szkoli nowych ochotników. W czwartek rusza już trzecie szkolenie w tym roku.

  W programie Projektor wzięła udział Paulina Przydział, wrocławska studentka pedagogiki. Prowadziła zajęcia w świetlicy dla dzieci w Szkole Podstawowej nr 99 przy ul. Głubczyckiej we Wrocławiu. Teraz pracuje w przedszkolu. - Przy przyjęciu pomogło mi to, że miałam już doświadczenie przy pracy z dziećmi.

  Żeby zostać wolontariuszem, trzeba mieć 18 lat lub dostać pisemne pozwolenie od rodziców. I stawić się na spotkanie organizacyjne: najbliższe jest w środę 6 kwietnia o godz. 17.30, pl. św. Macieja 5.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama