Ważne
  Podglądacze w aquaparku! Pół Wrocławia może mieć twoje nagie...

  Podglądacze w aquaparku! Pół Wrocławia może mieć twoje nagie zdjęcia. I to zupełnie legalnie

  Marcin Walków, Jarosław Jakubczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Podglądacze ze Wzgórza Andersa obserwują kobiety opalające się i spacerujące nago w ogrodach saunowych wrocławskiego aquaparku. Co więcej, mogą nie tylko patrzeć ale też robić zdjęcia, a nawet kręcić filmy zupełnie legalnie. Według kierownictwa aquaparku to tylko chwilowe niedogodności związane z przebudową ogrodów saunarium.
  To widok na ogrody wrocławskiego aquaparku ze Wzgórza Andersa

  To widok na ogrody wrocławskiego aquaparku ze Wzgórza Andersa ©fot. Jarosław Jakubczak

  Wtorek, godziny popołudniowe. Tego dnia saunarium we wrocławskim aquaparku opanowują kobiety. To jeden dzień w tygodniu tylko dla nich, by nie czuły się skrępowane spojrzeniami i obecnością w saunach płci mniej pięknej. Pozornie.

  W tym samym czasie na szczycie Wzgórza Andersa panowie zajmują strategiczne pozycje. I z góry oglądają saunowiczki, korzystające z terenów zielonych saunarium. Na zewnątrz są drewniane domki, a w nich suche sauny fińskie, obok basen i natryski. A wśród nich nagie kobiety korzystające z uroków sauny i słońca, którego już we Wrocławiu nie brakuje.

  – Z psem wyszedłem. Patrzę, a tu takie widoki, że aż przystanąłem - mówi nieco speszony mężczyzna w średnim wieku. - Nie spodziewałem się, bo panie naprawdę się nie krępują, wszystko widać.

  Mniejszy problem, gdy ktoś ograniczy się do patrzenia. Ale nie sztuką jest dziś wyciągnąć aparat fotograficzny, kamerę albo smartfon i zrobić zdjęcia lub nagrać film. Więcej – zdaniem prawnika w tej sytuacji może to być zupełnie legalne i nikt nie ma prawa tego zabronić.

  – Znajdujemy się w przestrzeni publicznej. W tej sytuacji mamy prawo fotografować wszystko i wszystkich, których widzimy – mówi mecenas Agnieszka Sieńko, radca prawny. Jest jednak haczyk. – Nie mamy prawa tych zdjęć rozpowszechniać i publikować bez zgody uwiecznionych na nich osób. Za to możemy stanąć przed sądem – przestrzega.

  Te zasady nie obowiązują po drugiej stronie płotu. W aquaparku nie wolno filmować i fotografować na terenie całej strefy saunarium i wellness – zabrania tego regulamin obiektu.

  Ekspert prawa mediów zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. – Nawet ktoś postronny wykonuje zdjęcia lub filmy bez zamiaru ich upublicznienia, może odpowiadać karnie za uporczywe nękanie lub naruszenie prywatności osoby korzystającej z saun – mówi dr Marek Chyliński z Uniwersytetu Opolskiego.

  Inną kwestią jest, że możliwość obserwowania nagich lub półnagich ludzi jest interesująca nie tylko dla posiadaczy kamer i aparatów fotograficznych. - To bardzo atrakcyjna sposobność dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych. W tym wypadku mówimy o voyeryzmie, czyli podglądactwie - mówi Izabela Jąderek, seksuolog SWPS.

  Z wygód saunarium okazjonalnie korzysta Magdalena, 26-letnia wrocławianka.
  – Liczę się z tym, że ktoś może mnie podglądać. Nie tylko ze wzgórza, ale i z bloku po drugiej stronie ulicy. Dlatego, przechodząc między saunami, owijam się ręcznikiem, a z zewnętrznego basenu i natrysków po prostu nie korzystam – mówi.
  Nie chciałaby, żeby jej zdjęcia, choćby w ręczniku, znalazły się w internecie.

  Co na to kierownictwo wrocławskiego aquaparku?
  – Opisana sytuacja ma charakter chwilowy i jest związana z przebudową ogrodu saunowego – zapewnia Anna Hejno, rzeczniczka Wrocławskiego Parku Wodnego. – Prace są prowadzone w taki sposób, by powodować jak najmniej utrudnień dla klientów korzystających z saunarium. Pewne niedogodności mogą jednak wystąpić, o czym uprzedzamy od połowy kwietnia na naszej stronie internetowej – dodaje. Problem ma zostać rozwiązany nie później niż w czerwcu.
  – Trwa instalowanie nowego płotu. Będzie miał około 5 metrów wysokości, co w zupełności wykluczy możliwość obserwowania saunowiczów ze wzgórza – dodaje Hejno.

  Czytaj także

   Komentarze (131)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z

   a (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   trochę szacunku dla czyjejś prywatności

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ekshibicjonizm!

   Katolik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

   Dlaczego prokuratora jeszcze nie zajęła się ekshibicjonistkami pokazującymi swe wątpliwej jakości wdzięki w akwaparku? Przecież to Sodoma i Gomora, woła o pomstę do nieba, gdzie kółka różańcowe,...rozwiń całość

   Dlaczego prokuratora jeszcze nie zajęła się ekshibicjonistkami pokazującymi swe wątpliwej jakości wdzięki w akwaparku? Przecież to Sodoma i Gomora, woła o pomstę do nieba, gdzie kółka różańcowe, gdzie rady parafialne, a radio Maryja udaje że nie ma problemu z tą rozpustą i rozpasaniem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podglądacze

   wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   W latach 80-tych chodziłem na basen przy ulicy Racławickiej /studia/. Troszkę nielegalnie, ponieważ AR tam nie miała tam zajęć z WF. Widziałem piękną akcję Milicji Obywatelskiej, która 'skasowała'...rozwiń całość

   W latach 80-tych chodziłem na basen przy ulicy Racławickiej /studia/. Troszkę nielegalnie, ponieważ AR tam nie miała tam zajęć z WF. Widziałem piękną akcję Milicji Obywatelskiej, która 'skasowała' mężczyznę, który robił sobie dobrze, gapiąc się przez lornetkę na przebierających się chłopaków. Dostał zwyczajnie pałą po du.pie. Co zrobili z nim potem to nie wiem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO co?

   M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   ...chodzić do klubów cocomo czy na inne tego typu striptizowe. Kupie sobie lornetkę żeby podglądać brunetkę i na wzgórze Andersa hop!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawnik teoretyk

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   No dobrze, nie można rozpowszechniać, ale można sobie przechowywać w teoretycznie prywatnej chmurze i necie. Cóż jak ktoś się tam włamie i rozpowszechni - to niech Pan prawnik szuka jego, luk w...rozwiń całość

   No dobrze, nie można rozpowszechniać, ale można sobie przechowywać w teoretycznie prywatnej chmurze i necie. Cóż jak ktoś się tam włamie i rozpowszechni - to niech Pan prawnik szuka jego, luk w systemie logowania itp. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w sumie...

   gajowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   kogo to obchodzi?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pół Wrocławia może mieć twoje nagie zdjęcia.

   Krzysiu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Druga połowa już je ma!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pół Wrocławia?

   to z pewnością ta mikroskopijna połowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Bo nawet z Ciepłej nie widzę a co dopiero Huby, Zalesie, Krzyki czy też położona we wrocku Leśnica

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Nie mamy prawa tych zdjęć rozpowszechniać i publikować bez zgody..."

   kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   nie wolno rozpowszechniac? Gołe babki przypatrujcie się może się któraś rozpozna i dostanie odszkodowanko...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   xxx

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 1

   trafił się ciekawy temat to dali tylko jedno zdjęcie a jak piszą jakieś bzdety o wyburzeniu jakiejś rudery to 50 zdjęć kupy gruzu...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo