Rośnie liczba przeszczepów w Polsce

  Rośnie liczba przeszczepów w Polsce

  Magdalena Gębicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  We wrocławskich szpitalach są przeszczepiane wątroby i nerki

  We wrocławskich szpitalach są przeszczepiane wątroby i nerki ©Tomasz Hołod

  We Wrocławiu prawie 200 osób czeka na przeszczep nerki. Sześciu pacjentów oczekuje na wątrobę. W poniedziałek jeden z nich zmarł, bo za długo czekał na transplantację. Codziennie na całym świecie umiera 15 osób oczekujących na przeszczep.
  We wrocławskich szpitalach są przeszczepiane wątroby i nerki

  We wrocławskich szpitalach są przeszczepiane wątroby i nerki ©Tomasz Hołod

  Wczoraj przedstawiciele 17 dolnośląskich instytucji z Aleksandrem Markiem Skorupą, wojewodą dolnośląskim, Rafałem Jurkowlańcem, marszałkiem województwa, Rafałem Dutkiewiczem, prezydentem Wrocławia, i Marianem Gołębiewskim, arcybiskupem metropolitą wrocławskim podpisali list intencyjny w sprawie Partnerstwa dla Transplantacji. To dokument, w którym sygnatariusze zobowiązują się do propagowania transplantologii na terenie województwa. Każdy z nich ma jednak inne zadanie wynikające z kompetencji. Jest to czwarty tego typu list intencyjny w Polsce. Podobne podpisali już decydenci na Podkarpaciu, w Małopolsce i w Lubuskiem.

  Pocieszające jest to, że w całej Polsce powoli zwiększa się liczba przeszczepów. W roku 2007 były to 922 narządy od zmarłych dawców. Dwa lata później - 1077. W 2010 roku liczba ta wzrosła do 1277 operacji.

  W 2009 roku wszedł w życie program rządowy na lata 2011-2020 pod nazwą Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Głównym założeniem jest zwiększenie przeszczepów narządów od zmarłych dawców o co najmniej 100 procent i liczby przeszczepień nerki od żywego dawcy o co najmniej 500 procent do 2020 r. w porównaniu z wykonanymi zabiegami w 2009 roku.

  - Pozytywne skutki tych działań już widać - zapewnia prof. Dariusz Patrzałek z Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

  W tym roku w szpitalach przy ul. Borowskiej i Kamieńskiego chirurdzy przeszczepili 22 osobom nerki. W klinice przy Borowskiej lekarze wykonali trzy transplantacje wątroby. W stosunku do lat wcześniejszych jest to ogromny postęp.

  W 2010 wrocławscy lekarze nie przeprowadzili żadnej operacji, a rok wcześniej tylko jedną. Jednak w stosunku do reszty kraju jest to kropla w morzu potrzeb. W ubiegłym roku w całej Polsce przeszczepiono wątrobę 217 pacjentom . - W tym roku jesteśmy w stanie przeprowadzić 10 transplantacji wątroby, ale mamy tylko zakontraktowane cztery - tłumaczy prof. Patrzałek. Koszt jednej operacji to 200 tys. zł.

  Dodatkowo trudności związane z transplantacją wątroby wynikają z ograniczeń czasowych. Od momentu pobrania narządu do jego przeszczepu trzeba zmieścić się w 8-10 godzinach. W przypadku nerki czas ten wynosi 36 godzin.

  Narządy do transplantacji pochodzą głównie od zmarłych. Jedynie nerki i fragmenty wątroby mogą być od dawców żywych. Dawcą po śmierci może być każdy, jeśli nie wyraził sprzeciwu, aby pobrać jego narządy.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mistrz

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 57

   Dr Pawel Chudoba 4 president!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama