Ważne
  Nie chcą badać piersi

  Nie chcą badać piersi

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławianki i reszta Dolnoślązaczek jak ognia unikają badań. Przez to rocznie stwierdza się 1200 nowych przypadków zachorowań na raka piersi i 276 na raka szyjki macicy.
  Dolny Śląsk zajmuje ósme miejsce w kraju pod względem liczby pacjentek, które zgłosiły się na badania cytologiczne. Do przebadania w ciągu trzech lat w ramach ogólnopolskiego programu wykrywania raka szyjki macicy jest 750 tys. mieszkanek (od 25 do 59 lat).

  Tymczasem w ub. roku zgłosiło się ich tylko 50 tys. Na dalsze badania lekarze skierowali tysiąc pacjentek. U prawie 700 wykryto podejrzane zmiany. U 53 okazały się one nowotworowymi. Nieco lepiej jest z mammografią - zajmujemy czołowe miejsce w kraju, ale i tak wyniki są dalekie od ideałów.

  Wielu tragedii można by uniknąć, gdyby pacjentki wcześniej zgłaszały się do lekarzy, a nie dopiero wtedy, gdy coś je boli i często, gdy na uratowanie piersi lub życia jest za późno.
  - Mimo, że badania cytologiczne i mammograficzne piersi są bezpłatne, kobiety z nich nie korzystają. Dostają zaproszenia na nie, ale odzew jest marny - ubolewa Joanna Mierzwińska z dolnośląskiego oddziału NFZ.

  Dlatego niewykluczone, że już niedługo tego typu badania staną się przymusowe, podobnie jak to 20 lat temu zrobiono w Szwecji i pozostałych państwach skandynawskich, gdzie jest najniższa w Europie umieralność na oba nowotwory.
  - Przyszła do nas jedynie co piąta pani w wieku od 50 do 69 lat, której wysłaliśmy zaproszenia na bezpłatne badania - załamuje ręce Jolanta Kotowska z wojewódzkiego ośrodka koordynującego program profilaktyki raka piersi i szyjki macicy, który działa przy Dolnośląskim Centrum Onkologii.

  Zeszłego roku na mammografię przyszło 80 tys. kobiet na 340 tys. z grupy podwyższonego ryzyka. Blisko 5,5 tys. wysłano na kolejne badania, a u 461 wykryto raka.
  - Warto się nad tym zastanowić. Jeśli w tej liczbie przebadanych wykryliśmy tyle nowotworów, to ile by ich było, gdybyśmy przebadali wszystkie panie? - zastanawia się Jolanta Kotowska.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo