Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba przeszczepów w Polsce

Magdalena Gębicka
We wrocławskich szpitalach są przeszczepiane wątroby i nerki
We wrocławskich szpitalach są przeszczepiane wątroby i nerki Tomasz Hołod
We Wrocławiu prawie 200 osób czeka na przeszczep nerki. Sześciu pacjentów oczekuje na wątrobę. W poniedziałek jeden z nich zmarł, bo za długo czekał na transplantację. Codziennie na całym świecie umiera 15 osób oczekujących na przeszczep.

Wczoraj przedstawiciele 17 dolnośląskich instytucji z Aleksandrem Markiem Skorupą, wojewodą dolnośląskim, Rafałem Jurkowlańcem, marszałkiem województwa, Rafałem Dutkiewiczem, prezydentem Wrocławia, i Marianem Gołębiewskim, arcybiskupem metropolitą wrocławskim podpisali list intencyjny w sprawie Partnerstwa dla Transplantacji. To dokument, w którym sygnatariusze zobowiązują się do propagowania transplantologii na terenie województwa. Każdy z nich ma jednak inne zadanie wynikające z kompetencji. Jest to czwarty tego typu list intencyjny w Polsce. Podobne podpisali już decydenci na Podkarpaciu, w Małopolsce i w Lubuskiem.

Pocieszające jest to, że w całej Polsce powoli zwiększa się liczba przeszczepów. W roku 2007 były to 922 narządy od zmarłych dawców. Dwa lata później - 1077. W 2010 roku liczba ta wzrosła do 1277 operacji.

W 2009 roku wszedł w życie program rządowy na lata 2011-2020 pod nazwą Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Głównym założeniem jest zwiększenie przeszczepów narządów od zmarłych dawców o co najmniej 100 procent i liczby przeszczepień nerki od żywego dawcy o co najmniej 500 procent do 2020 r. w porównaniu z wykonanymi zabiegami w 2009 roku.

- Pozytywne skutki tych działań już widać - zapewnia prof. Dariusz Patrzałek z Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

W tym roku w szpitalach przy ul. Borowskiej i Kamieńskiego chirurdzy przeszczepili 22 osobom nerki. W klinice przy Borowskiej lekarze wykonali trzy transplantacje wątroby. W stosunku do lat wcześniejszych jest to ogromny postęp.

W 2010 wrocławscy lekarze nie przeprowadzili żadnej operacji, a rok wcześniej tylko jedną. Jednak w stosunku do reszty kraju jest to kropla w morzu potrzeb. W ubiegłym roku w całej Polsce przeszczepiono wątrobę 217 pacjentom . - W tym roku jesteśmy w stanie przeprowadzić 10 transplantacji wątroby, ale mamy tylko zakontraktowane cztery - tłumaczy prof. Patrzałek. Koszt jednej operacji to 200 tys. zł.

Dodatkowo trudności związane z transplantacją wątroby wynikają z ograniczeń czasowych. Od momentu pobrania narządu do jego przeszczepu trzeba zmieścić się w 8-10 godzinach. W przypadku nerki czas ten wynosi 36 godzin.

Narządy do transplantacji pochodzą głównie od zmarłych. Jedynie nerki i fragmenty wątroby mogą być od dawców żywych. Dawcą po śmierci może być każdy, jeśli nie wyraził sprzeciwu, aby pobrać jego narządy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska