Zgorzelec: Granice nadal dzielą przez nieżyciowe przepisy

  Zgorzelec: Granice nadal dzielą przez nieżyciowe przepisy

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Muzeum Przyrodnicze w Görlitz jest jednym z miejsc, które chętnie odwiedzają uczniowie

  Muzeum Przyrodnicze w Görlitz jest jednym z miejsc, które chętnie odwiedzają uczniowie ©Katarzyna Wilk

  Mimo że do strefy Schengen weszliśmy ponad trzy lata temu i teoretycznie można już swobodnie przekraczać granice państw, szkoły na Dolnym Śląsku mają kłopoty z wycieczkami do przygranicznych miast. Komplikują to przepisy.
  Muzeum Przyrodnicze w Görlitz jest jednym z miejsc, które chętnie odwiedzają uczniowie

  Muzeum Przyrodnicze w Görlitz jest jednym z miejsc, które chętnie odwiedzają uczniowie ©Katarzyna Wilk

  - Mamy problem, bo musimy zgłaszać wyjścia do kuratorium. Z dwutygodniowym wyprzedzeniem - opowiada Małgorzata Posioł, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Zgorzelcu.

  Dzieci z tej szkoły chętnie chodzą do Görlitz, bo jest tam wiele atrakcji, m.in.: zoo, teatr, kilka muzeów, kryty basen, a zimą lodowisko. Placówka współpracuje też z niemiecką szkołą. Integracyjne spotkania dzieci za każdym razem wymagają papierkowej roboty. Nie ma mowy o spontanicznych wieczorkach czy dyskotekach. - Nie mamy innego wyjścia, wszystko planujemy wcześniej - przyznaje Małgorzata Posioł.

  Jak wyjaśnia Elżbieta Nowak, dyrektor zgorzeleckiego Gimnazjum nr 2, trzeba wypełnić kartę wycieczki w trzech egzemplarzach. Należy podać, między innymi, cel wycieczki, listę uczestników oraz przedstawić polisę ubezpieczeniową uczniów na ten czas. - Jeśli otrzymujemy zaproszenie na kilka dni przed imprezą, dzieci nie mogą z niego skorzystać - ubolewa Elżbieta Nowak. Szkoda, bo gdy mają zaproszenia, nie muszą płacić za wstęp.

  Jej zdaniem, takie przepisy są nieżyciowe. Tym bardziej, że jadąc na wycieczkę ze Zgorzelca do Jeleniej Góry czy Wrocławia, zgłoszeń robić nie trzeba.

  Jak tłumaczy Cecylia Pawlikowska-Krzesińska z wydziału rozwoju edukacji Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, takie są przepisy dotyczące wyjazdów zagranicznych uczniów. Kuratorium powołuje się na rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu. Tyle że, jak ustaliliśmy, w rozporządzeniu ministerstwa takiego wymogu nie ma.

  - To nasze wewnętrzne ustalenia - przyznaje Cecylia Pawlikowska-Krzesińska. - Chodzi o to, aby dyrektorzy ze szkół, które organizują wyjazd za granicę, mieli czas na uzupełnienie dokumentacji, jeśli takiej brakuje - mówi.

  Aby wyjść naprzeciw dyrektorom szkół, kuratorium umożliwia załatwienie formalności na miejscu we Wrocławiu. Wtedy sprawa szkolnego wyjazdu za granicę załatwiana jest praktycznie od ręki.

  Trzeba się jednak wcześniej umówić. Cecylia Pawlikowska-Krzesińska zapewnia, że można to zrobić nawet na dwa, trzy dni przez wyjazdem.

  To rozwiązanie nie uwzględnia jednak spontanicznych, nadgranicznych akcji uczniowskich. Czas więc pomyśleć o zmianie przepisów.

  Przygraniczne atrakcje dla szkół

  - Tierpark - ZOO w Görlitz - odwiedzający je mogą nie tylko oglądać, ale też karmić i głaskać zwierzęta.
  - Teatr w Görlitz - przedstawienia są w nim grane również po polsku.
  - Muzeum Śląskie w Görlitz - prezentowane jest tam śląskie rzemiosło i rękodzieło artystyczne z okresu od XVII do XIX w.
  - Muzeum Przyrodnicze w Görlitz - poznamy w nim przyrodę niemal całego świata.
  - Wyspa Kultury w Zentendorf - obywają się na niej przedstawienia i koncerty, jest też piracki statek, zaczarowany zamek i drewniane mostki.
  - Basen w Libercu - czeski wodny park rozrywki ze zjeżdżalniami rurowymi i trampoliną

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co tam jakaś Unia, czy inne Schengen – kuratorium wie lepiej.

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   Urzędnicy aby uzasadnić swój byt są w stanie wymyśleć wszystko. Dla niektórych z nich czas chyba zatrzymał się przed czerwcem 1989 r. Od kiedy weszliśmy do strefy Schengen wszelkie zgody na wyjazdy...rozwiń całość

   Urzędnicy aby uzasadnić swój byt są w stanie wymyśleć wszystko. Dla niektórych z nich czas chyba zatrzymał się przed czerwcem 1989 r. Od kiedy weszliśmy do strefy Schengen wszelkie zgody na wyjazdy do państw tej strefy powinny być zniesione. Mam poważne wątpliwości, czy te "wewnętrzne ustalenia" kuratorium nie stoją w sprzeczności z Konstytucją RP i umową międzynarodową, jaką jest Układ z Schengen w sprawie swobodnego przepływu osób i towarów, który został przez Polskę ratyfikowany. Uważam też, że ubezpieczenia od następstw NW powinny rozciągać się na wszystkie kraje Unii Europejskiej, podobnie jak ma się to z ubezpieczeniem OC pojazdów. Jeśli tak nie jest, to rząd i parlament winny czym prędzej ustanowić stosowne przepisy w tej materii. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama