Żużel. Moi drodzy, czas na Falubaz. Trzeba wygrać, ale nie...

  Żużel. Moi drodzy, czas na Falubaz. Trzeba wygrać, ale nie za wysoko

  Wojciech Koerber

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Z prawej prezes Andrzej Rusko, znów mocno widoczny przy drużynie.
  1/3
  przejdź do galerii

  Z prawej prezes Andrzej Rusko, znów mocno widoczny przy drużynie. ©Paweł Relikowski

  Niech nikogo nie zwiedzie rozjechanie GKM-u Grudziądz. W niedzielę przyjadą stare wygi z Zielonej Góry i założą poprzeczkę wyżej. O wiele wyżej?
  Moi drodzy! - zapewne w ten sposób zwracali się do zawodników Krystyna Kloc i Andrzej Rusko po ostatnim zwycięstwie Betardu Sparty. Ekipa Piotra Barona nie wypuściła grudziądzan z trzydziestki (63:27), wystawiając łączną fakturę na blisko 300 tysięcy złotych. Po zsumowaniu bonusów punktówka drużyny zatrzymała się bowiem na bolesnej dla klubu liczbie 72.

  Nie wszyscy byli jednak syci. Michael Jepsen Jensen, delikatnie rzecz ujmując, wyraził swoje niezadowolenie, iż nie został wstawiony do biegów nominowanych.
  Duńczyk jest po dwuletnim pobycie we Włókniarzu Częstochowa, gdzie raczej nie płacili, stąd zależy mu, by rychło nadrobić stracony czas. Tym bardziej, że wcześniej w Rzeszowie się nie powiodło. Tam Jensen sprawiał wrażenie naprawdę szybkiego, lecz tylko do pewnego momentu. Do momentu, gdy Dawid Lampart nadstawił mu tylne koło. Wtedy, tak to nazwijmy, silniki straciły kompresję. W klubie przekonują, że Jepsen musi wiedzieć i pogodzić się z faktem, iż w pewien sposób gwarantowane są cztery starty. A każdy następny to bonus. I że istnieje też pojęcie “względy szkoleniowe”, które każe dawać szansę utalentowanej młodzieży. Takiej jak Maksym Drabik.

  Pojedynek z GKM-em Grudziądz zaostrzył apetyty kibiców, lecz nie wiemy jeszcze, co pokazał dobitniej – siłę gospodarzy, czy może słabość gości. Załóżmy, że to drugie, przyczepiając się do klasy poszczególnych jeźdźców. No to załóżmy. Marcin Nowak i Mike Trzenisok to jedna ze słabszych formacji młodzieżowych w PGE Ekstralidze. Daniel Jeleniewski był w ostatnich latach zawodnikiem I-ligowym, a i Rafał Okoniewski również. Z jego błyskawicznych wyjść spod taśmy zostało niewiele. Stary Tomasz Gollob – wiadomo, huśtawka. Wreszcie Artjom Łaguta i Krzysztof Buczkowski, ci, którzy najbardziej mieli z gospodarzami zadzierać, byli wypluci po całonocnej podróży z duńskiego Esbjergu.

  Gospodarze? Byli błyskotliwi, bo zdrowi, wypoczęci i dopasowani do własnego toru, na którym trenowali od kilku dni. - I to też pewnie pokazuje, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie oraz regeneracja – mówi nam menedżer Piotr Baron. Taki Tai Woffinden – zamiast gonić z Esbjergu, co pierwotnie planował, lecz klub nie wyraził na to zgody - mógł sobie w tym czasie, dla relaksu, pobrzdękać na gitarze w klubowym warsztacie. A później udowadniać, że szeroka też jednak niesie. Choć, rzecz jasna, nie wszystkich.

  W najbliższą niedzielę, tak sądzimy, poprzeczka pójdzie jednak w górę. Po pierwsze - tym razem trzy nasze flagowe okręty: Woffinden, Jensen i Maciej Janowski wracać będą z daleka. W sobotę czeka ich Grand Prix Finlandii w Tampere, gdzie przed rokiem tor się rozpadał i był mocno podatny na tworzenie kolein. Logistyka powrotu – via Berlin – wydaje się jednak optymalna oraz dopracowana. No a po drugie - nie da się ukryć, że rywal z dużo wyższej półki.

  Falubaz to doświadczenie. Piotr Protasiewicz – lat 40, Grzegorz Walasek – 39, Andreas Jonsson – 35, Jarosław Hampel – 33. A zatem, dzięki dzisiejszej suplementacji – piękni czterdziestoletni. Poza Szwedem każdy może jednak napisać praktyczny poradnik pt. „Jak błyskawicznie wychodzić spod taśmy”, co we Wrocławiu jest niezmiernie ważne. Kluczowe wręcz. Hampel i Jonsson też sposobią się do występu w Tampere, a ten pierwszy już w czerwcu spróbuje wprowadzić Polskę na podium DPŚ. Jak najwyżej. Wydaje się, że tegoroczny ból głowy Marka Cieślaka nie jest zbyt uciążliwy. Z piątki Hampel, Janowski, Przemysław Pawlicki, Piotr Pawlicki oraz Bartosz Zmarzlik jednemu będzie musiał powiedzieć „naprawdę mi przykro, na kogoś musiało paść”. Tak to wygląda na dziś i nie jest to selekcja negatywna.

  Wracamy do Falubazu. Otóż wrocławscy kibice mogą być zbudowani słowami Walaska, które wypowiedział na antenie Radia Zachód. - Mecz Sparty z GKM-em oglądałem w telewizji. Włączyłem transmisję z Wrocławia i coś mi nie pasowało, nie wiedziałem nawet, że przeniesiono maszynę startową – zauważył pan Grzegorz. Ta wypowiedź pokazuje, że w dyscyplinie o nazwie żużel taktyczne przygotowanie do spotkania wciąż nie jest doszacowane i pozostawia wiele do życzenia. Że dział „obserwacje i analizy” nie wszędzie funkcjonuje jak należy, a gdzieniegdzie nie istnieje w ogóle. Nie chcemy się czepiać, to słowa wypowiedziane na kilka dni przed meczem, więc może odprawa taktyczna z taśmami wideo dopiero jest szykowana. No ale przecież mowa o 1. kolejce PGE Ekstraligi. Pierwotnie miał się zameldować Falubaz we Wrocławiu już 6 kwietnia. A tu wciąż taka niespodzianka z maszyną startową...

  Na Adriana Gałę naciska Damian Dróżdż, ale czy już w niedzielę dostanie swoją szansę? - Spokojnie popatrzymy. Adrian miał pewne problemy z silnikami, miał je poserwisować i zobaczymy, czy wróci z nimi zbudowany - tłumaczy Piotr Baron.

  1. kolejka PGE Ekstraligi

  Betard Sparta Wrocław – SPARFalubaz Zielona Góra (niedziela, godz. 16.45 - prezentacja, godz. 17 - pierwszy bieg). Sędzia - Krzysztof Meyze. Komisarz toru - Robert Sawina.


  Sparta: 9. Tai Woffinden, 10. Vaclav Milik, 11. Tomasz Jędrzejak, 12. Michael Jepsen Jensen, 13. Maciej Janowski, 14. Adrian Gała, 15. Maksym Drabik.

  Falubaz:1. Jarosław Hampel, 2. Grzegorz Walasek, 3. Aleksandr Łoktajew, 4. Andreas Jonsson, 5. Piotr Protasiewicz, 6. Alex Zgardziński, 7. Krystian Pieszczek.

  MRGARDEN GKM Grudziądz - Unia Tarnów (godz. 17, transmisja na żywo w nSport). Sędzia - Piotr Lis. Komisarz toru - Tomasz Welc.

  GKM: 9. Artiom Łaguta, 10. Daniel Jeleniewski, 11. Rafał Okoniewski, 12. Krzysztof Buczkowski, 13. Tomasz Gollob, 14. Mike Trzensiok, 15. 14. Marcin Nowak.

  Tarnów:1. Kenneth Bjerre, 2. Artur Mroczka, 3. Leon Madsen, 4. Janusz Kołodziej, 5. Martin Vaculik, 6. Ernest Koza, 7. Damian Dąbrowski.

  PGE Stal Rzeszów - FOGO Unia Leszno (godz. 19.30, transmisja na żywo w nSport). Sędzia - Artur Kuśmierz. Komisarz toru - Zbigniew Kuśnierski.

  Rzeszów: 9. Kenni Larsen, 10. Mirosław Jabłoński, 11. Dawid Lampart, 12. Greg Hancock, 13. Peter Kildemand, 14. Artur Czaja, 15. Krystian Rempała.

  Leszno:1. Nicki Pedersen, 2. Tomas H. Jonasson, 3. Grzegorz Zengota, 4. Przemysław Pawlicki, 5. Emil Sajfutdinow, 6. Bartosz Smektała, 7. Piotr Pawlicki.

  MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów - KS Toruń (godz. 19.30). Sędzia - Jerzy Najwer. Komisarz toru - Grzegorz Janiczak.

  Gorzów: 9. Niels Kristian Iversen, 10. Linus Sundstrom, 11. Krzysztof Kasprzak, 12. Tomasz Gapiński, 13. Matej Zagar, 14. Adrian Cyfer, 15. Bartosz Zmarzlik.

  Toruń:1. Chris Holder, 2. Kacper Gomólski, 3. Jason Doyle, 4. Adrian Miedziński, 5. Grigorij Laguta, 6. Paweł Przedpełski, 7. Oskar Fajfer.

  1. Leszno 3 6 +45
  2. Zielona Góra 2 4 +14
  3. Wrocław 3 3 +21
  4. Toruń 3 3 +2
  5. Rzeszów 3 2 -1
  6. Tarnów 2 2 -4
  7. Grudziądz 3 2 -44
  8. Gorzów 3 0 -33

  Następna kolejka (24 maja): Wrocław – Tarnów (g. 17), Leszno - Toruń (g. 17), Zielona Góra - Gorzów (g. 19.30), Grudziądz - Rzeszów (g. 19.30).

  >

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SPARTA

  z (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  50:40 po fajnym meczu, raczej Hampel,Protasiewicz, Walasek czy Jonsson jadący w kratkę na 3,2,0 te 40 pkt z Loktajewem po którym można spodziewać się wszystkiego są wstanie uzbierać, My jedźmy...rozwiń całość

  50:40 po fajnym meczu, raczej Hampel,Protasiewicz, Walasek czy Jonsson jadący w kratkę na 3,2,0 te 40 pkt z Loktajewem po którym można spodziewać się wszystkiego są wstanie uzbierać, My jedźmy swoje w kompletnym składzie (bo GP to nieobliczalna impreza)a będzie ok.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  atut toru

  wro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Sparta posiada teraz bardzo ważny atut własnego toru ze względu na usytuowanie maszyny startowej i to, że ten obecny pierwszy łuk jest inny. Po za tym wydaje się mi, że obecna drużyna jest...rozwiń całość

  Sparta posiada teraz bardzo ważny atut własnego toru ze względu na usytuowanie maszyny startowej i to, że ten obecny pierwszy łuk jest inny. Po za tym wydaje się mi, że obecna drużyna jest najmocniejsza od czasu przejęcia jej przez Barona. Zwłaszcza linia młodzieżowa jest najmocniejsza. Ustawienie Jensena w drugiej linii też było dobrym zabiegiem i sprawdza się ono też po złamaniu par. Można śmiało zaryzykować, że Sparta powinna wygrać, no może nie takimi rozmiarami, ale 10 punktów przewagi może być.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wygramy!

  Tylko Sparta! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Jakoś jestem spokojny, że wygramy. 47:43 coś koło tego się zakręci.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najpierw przeczytać, potem publikować.

  G (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Panie Wojtku w ostatnim zdaniu trzeciego akapitu pomylił Pan Jeleniewskiego z Buczkowskim.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WoK

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dziękuję, poprawione;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No i pupa

  Lex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  No i pupa będzie z naszej atmosfery. Zastanawiałem się właśnie czy Jensen sam oddał Drabikowi bieg czy go zmuszono. Widać, że lekko zmuszono i czy względy szkoleniowe nie odbiją się nam czkawką na...rozwiń całość

  No i pupa będzie z naszej atmosfery. Zastanawiałem się właśnie czy Jensen sam oddał Drabikowi bieg czy go zmuszono. Widać, że lekko zmuszono i czy względy szkoleniowe nie odbiją się nam czkawką na amosferze?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez tytułu

  G (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  To trener decyduje o tym kto jedzie. Atmosfera atmosferą - jest ważna, ale każdy swoje miejsce powinien znać i widzieć co do niego należy. W normalnych czasach starszy zawodnik sam zaproponował by...rozwiń całość

  To trener decyduje o tym kto jedzie. Atmosfera atmosferą - jest ważna, ale każdy swoje miejsce powinien znać i widzieć co do niego należy. W normalnych czasach starszy zawodnik sam zaproponował by jazdę młodszemu koledze. Dzisiaj tylko hajs ludziom w głowie :/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pozamiatane

  guru (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Punktu z tego meczu nie bedzie.

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Eliminacje Ligi Mistrzów
  Eliminacje Ligi Europy
  1 Legia Warszawa Live 37 44 21 10 6 70-31
  2 Jagiellonia Białystok Live 37 42 21 8 8 64-39
  3 Lech Poznań Live 37 42 20 9 8 62-29
  4 Lechia Gdańsk Live 37 42 20 8 9 57-37
  5 Korona Kielce Live 37 28 14 5 18 47-65
  6 Wisła Kraków Live 37 26 14 6 17 54-57
  7 Pogoń Szczecin Live 37 25 11 13 13 51-54
  8 Bruk-Bet Termalica Nieciecza Live 37 25 13 7 17 35-55
  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Spadek do 1. ligi
  1 Zagłębie Lubin Live 37 34 14 11 12 51-45
  2 Piast Gliwice Live 37 31 12 10 15 45-54
  3 Śląsk Wrocław Live 37 29 12 10 15 49-52
  4 Wisła Płock Live 37 28 12 11 14 49-57
  5 Arka Gdynia Live 37 24 10 9 18 44-60
  6 Cracovia Live 37 24 8 15 14 45-52
  7 Górnik Łęczna Live 37 22 9 10 18 47-63
  8 Ruch Chorzów Live 37 19 10 8 19 42-62
  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Awans do grupy mistrzowskiej
  Miejsce w grupie spadkowej
  Ruch Chorzów został ukarany odjęciem czterech punktów za zaległości finansowe
  1 Legia Warszawa Live 37 73 21 10 6 70-31
  2 Jagiellonia Białystok Live 37 71 21 8 8 64-39
  3 Lech Poznań Live 37 69 20 9 8 62-29
  4 Lechia Gdańsk Live 37 68 20 8 9 57-37
  5 Zagłębie Lubin Live 37 53 14 11 12 51-45
  6 Wisła Kraków Live 37 48 14 6 17 54-57
  7 Korona Kielce Live 37 47 14 5 18 47-65
  8 Wisła Płock Live 37 47 12 11 14 49-57
  9 Pogoń Szczecin Live 37 46 11 13 13 51-54
  10 Śląsk Wrocław Live 37 46 12 10 15 49-52
  11 Piast Gliwice Live 37 46 12 10 15 45-54
  12 Bruk-Bet Termalica Nieciecza Live 37 46 13 7 17 35-55
  13 Cracovia Live 37 39 8 15 14 45-52
  14 Arka Gdynia Live 37 39 10 9 18 44-60
  15 Ruch Chorzów Live 37 38 10 8 19 42-62
  16 Górnik Łęczna Live 37 37 9 10 18 47-63

  Zapowiedzi meczów - gdzie oglądać